Feltárult a darazsak lenyűgöző tehetsége, amely mindenkit meglepett.


A nőstény ásódarazsak lenyűgöző memóriával bírnak, ahogyan azt egy új kutatás során a University of Exeter tudósai felfedték. Ezek a kis rovarok rendkívüli képességgel rendelkeznek, hiszen akár kilenc különböző fészek helyét is képesek pontosan megjegyezni, még akkor is, ha azok száz másik között bújnak meg. Az eredmények arra utalnak, hogy a természet e csodás teremtményei rendkívüli tájékozódási és emlékezeti képességekkel bírnak, amelyek segítik őket a túlélésben.

A nőstény ásódarazsak lenyűgöző mentális képességeikkel tűnnek ki, amikor utódaik gondozásáról van szó – állítja a University of Exeter kutatócsoportja. Ezek a darazsak minden egyes petéjükhöz külön alagutat ásnak a homokban, amelyet hernyókkal töltenek meg, ezzel biztosítva az utódok táplálékát. Néhány nap elteltével pedig ismét visszatérnek, hogy friss élelemmel lássák el a fejlődő élőlényeket, ezzel demonstrálva hihetetlen gondoskodásukat és tervezési képességüket.

A kutatás során megfigyelték, hogy a nőstény darazsak rendkívüli memóriával rendelkeznek, hiszen akár kilenc különböző fészek helyét is képesek megjegyezni. Mindezt úgy teszik, hogy ezek a fészkek sok száz, egymásba fonódó másik között helyezkednek el. Továbbá, a darazsak fiókáikat életkoruk alapján etetik, és rugalmasan változtatják az etetési sorrendet, ha valamelyik fióka elpusztul, vagy ha egy korábban több táplálékot kapott.

Eredményeink azt igazolják, hogy ezek a kis rovarok rendelkeznek egy meglepően bonyolult mini aggyal, amely képes kifinomult ütemezési döntések meghozatalára.

„Tedd egyedivé a mondanivalódat!” – hangsúlyozta Jeremy Field professzor. Az elismert szakértő arra is rávilágított, hogy egy ilyen apró lény képtelen lenne ilyen komplex feladatokat teljesíteni, hiszen már az emberek számára is komoly kihívást jelent ennyi információ kezelésének nyomon követése.

A kutatás színhelye az angliai Surrey egy gyönyörű, hangafüves tája volt, ahol a darazsak serényen hernyók után kutattak. A fészkek között fellelhető hasonlóságok ellenére a nőstények rendkívül ritkán hibáztak a célzott fészek kiválasztásában: a vizsgálat során összesen 1293 élelmiszerszállítmányból mindössze 1,5 százalék került más nőstény fészkébe.

Related posts