Az Ökumenikus Segélyszervezet elkötelezetten küzd a nők elleni erőszak ellen, hangsúlyozva a női jogok védelmét és a társadalmi tudatosság növelését. Programjaik célja, hogy támogassák a bántalmazott nőket, és olyan közösségeket építsenek, ahol a nők bizt


Az erőszak egyetlen formája sem elfogadható, a krízisellátó rendszerben pedig van kitől segítséget kérni, van kiút a bántalmazó kapcsolatokból - hívta fel a figyelmet az Ökumenikus Segélyszervezet a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja alkalmából hétfőn.

A segélyszervezet az MTI-hez hétfőn eljuttatott ismertetőjében azt írta: komplex szolgáltatásaik révén az elmúlt egy évben több mint 11 ezer esetben segítettek kapcsolati erőszak áldozatain.

Szolgáltatásfejlesztéseik révén mára az egyik legjelentősebb hazai szervezetté nőtték ki magukat. Tevékenységi körük széles spektrumot ölel fel, hiszen a prevenciós intézkedésektől kezdve, a szakemberek által nyújtott tanácsadáson át, egészen az azonnali kríziskezelésig, valamint a reintegrációs szolgáltatásokig terjed. Mindezt az ország több pontján valósítják meg, ezzel szélesítve a támogatottak körét - értesültünk.

A segélyszervezet közel két évtizedes tapasztalattal bír az áldozatok támogatása és rehabilitációja terén. 2017 óta tematikus weboldalukon keresztül kínálnak online, anonim tanácsadási lehetőséget. 2018-tól pedig Budapesten, Miskolcon, Szolnokon és Orosházán krízisambulanciákat nyitottak, ahol jogászok, pszichológusok és szociális szakemberek állnak rendelkezésre, így bárki személyesen is kérheti segítségüket.

Az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai tanácsadást nyújtanak Szegeden és Békéscsabán, emellett más együttműködő szervezetek révén további három helyszínen - Devecseren, Mosonmagyaróváron és Kaposváron - is elérhetők. Ez összesen kilenc helyszínt jelent, ahol krízisambulancia működik. Itt az áldozatok biztonságos környezetben, akár személyesen, akár telefonon keresztül is kérhetik a szükséges segítséget.

2024-től a segélyszervezet veszi át az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) működtetését, amely folyamatos elérhetőséget nyújt minden olyan személy számára, aki nehéz helyzetbe került és sürgős segítségre van szüksége. A szolgáltatás a nap 24 órájában, bármikor hívható, nemcsak Magyarország területén, hanem külföldön is.

A segítségkérés lehetősége kulcsfontosságú, hiszen az áldozatok számára gyakran rendkívül nehéz és hosszú folyamatot jelent felismerni, hogy bántalmazó kapcsolatban élnek. A kilépés pedig még inkább bonyolulttá válik, különösen akkor, ha vagyon, lakhatás vagy közös gyermekek kötik össze őket a bántalmazóval. Amint azonban ráébrednek, hogy a kapcsolatuk nem egészséges, és készen állnak a változásra, a szakemberek hangsúlyozzák, hogy elengedhetetlen a támogató közeg megléte. A közvetlen támogatás és az empátia segíthet abban, hogy az áldozatok bátran lépjenek a szabadulás útjára.

Az utolsó egy év során a krízisközpontok és titkos menedékházak több mint 360 bántalmazott személynek nyújtottak menedéket, míg a krízisambulanciák közel 800 esetben segítettek. Az OKIT január óta összesen 8600 telefonhívást fogadott, és október végéig 529 alkalommal kezdeményezett 1665 ember kríziselhelyezését - állították.

A szervezet kiemelt figyelmet fordít a társadalmi szemléletformálásra és a megelőzésre, amely már 2013 óta országos kampányok keretében valósul meg. Céljuk, hogy az áldozatok, valamint a hozzátartozóik és közvetlen környezetük tagjai tudatosítsák: a körülöttük zajló események nem normálisak, és joguk van segítséget kérni. Ezen figyelemfelkeltő kampányok mellett a segélyszervezet munkatársai prevenciós programokat szerveznek középiskolákban, nyári táborokban és fesztiválokon, hogy minél szélesebb körben terjesszék a tudást és a támogatást.

A kapcsolati erőszak különböző formáiról és a segítségkérés lehetőségeiről részletes információt találhat az Ökumenikus Segélyszervezet aszeretetnemart.hu weboldalán. Itt online, névtelen tanácsadást is igénybe vehet, amely lehetővé teszi, hogy biztonságos környezetben keressen támogatást. Ezen kívül az OKIT, a segélyszervezet krízishelyzetekre specializálódott csapata, a nap 24 órájában elérhető, hogy azonnali segítséget nyújtson mindazoknak, akik bajba jutottak. Az elérhetőségük az [email protected] e-mail címen, valamint a +36 80 20 55 20-as ingyenes telefonszámon található Magyarország területén.

Related posts