Alapjogokért Központ: Megalakult a csődkoalíció a Fővárosi Közgyűlésben.


A Fővárosi Közgyűlésben létrejött a csődkoalíció – így kommentálta az Alapjogokért Központ a fővárosi költségvetés előző napi elfogadását egy csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményében.

A hírek szerint Karácsony Gergely főpolgármester benyújtotta a fővárosi önkormányzat 2025-ös költségvetésének tervezetét, amelyet a közgyűlési többség szerdán jóváhagyott. Az elfogadást a "Magyar-Gyurcsány-paktumnak" tulajdonítják, ami újabb bizonyítékot szolgáltat arra a feltételezésre, hogy "ezek az erők egy politikai akolhoz tartoznak" - állapították meg.

Hozzátették: a főpolgármester a javaslatot "az önrendelkezés védelmének költségvetése" néven illette, ám ez Budapest valódi önrendelkezését alig védi. Sokkal inkább az elmúlt öt év felelőtlen gazdálkodásának következményeit próbálja palástolni, valamint a sok esetben indokolatlan költségvetési kiadásokkal keletkezett hatalmas hiányt próbálja a Tisza Párt lelkesen nyújtott támogatásával betömni.

Az Alapjogokért Központ álláspontja szerint Karácsony Gergely által benyújtott költségvetési tervezet jogszabályokba ütközik, mivel a Fővárosi Önkormányzat nem szándékozik kifizetni a szegényebb települések számára járó 50 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulást. Ezzel szemben a hatályos jogszabályok világosan rendelkeznek arról, hogy egy önkormányzat nem tervezhet alacsonyabb adómértéket a költségvetésében a törvény által meghatározott minimumnál.

Kitértek arra, hogy nem minden önkormányzat, hanem csak a tehetősebbek - idén 848-an - fizetnek szolidaritási hozzájárulást, ami a magyar települések negyedét jelenti. Így meglehetősen sajátosnak nevezték azt a szolidaritást élből elutasító hozzáállást, hogy pont az ország leggazdagabb városának, a fővárosnak jelent problémát a szegényebb települések támogatása.

A főpolgármester megközelítése különösen felháborítóvá válik, ha figyelembe vesszük, hogy az előző ciklusban évente átlagosan 40 tanácsadót alkalmazott. 2024 nyarán 200 millió forintot, míg az azt megelőző évben 300 millió forintot szánt prémiumok kifizetésére. Ezen kívül a baloldalhoz kapcsolódó ügyvédek milliárdokat vettek fel készpénzben a hídpénzbotrány keretein belül.

- kiemelték.

Az Alapjogokért Központ friss nyilatkozatában rámutatott, hogy az elfogadott költségvetési javaslat szerint a fővárosi vezetés 422 milliárd 544 millió forintos bevétellel kalkulál. Ez a szám 5,5 százalékos növekedést jelent a központi költségvetésből származó támogatás tekintetében a 2024-es évhez képest. Ezzel ellentétben jövőre Karácsony Gergely, pontosabban Kiss Ambrus, aki a főpolgármester szavai szerint nélkülözhetetlen a fővárosi pénzügyi tervezés szempontjából, 426 milliárd 269 millió forintos kiadással tervez. Jelenleg, mivel a megállapodás hiányzik, Kiss Ambrus a főigazgatói pozíció keretein belül látja el a főpolgármester-helyettesi feladatait.

Ez azt jelenti, hogy a budapesti városvezetés a jövő évet 3 milliárd 724 millió forintos hiánnyal tervezi. A hiányzó összeget, ahogyan az előző években is, a még meglévő, csekély maradványok felhasználásával és a korábban elhelyezett bankbetétek feloldásával kívánják pótolni - tették hozzá.

Tarlós István főpolgármesterségének öröksége, amely 220 milliárd forint szabadon felhasználható magyar forintot jelentett, már a múlt ködébe veszett. Ennek ellenére Karácsony Gergely gazdasági irányítása alatt Budapest költségvetése jelentősen megerősödött. Míg 2019-ben a főváros bevétele 266 milliárd forint volt, a tervek szerint 2025-re ez az összeg már 422 milliárd forintra nő, ami 53 százalékos növekedést jelent.

Mindezek ellenére - ahogy azt a források jelzik - a budapesti önkormányzat 2025-re 46 milliárd 780 millió forintot tervez a személyi juttatásokra költeni, ami 19,5%-os emelkedést jelent a 2024-es évhez viszonyítva. Eközben a tervezet alapján 2025-ben nem várható a budapesti vállalatok árbevételének növekedése, és a „Karácsony Gergely által hangsúlyozott” klímavédelmi programokra szánt összeg is drámai csökkenésen megy keresztül: a 2024-es, a költségvetéshez viszonyítva elhanyagolható 164 millió forintról 2025-re mindössze 112 millió forintra esik vissza.

A fővárosi közösségi költségvetés 2020-as bevezetése óta úgy tűnik, mintha csupán "kóborolna" az öt évvel ezelőtt megálmodott utópikus célok felé. Az elmúlt négy esztendő alatt három alkalommal hirdettek meg pályázatokat, azonban az előzetesen ígért hárommilliárd forint helyett mindössze 1,14 milliárd forint értékben sikerült megvalósítani a kitűzött projekteket - állapították meg.

A költségvetés gyengeségeit tovább súlyosbítja az a 60 milliárd forintos folyószámla-hitelkeret fenntartásáról hozott közgyűlési határozat, amelyről korábban Kiss Ambrus is kifejtette véleményét. Azt mondta: "ha a Fővárosi Közgyűlés nem hagyta volna jóvá a hitelkeretet, Budapest bankszámláján már január 2-án kimerülhetett volna a teljes pénzügyi keret."

A banki kamatbevételek és a betétek mértéke folyamatosan csökken, míg a kamatkiadások, valamint a hitelek törlesztésére szánt összegek évről évre folyamatosan emelkednek - állapították meg.

A legfrissebb információk alapján a fővárosi önkormányzat 2025-ben 7 milliárd 446 millió forintot szán a hitelei törlesztésére. Emellett az általános tartalék összege a 2024-es évi kétmilliárd forinthoz képest nem fog módosulni.

"Ez a csőd pénzügyi tervezete" - fogalmazta meg véleményét az Alapjogokért Központ.

Related posts