11,9 millió euró a hatékonyabb együttműködés érdekében.

A Szlovén Közigazgatási Minisztérium június végén 11,9 millió euró értékű társfinanszírozási keretet hagyott jóvá, amely az 51 közös községi igazgatóság működését támogatja. Ez az összeg a tavalyihoz képest emelkedik, ami lehetőséget teremt a közös igazgatóság 12 feladatának hatékonyabb végrehajtására és fejlődésére. A Muravidéken már 2004 óta felismerik ennek a megközelítésnek az előnyeit.
Szlovénia területén 206 község működtet 38 községközi igazgatóságot, amelyek idei tevékenységére körülbelül 12 millió eurós társfinanszírozási keret áll a Közigazgatási Minisztérium rendelkezésére. A községek közös igazgatóságának létrehozásához legalább három község szükséges, és a közös szervezetnek legalább egy feladatkört kell átvállalnia a tizenkét különböző közigazgatási, szakmai, fejlesztési és közszolgáltatási tevékenység közül. Ezek a feladatok között szerepel többek között a községi felügyelőség, a rendészet, a jogi szolgáltatások, a községi ügyészség, a belső pénzügyi ellenőrzés, a költségvetési számvitel nyomon követése, valamint a környezetvédelem és területrendezés. Továbbá a közlekedési infrastruktúra fenntartásával, valamint a hulladékkezeléssel, az ivóvíz-ellátással és a szennyvízkezeléssel kapcsolatos operatív feladatok is ide tartoznak, ahogyan a beruházások és projektek előkészítése is, beleértve a pályázatok készítését állami és európai források lehívásához. A polgári védelem és tűzvédelem szintén fontos részét képezi a közös feladatköröknek. Az adott község, mint a közös igazgatóság tagja, a feladatok ellátásához 30-55 százalékos bértámogatásra jogosult az igazgatóság alkalmazottainak munkabéréhez.
Szlovéniában a közös községi igazgatóságok 1994 óta működnek, és a 2005-ös állami társfinanszírozás bevezetése óta tovább növekedett a hatékonyságuk. Az idei év eddig a legmagasabb, 11,9 millió eurós állami támogatást biztosít ezen igazgatóságok működéséhez. Emellett a közigazgatási tárca idén jelentős lépéseket tett a községek adminisztratív folyamataik egyszerűsítése érdekében, amely magában foglalja a támogatások lehívásához szükséges követelmények csökkentését is.
A közös községi igazgatóságok innovatív megoldásokat kínálnak a kisebb települések közigazgatási feladatainak hatékonyabb ellátására, ezzel párhuzamosan költségeik csökkentésére is. A Muravidéken is egyre inkább felismerik ennek előnyeit. Az élenjáró községek, mint Lendva, Dobronak és Kebele, már 2004-ben megalapították a községközi felügyelőséget és rendészetet, majd 2009-ben a községi igazgatóságot, hogy növeljék a közigazgatási feladatok hatékonyságát. Ennek következtében a szolgáltatások színvonala emelkedett, és a költségek is kedvezőbbé váltak. Jelenleg a három község szoros együttműködésben dolgozik a felügyelőségi-rendészeti, területrendezési, környezetvédelmi és polgári védelmi területeken. Az igazgatóság, amelynek központja Lendván található, 19 főt foglalkoztat, vezetője pedig Hebar Tibor. Tavaly a közös igazgatóság működéséhez Lendva 517 ezer eurós keretéhez 229.500 euró, Dobronak 82 ezer eurós összkiadásához 49.445 euró, míg Kebele 60 ezer eurós költségéhez 22.231 euró állami támogatást kapott. A közigazgatási feladatok széles spektrumot ölelnek fel, de a legnagyobb igény a területrendezési ügyintézés iránt mutatkozik, amely mellett a felügyelőségi-rendészeti és egyéb szolgáltatások is keresettek.
Tíz goricskói település – köztük Marác, Sal és Hodos – 2007-ben megalapította saját községközi felügyelőségét és rendészetét, amelyet később közös községi igazgatósággá alakítottak át, hogy hatékonyabban végezhessék el a bővített feladataikat. Ezzel a lépéssel összekapcsolták a felügyelőségi, rendészeti és területrendezési feladatokat, valamint a községi építészeti tevékenységeket is. A közös igazgatóság részleges felhatalmazással bír az egyszerű építményekre vonatkozóan, így ezek ügyintézése is gördülékenyebbé vált. Azonban a tíz goricskói község közös igazgatósága személyzethiánnyal küzd, mivel a tervezett hat fő helyett csupán négy munkatárs dolgozik. Az igazgatóság központja Marácon található, és Časek Aleksandra áll az élén.
Az igazgatóság illetékességi területén a legnagyobb igény a községi utak, közterületek rendben tartására, valamint a hulladékkezelés, közszolgáltatások vízellátása és szennyvízkezelés ellenőrzésére mutatkozik. Marác Község tavaly 191 ezer eurót kapott a feladatok társfinanszírozására, amely az előirányzott 278 ezer eurós költségvetés jelentős részét képviseli. Salban elhangzott, hogy az igazgatóság a községükben személyzethiány miatt csupán a felügyeleti és rendészeti feladatokat tudja vállalni, miközben a legnagyobb szükség a községi építész, területrendezési szakember, belső ellenőr és jogi szolgáltatások terén jelentkezik. A község tavaly 12 ezer eurót költött a szervezet által nyújtott szolgáltatásokra. Hodos Község, amely szintén a közös igazgatóság alapító tagja, a legnagyobb munkaterhelést a községi felügyelőség és a rendészet kapja, különösen az ivóvízellátás, szennyvízelvezetés és hulladékszállítás terén, valamint a községi utak karbantartásában. Hodos esetében tavaly körülbelül 2.300 eurót szántak a szolgáltatások fedezésére.
A közös községi igazgatóságok széles spektrumú közigazgatási szolgáltatásai az alapító települések számára garantálják a kellő szakmai színvonalat és hatékonyságot. E törekvések megvalósulását az állami társfinanszírozás is támogatja, így még inkább elősegítve a közösségi érdekek érvényesülését.