A magyar államadósbesorolás negatív kilátásba helyezése kedvezőtlen hatással volt a hazai bankok minősítésére is.

A nemzetközi hitelminősítő Londonban bejelentett intézkedései a Raiffeisen Bank Zrt.-t, K&H Bankot, az Erste Bank Hungary Zrt.-t és az MFB-t érintik.
A Raiffeisen bank alapszintű adósminősítését (Baseline Credit Assessment, BCA) a Moody's pénzügyi elemző ügynökség a korábbi "ba1" szintről "baa3"-ra emelte.
A hitelminősítő indoklása alapján a döntés a magyar Raiffeisen-érdekeltség pénzügyi teljesítményének tartós javulását, a stabil nyereségességi kilátásokat, a szilárd tőkehelyzetet és a jelentős likviditási tartalékokat tükrözi.
A Moody's elemzése szerint a bank stabil betétállománya hatékonyabban támogatja a hitelkihelyezéseket, mint a versenytársak, így segít csökkenteni a rendszerint ingadozóbb vállalati betétállományból származó kockázatokat, amelyek viszonylag magas arányt képviselnek.
Mindemellett folytatódik a magyar Raiffeisen bank problémás követelésállományának csökkenése, amely ellentételezi a magyar vállalati szektor koncentráltságból eredő kockázatokat a kulcsfontosságú kereskedelmi partnergazdaságok, köztük Németország növekedésének lassulása és potenciális szerkezeti kihívásai közepette is - fogalmaz elemzésében a hitelminősítő.
A Moody's nemrégiben megerősítette a magyar Raiffeisen-leánybank betéti besorolását, amely továbbra is "A3" szintű, míg a hosszú távú, előresorolt, nem fedezett kötelezettségek osztályzata "Baa3" szinten maradt.
A Moody's megerősítette K&H Bank "ba1" szintű BCA-értékelését, ami a pénzintézet stabilitását tükrözi. A hitelminősítő indoklásában hangsúlyozza, hogy a K&H Bank a harmadik legnagyobb bankcsoport Magyarországon, ami hozzájárul a szilárd pozíciójához és a kedvező nyereségességhez. Ugyanakkor figyelmeztet arra, hogy a jegybanki kamatcsökkentések következtében a jövedelmezőség várhatóan csökkenni fog.