A Magyar Kultúra Napja tiszteletére a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmánya elismeréseket adott át, ünnepélyes keretek között. Az esemény során számos tehetséges alkotót és kulturális személyiséget díjaztak, akik hozzájárultak a magyar kultúra ga


A helyi Megmaradásunkért Kultúrcsoport ünnepi műsorát és Nagy Edit szavalatát követően a község történetéről hallhattunk egy rövid összefoglalót Győri Béla tolmácsolásában, majd a megjelenteket Balódi László, Nemeshodos polgármestere köszöntötte, aki, mint mondta, megtisztelésnek érzi, hogy újra a községben tartják meg ezt a díjátadót.

Kifejtette, hogy Nemeshodos idén fogja ünnepelni írásos említésének 780. évfordulóját, továbbá hangsúlyozta, hogy kultúránkat, közösségünket nem kőből lehet építeni, hanem emberekből, ugyanis csak az anyanyelvünk, s a közösségünkbe vetett hit lehet annak a záloga, hogy megmaradjunk és fejlődjünk.

Kiemelte, hogy

Ne csupán a Magyar Kultúra Napján éljük meg magyarságunkat, és ne csak ilyenkor merüljünk el a szívünkhöz közel álló dallamokban. Legyünk magyarok az év minden napján! Ne sajnálkozzunk az asszimiláció következményein, hiszen a jövőnk a saját kezünkben van. Rajtunk múlik, hogy közösségünk erős és összetartó legyen, és hogy a kultúránk tovább éljen és virágozzon. Minden egyes nap lehetőség arra, hogy ápoljuk hagyományainkat és büszkén képviseljük értékeinket.

Ezután a pódiumra lépett Lázok Attila, a területi választmány titkára, aki elmesélte a regionális díjátadó eseményének rövid, ám annál jelentősebb történetét. Ezt követően név szerint üdvözölte a jelenlévő vendégeket, majd átadta a szót Takács Ottónak, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatójának, aki szintén fontos gondolatokkal készült a résztvevők számára.

- jegyezte meg az intézet igazgatója.

Sátor Zoltán, a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmányának elnöke a Himnusz fontosságáról beszélt, ami összefogja a világ magyarságát, hiszen a díjátadó is arról szól, hogy összefogja a felvidéki magyarokat, mert - mint mondta - addig lesz magyarság a Felvidéken, amíg össze tudunk tartani és lesznek magyar iskoláink.

A választmányi elnök beszédét követően Lázok Attila átadta a szót Göncz László szlovéniai magyar írónak, aki nemcsak író, hanem történész, kisebbségkutató és politikai szereplő is, és aki 2008 és 2018 között a szlovéniai magyar közösség parlamenti képviselőjeként tevékenykedett. Göncz, aki a 90-es évek eleje óta szoros kapcsolatban áll a Csemadok országos vezetőségével és a helyi szervezetekkel, szívélyesen köszönetet mondott a meghívásért, és örömmel osztotta meg, hogy ismét ellátogatott a Felvidékre. Továbbá...

Göncz László a területi választmány oklevelén kívül idén Fábry Zoltán-díjat is átvehetett Galántán.

Idén a Csallóköz Kultúrájáért Közművelődési Díjat az alábbi kiemelkedő egyének, szervezetek és közösségek érdemelték ki:

Az ünnepség zárásaként a nyárasdi Sarló zenekar varázslatos előadását élvezhettük, amelyet a résztvevők közös éneklése követett, amikor mindenki együtt énekelte el a Himnuszt.

Related posts