Öt évtizeddel a monarchia végét követően a görög állampolgárság iránti kérelmek újra fellángolnak, tükrözve a történelem és identitás iránti vágyat. Az emberek, akik a múlt örökségét hordozzák, most a hivatalos elismerést keresik, hogy teljes értékű tagja

A hajdani királyi dinasztia leszármazottai évtizedek óta száműzetésben tengetik mindennapjaikat.
Görögország egykori királyi családjának tagjai görög állampolgárságért folyamodtak, és hivatalosan is elismerték, hogy a hazájuk köztársaság, ami 50 évvel a monarchia eltörlése után történelmi mérföldkőnek tekinthető - írja a Guardian.
II. Konstantin királyt és családját 1994-ben fosztották meg a görög állampolgárságtól, miután súlyos nézeteltérések merültek fel a királyi örökség ügyében az uralkodóház és a kormány között. A család ekkor világossá tette, hogy nem készülnek lemondani a leszármazottjaik görög trónra való jogosultságáról sem.
Athanasios Balerpas, a belügyminisztérium egyik tisztviselője, a közelmúltban nyilatkozott arról, hogy a tavaly 82 éves korában elhunyt király családja csütörtökön aláírt egy fontos dokumentumot. Ebben elismerik, hogy Görögország államformája köztársaság. Ezen kívül a családtagok döntése értelmében a jövőben megváltoztatják vezetéknevüket, és a De Grece nevet fogják viselni, amely franciául annyit tesz, mint "Görögországból".
A korábbi Glücksburg-ház tagjainak névválasztása sokakban vegyes érzelmeket váltott ki. "Amikor kijelentik, hogy lemondanak címeikről és minden jövőbeli trónigényükről, akkor zavart okoznak azzal, hogy éppen ezt a családi nevet választják" – áll a döntés ellen tiltakozó Sziriza nevű baloldali párt nyilatkozatában.
Bár a kérelmezők személyazonosságát hivatalosan nem hozták nyilvánosságra, a görög médiában megjelent információk szerint összesen tíz családtag kérte az állampolgárságot. Közöttük található II. Konstantin egykori király és felesége, Anna-Mária, valamint az öt gyermekük: Alexia, Teodóra, Fülöp, Miklós és Pál. Ezen felül az öt unoka is részt vesz a folyamodványban.
A görög monarchia 1974 decemberében ért véget, mindössze néhány hónappal a hét évig tartó katonai diktatúra bukása után. Ezt a történelmi változást egy népszavazás keretein belül valósították meg, ahol a szavazók döntő többsége kifejezte támogatását a köztársaság létrehozása mellett, ezzel új korszakot nyitva Görögország történetében.
A királyi család tagjai hosszú évtizedeken át éltek száműzetésben, mielőtt az idős Konstantin magánszemélyként hazatért volna. A görög állampolgárságuk visszaszerzésére is csak 1994-ben került sor, amikor egy bonyolult jogi vita robbant ki a kormány és a család között, amely a király egykori birtokát érintette. E birtok közben az állam tulajdonába került, ami tovább bonyolította a helyzetet.