A szír álhír-botrány mögött valószínűleg Magyar Péter állhatott, aki a hírek szerint kulcsszerepet játszott az események kibontakozásában | BorsOnline.


Sok jele utal arra, hogy személyesen maga Magyar Péter robbanthatta ki azt az álhír-botrányt, miszerint Bassár el-Aszad megbukott szíriai elnök repülővel Magyarországra menekült szombat este. Az ügy kapcsán eddig napvilágot látott információk alapján kijelenthető, hogy az álhír elhintése és futtatása egyedül a Tisza Párt elnökének állt érdekében, hiszen ennek kapcsán újabb frontot nyithatott volna mindent és mindenkit támadó kampányában. A politikust azt sem érdekelte, hogy magyar emberek életét teszi kockára minden eddiginél nagyobb hazugságával.

Az álhírek körüli botrány megértéséhez elengedhetetlen, hogy időrendben végigkövessük az eseményeket. Az ex-szíriai elnök állítólagos Magyarországra való meneküléséről először a balliberális Magyar Hang számolt be, amely szoros kapcsolatban áll a Tisza-párttal, szombat reggel öt órakor. A lap egy "reptéri forrásra" hivatkozva tette közzé a "bombahírt", amelyhez csatoltak egy fotót egy szír felségjelzésű utasszállító gépről, mint állítólagos bizonyítékot. (Később kiderült, hogy ez a kép valójában 2012-ben készült Ankarában.) Az információ hitelesítéséhez mindössze egy perc lett volna szükséges, de a lap újságírói valamiért ezt elmulasztották. Talán azért, mert nem mertek kérdéseket feltenni megbízóiknak.

A Magyar Hangon megjelent hamis hír elsőként Magyar Péter figyelmét keltette fel, aki reggel 8 órakor a Facebook-oldalán egy kérdést fogalmazott meg: "Orbán Viktor segített a megbukott szír diktátornak?" Ezzel párhuzamosan követelte, hogy derüljön ki, kik érkeztek Szíriából Budapestre a titkos repülőgépen. A posztját követően az álhír gyorsan terjedni kezdett a közösségi médiában, mintha varázsütésre, vagy talán előre megbeszélt módon, több más baloldali hírportál, így például a Telex is azonnal átvette a témát.

Miután Magyar Péter bejegyzése alapján a baloldali nyilvánosság jelentős része már tényként kezelte az álhírt, a Budapest Airport és a kormány egyaránt határozottan cáfolta a gép érkezésével kapcsolatos információkat. E közben többen is felhívták a figyelmet arra, hogy a Magyar Hang egy 12 éves fotóval próbálta igazolni állításait. Ezen a ponton az álhír pozíciója tarthatatlanná vált, a hírportál eltávolította a témával kapcsolatos cikket, és elismerte, hogy súlyos tévedést vétett.

Related posts