A botrányos események után ma minden szempontból eldől Budapest szívében, ahol a főszereplők végre megszólaltak, és megosztották gondolataikat a kialakult helyzetről.

Botrányos fordulatot vett a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülése, amikor a Tisza Párt és a Fidesz bojkottálták a találkozót. Ennek következtében a határozatképtelenség miatt a napirendi pontok megvitatása még el sem kezdődött, és az ülés véget ért. A Tisza-frakció éles kritikával illette a Fideszt és Karácsony Gergely főpolgármestert, míg a Fidesz célja az lett volna, hogy megakadályozza a Budapesti Büszkeség menetének, vagyis a Pride-nak az önkormányzati szervezését. A rendezvény végül szombaton valósult meg. A Fidesz a szerdai közgyűlésen a Pride ügyéről kívánt volna beszélni, ám sokan úgy vélik, hogy a Tisza távolmaradása éppen annak volt köszönhető, hogy nem akartak állást foglalni egy ilyen megosztó kérdésben. További részletekért kattints ide.
Karácsony Gergely főpolgármester figyelmeztetett, hogy a határozatképtelen ülés végén keddtől kezdve a fővárosnak nem lesz érvényes költségvetése. Emellett hangsúlyozta, hogy sürgős likviditásbővítő intézkedésekre is szükség van a helyzet kezeléséhez.
Kiss Ambrus egy korábbi háttérbeszélgetés keretében, amelyen az Index is jelen volt, részletesen ismertette a likviditásbővítő csomag komponenseit:
A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója úgy véli, hogy az Államkincstár által visszautalt 10 milliárd forint, amelyet a szolidaritási hozzájárulás meg nem fizetése miatt korábban inkasszáltak, csupán egy újabb lépés a főváros számára a "meccsben maradás" érdekében. Ráadásul Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter irányítása alatt a kormány fellebbezhet a Fővárosi Törvényszék döntése ellen. A miniszter szerint a főváros megtévesztette a törvényszéket, míg Kiss Ambrus úgy reagált, hogy Nagy Márton "felült a dilivonatra".
Amennyiben a Kúria döntését figyelembe véve elfogadják a szolidaritási hozzájárulásra vonatkozó költségvetési módosítást, és a többség is támogatja a likviditás növelésére irányuló intézkedéseket, akkor jelenleg rendelkezésünkre álló információk alapján az iparűzési adó szeptember közepéig történő beérkezése garantálja a zavartalan működést.
Június 27-én egy színes utcafesztivállal ünnepelték a Kazinczy utcában a belső-Erzsébetváros forgalmi rendjének átalakulását, amely lehetővé tette több új sétálóutca kialakítását a környéken. Az esemény során találkoztunk Karácsony Gergellyel, akit a hétfőn esedékes rendkívüli közgyűlés kapcsán faggattunk.
"Remélem, elkerülhetjük a bojkottot; nyitott szívvel várom a párbeszédet bárkivel. Jelenleg kicsit elakadtak az egyeztetések, de sürgősen lépnünk kell, hogy félre tudjuk tenni a konfliktusokat. Most, hogy már túl vagyunk a Budapesti Büszkeség Menetén, bízom benne, hogy a szimbolikus esemény terhét, ami rányomta bélyegét a közgyűlésre, le tudjuk venni." - nyilatkozta lapunknak a főpolgármester.
Karácsony Gergelynél érdeklődtünk arról, milyen következményekkel járhat, ha nem sikerül elfogadni a második féléves költségvetéshez szükséges intézkedéseket. A főpolgármester kiemelte, hogy:
Nem szívesen számolok ezzel a lehetőséggel. A pénzügyi menetrendünk azon alapult, hogy megkapjuk a bíróságtól az azonnali jogvédelmet, tehát kapunk négy hónap laufot, hogy tárgyaljunk a kormánnyal. Bár sokak számára borult égből napsugár, de a kormány odahívott minket az asztalhoz, és reális esély van a megállapodásra. Ehhez azonban rendezni kell a sorainkat, valamint meg kell hozni azokat a likviditásbővítő intézkedéseket, amelyek a közgyűlés előtt vannak.
A főpolgármester hangsúlyozta, hogy a likviditással kapcsolatos javaslataikat a frakciókkal időben megosztották, és a döntésekre hétfőn szükség van, hogy megszülethessenek.
Az utcafesztiválon találkoztunk Vitézy Dáviddal is, akit szintén a hétfői, rendkívüli közgyűlésről kérdeztünk.
A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője lapunknak elmondta: "Ahogy azt korábban ígértük, benyújtottuk azokat a javaslatokat, amelyeket az előző közgyűlésre készítettünk, többek között a BKK-rendészettel, a buszsávok fejlesztésével és bővítésével, valamint az állatvédelemmel kapcsolatosan. Baranyi Krisztinával és Karácsony Gergellyel együttműködve azon dolgozunk, hogy pontosítsuk és kiegészítsük a válságtervet, amely arra az esetre készült, ha nem tudunk megállapodni a kormánnyal. Az augusztus 20-i lehetséges intézkedésekről és az MVM- és Mol-számlák halasztásáról van szó, amelyről önök is részletesen tájékoztattak. Ezt ismét a közgyűlés elé terjesztjük."
A frakcióvezetővel folytatott beszélgetés során arra is rákérdeztünk, hogy mi következik, ha a második féléves költségvetéshez szükséges javaslatokat nem támogatják. Vitézy Dávid világossá tette:
A közgyűlés decemberi ülésén csupán fél éves költségvetést fogadtak el, most pedig elérkezett az idő, hogy döntést hozzanak a második féléves büdzséről. Előre borítékolható, hogy a viták a végsőkig elhúzódnak. Decemberben a szavazás előtt mindössze egy órával sikerült konszenzusra jutni. Az utolsó alkalommal a Pride-dal kapcsolatos fideszes módosítók okozták a káoszt, és remélem, hogy ezúttal nem történik hasonló. Fontos, hogy megvizsgáljuk a frakciók alternatív javaslatait, amelyekre szükség lesz a költségvetés elfogadásához. Valamilyen formában mindenképpen többséget kell kialakítani, hiszen Budapest működése érdekében elengedhetetlen a hatékony döntéshozatal.
Vitézy Dávidnak arról nincs tudomása, hogy a főpolgármester a legutóbb bojkottáló frakciókkal - a Tiszával és a Fidesszel - egyeztetett-e. A frakcióvezető hétfőn rendkívül közlekedési szakbizottsági ülésre is készül, amellyel kapcsolatban elmondta: "Egyre többen jelezték, hogy be kell avatkozni a forgalmi rendbe. A Fidesz készült előterjesztéssel, azzal nem tudok egyetérteni, mert például a Lánchídon a tömegközlekedés és a taxik előnyben részesítését fenn kell tartani. Nekem is vannak javaslataim arról, hogy hogyan tudjuk enyhíteni a forgalmi káosz hatásait Budapesten. Öt pontból álló intézkedési tervet jelentettünk be a BKK-val, többek között olyan intézkedésekkel, mint a nappali munkavégzés korlátozása a Rákóczi hídon, a 4-6 villamospótlónak buszsávok létrehozása, valamint több belvárosi vonalon az elsőajtós felszállás megszüntetése a közlekedés gyorsításának érdekében".
Korábban érdeklődtünk a Fidesz-frakciótól, hogy részt vesznek-e a közgyűlés rendkívüli ülésén. Szentkirályi Alexandra nevében az alábbi választ kaptuk: "A főváros jelenleg csak olyan kérdésekről beszél, mint a forgalmi dugók, a pénzügyi válság és a Pride esemény. Ezért elengedhetetlen, hogy a közgyűlésen foglalkozzunk ezekkel a témákkal. A Fővárosi Közgyűlésnek a budapestiek közös ügyeivel és problémáival kellene foglalkoznia, nem pedig olyan ügyekkel, amelyeknek a város életéhez semmi közük nem lenne."
A Közgyűlésnek határozottan el kell különülnie a Pride fővárosi szervezésétől, és a vitát véglegesen le kell zárnia.
- hangsúlyozta lapunknak a Fidesz frakcióvezetője.
Szentkirályyi Alexandra hangsúlyozta, hogy sürgősen foglalkozni kell a csődkérdéssel, helyre kell állítani a törvényes működést, és fel kell számolni a forgalmi dugókat. Valódi problémákat kell napirendre tűzni. Javaslataink is vannak: a nap folyamán meg kellene nyitni az alsó rakpartot és a Lánchidat a gépjárműforgalom előtt! Karácsony Gergelynek és Tiszának felelősségteljesen kell lépniük, hogy helyreállítsák a kialakult zűrzavart, amelyet közösen idéztek elő. Ebből a helyzetből nem lehet egyszerűen kibújni.
A Fidesz ismételten napirendre kívánja venni a Pride rendezvény kérdését, hiszen a rendkívüli közgyűlés keretében benyújtották a "Javaslat Budapest Pride megrendezésével kapcsolatos döntések meghozatalára" című előterjesztésüket. Szentkirályi Alexandra és munkatársai arra törekednek, hogy a Fővárosi Közgyűlés elítélje a rendezvény megszervezését, és a jövőben kizárólag a közgyűlés hatáskörébe utalják a rendezvény lebonyolításáról szóló döntéseket. Emellett a Fidesz fontosnak tartja, hogy rögzítse: a Fővárosi Közgyűlés "nem támogatja olyan öncélú szexuális propagandát népszerűsítő rendezvények önkormányzati keretek között történő lebonyolítását".
A Tisza Pártnál is érdeklődtünk frakciójuk részvételére vonatkozóan, de választ egyelőre nem kaptunk. A frakció az előző, sikertelen közgyűlés után nyílt levélben fordult Karácsony Gergelyhez, amelyben kijelentette, hogy a Tisza kezdettől fogva a budapestiek érdekeit tartja szem előtt, a június 25-i ülésen pedig azért nem vettek részt, mert "Budapest polgárai az eddigi cirkuszoknál többet érdemelnek".
"Nem tűrjük tovább, hogy a kormánypárti frakció Szentkirályi Alexandrával az élen minden közgyűlésből balhét és színházat csinál. A Fidesz frakció ahelyett, hogy próbálná a kormányánál elérni a fővárosiak érdekeit sértő döntések megváltoztatását, inkább cinikus módon a közgyűlés működését is rendszeresen ideológiai, patyomkin előterjesztésekkel, módosító javaslatokkal bénítja meg" - vélekedett a Tisza, egyúttal kritizálva Karácsony Gergelyt is: "Ugyanakkor az sem végzi el a munkáját, aki engedi, sőt támogatja, hogy a Fidesz színházat csináljon a Fővárosi Közgyűlésből. Aki nem él az SZMSZ-ben meghatározott ülésvezetői jogköreivel, amikor uszító, az emberi méltóságot sértő kijelentések hangoznak el, az nem látja el megfelelően a feladatát".
A Tisza-frakció elkötelezett a budapesti polgárok érdekeinek védelme mellett, ezért ha megvannak a szükséges feltételek a hatékony munkavégzéshez, részt veszünk a június 30-i rendkívüli közgyűlésen. Mint eddig, ezúttal is támogatni fogjuk azokat a döntéseket, amelyek valóban fontosak a város számára. Más frakciókkal ellentétben mi már decemberben megszavaztuk a 2025-ös költségvetést, ezzel is kifejezve elkötelezettségünket a felelős döntéshozatal iránt.
- felidézte a párt.
A Tisza elvárja a főpolgármestertől, hogy ne csak a rendet állítsa helyre, hanem a Fővárosi Közgyűlés határozatait is hatékonyan valósítsa meg. Fontos, hogy végezze el a költségvetés alapos felülvizsgálatát a közgyűlés aktuális döntései alapján. Ezen kívül terjessze a Bíráló Bizottság javaslatát a cégvezetők kiválasztására. Kiemelt figyelmet kell fordítania a botrányoktól sújtott BKV vezetőségének integritási átvilágítására is. Célja, hogy érdemi lépéseket tegyen a főváros pénzügyi helyzetének stabilizálása érdekében, különösen azzal, hogy első körben átnézi azokat a kiadásokat, amelyek nem a budapestiek érdekeit szolgálják, hanem csupán saját politikai céljait és kommunikációs stratégiáját támogatják.
A Tisza ismerni szeretné a részleteket a főváros-kormány tárgyalási folyamatról, valamint az ezzel összefüggésben felvetődő feltételekről is.
Jelenleg annyit biztosan tudunk, hogy a Podmaniczky Mozgalom, a Demokratikus Koalíció és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt frakciójának képviselői - ahogyan azt szerdán már láthattuk - részt fognak venni a Fővárosi Közgyűlés ülésén. A figyelem most a két nagyobb frakcióra irányul, hogy hogyan reagálnak a helyzetre.
A Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság legutóbbi ülésén elutasították a likviditás fenntartásához szükséges javaslatokat. Az ülés után Kiss Ambrus a Magyar Hangnak nyilatkozva kiemelte, hogy amennyiben a képviselők nem támogatják a költségvetési tervezetet, úgy a város nem fogja megkapni a közfeladatok ellátásához szükséges állami normatívát sem.
Magunkat taszítjuk a mélybe, mint a Fővárosi Közgyűlés, és ekkor már nem csupán napi, hanem óránkénti likviditási problémákról lehet szó.
Kiss Ambrus így fogalmazta meg a helyzetet: ha az előterjesztések nem nyernek el elegendő többségi támogatást, akkor komoly kihívások elé nézhetünk.
Ha a főváros költségvetése hiányzik, akkor finanszírozási lehetőségei is megszűnnek, így a fizetések kifizetése is csak a jelenlegi folyószámla-hitelkeretük erejéig lehetséges. Költségvetés nélkül a kormánnyal folytatott tárgyalások is megnehezednének, ami megakadályozná a megállapodások létrejöttét.
A kormány Gulyás Gergely Miniszterelnökséget irányító miniszter és Latorcai Csaba államtitkár vezetésével folytat tárgyalásokat Karácsony Gergely és csapata képviselőivel, akik már személyesen is találkoztak egymással. A kormány jelenleg alaposan áttekinti a főváros pénzügyeit, és Domokos László, az Állami Számvevőszék korábbi elnöke áll a külső szakértői csapat élén, amelyet Budapest gazdálkodásának részletes elemzésére kértek fel.
Hétfőn Sára Botond főispán figyelmeztetett, hogy "ha a hiányzó főpolgármester-helyettesek és cégvezetők mellett nem áll rendelkezésre megfelelő büdzsé, akkor a működésképtelenség nem csupán egy lehetséges veszély, hanem hamarosan valósággá válhat. Remélem, hogy sikerült egy jól átgondolt költségvetést összeállítanunk, és hogy a koalíciós partnerekkel is meg tudtuk beszélni a szükséges egyeztetéseket."