A fiatalkorúak 14 éves kortól felelősségre vonhatók a törvény által, ami azt jelenti, hogy ebben a korban már büntethetőek bizonyos bűncselekményekért. Ez a jogi keret célja, hogy a fiatalokat felelősségérzetre nevelje, miközben figyelembe veszi a korukbó

A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját a rendőrség továbbra is nyomozza, és a közvélemény segítségét kéri az ügy felderítésében.
Fotó: Maros megyei rendőrség
Testi sértés, lopás és közrend megzavarása miatt indított büntetőeljárást fiatalkorúak ellen a Maros Megyei Rendőr-felügyelőség. A rendőrség közleménye szerint az erőszakos cselekmények, a lopás és a rendzavarás súlyos, büntetendő bűncselekmények, ez alól a kiskorúak sem kivételek, ugyanis 14 éves kortól büntethetők.
Július 17-én reggel a marosvásárhelyi rendőrség öt különböző helyszínen hajtott végre házkutatásokat, melyek során öt fiatal, mindannyian 17 és 19 év közötti, került őrizetbe. A fiatalok közül három 17 éves, míg kettő 19 éves, és Marosvásárhely, illetve Marosszentgyörgy lakói. Ellenük erőszakos cselekmények, verekedés, lopás, valamint a közrend és köznyugalom megzavarása miatt indult eljárás. A bűncselekmények július 4-én zajlottak a Víkendtelep területén. A házkutatások során a rendőrség értékes bizonyítékokat talált, amelyeket további vizsgálatok céljából lefoglaltak. A fiatalokat 24 órás őrizetbe helyezték, és letartóztatási javaslattal bíróság elé állították őket. A rendőrségi akcióban a csendőrök, valamint a gernyeszegi és nyárádtői rendőrőrsök munkatársai is részt vettek, akik a marosvásárhelyi közrendvédelmi iroda támogatásával segítették a nyomozást. A vizsgálat a Marosvásárhelyi Bíróság ügyészségének felügyelete alatt folytatódik, a bűncselekmények teljes körű bizonyítása érdekében.
A testi sértés vagy más erőszakos cselekmény, a lopás, valamint a közrend megzavarása a Büntető Törvénykönyv szerint bűncselekmények minősül, és szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel büntetendő. Elkövetésük, függetlenül a kontextustól, jogi következményekkel jár, amelyek érintik az elkövető egyéni szabadságát és jogállását.
A jelenlegi jogszabályi keretek alapján a 14 és 16 év közötti fiatalok büntetőjogi felelősséggel tartoznak, ha bizonyítást nyer, hogy tudatosan cselekedtek. Miután elérik a 16. életévüket, a büntetőjogi felelősségük a felnőttekével azonos szintre emelkedik. Fontos megjegyezni, hogy a társadalom ellen irányuló cselekedetek következményeként büntetett előéletet szerezhetnek.
A környezet hatása bűnözői magatartást eredményezhet, ezért a baráti kör megválasztása nagyon fontos tényező a fiatalkori bűnözés megelőzésében. Az erőszakos csoportokban való részvétel vagy a deviáns viselkedés illegális tevékenységekben való önkéntelen részvételhez vezethet. A megelőzés a baráti társaság tudatos megválasztásával kezdődik.
Egy férfi július 17-én, csütörtökön késsel támadt feleségére egy Maros megyei vonaton – tájékoztatta a sajtó nyilvánosságát a Maros Megyei Rendőr-felügyelőség.
Egy férfi 22:25-kor tett bejelentést egy súlyos esetről. A Maros Megyei Közlekedésrendészeti Szolgálat munkatársai a dédai vonatállomáson várták a vonat érkezését, és hamarosan megerősítették, hogy a bejelentés valódi, mivel sikerült azonosítaniuk mind az áldozatot, mind a támadót. A 38 éves Beszterce megyei hölgy, aki késtől szenvedett sérüléseket, a mentők segítségével kórházba került, ahol orvosi ellátást kapott. Közben a 45 éves, agresszív férfit 24 órás őrizetbe vették. Az eljárás keretében ideiglenes távoltartási végzést adtak ki az elkövető ellen öt napra, és elrendelték a 30 napos előzetes letartóztatását is. Az áldozat és gyermekei a Maros Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság védelme alá kerültek. Az ügy jelenleg is aktív vizsgálat alatt áll, a férfi ellen pedig családon belüli erőszak, testi sértés és veszélyes eszköz használata miatt indult eljárás.
Július 20-án, vasárnap este 8 óra körül a nyárádtői vidéki rendőrkapitányság munkatársai értesítést kaptak, miszerint Marosugrán már napok óta több személy hangos zenét hallgat, amely zavarja a környékbeli lakók nyugalmát. A rendőrök a helyszínre érkezve két férfit és egy nőt igazoltattak. Az érintettek hevesen reagáltak a rendőri intézkedésre, heves szavakkal illették a hatóság képviselőit, miközben egyikük mobiltelefonjával rögzítette a rendőrségi eljárást.
A két férfi közül az egyik megbilincselt állapotban került elvezetésre, míg a másik, aki agresszívan lépett fel, könnygázspray hatásának volt kitéve. Továbbá, a 61/1991. sz. törvény alapján szabálysértési bírságot szabtak ki, és az ügyet jelenleg alaposan kivizsgálják.