Az MBH bank átvállalja a 15%-os személyi jövedelemadót (SZJA) a banki csalások áldozataitól, amelyet a kártérítésük után kellene rendezniük.


Az adathalász támadások következtében több száz ügyfél szenvedett kárt, és az MBH bank méltányossági alapon a veszteségek 70%-át téríti meg. Tompos Márton, a Momentum elnöke viszont úgy értesült, hogy a bank által az ügyfeleknek juttatott kártérítésből 15%-os személyi jövedelemadót (SZJA) kellene fizetniük az állam számára. Az MBH bank azonban kérdésünkre reagálva határozottan cáfolta ezt az információt.

A válaszukban kifejtették, hogy a méltányossági kifizetés a törvény szerint adóköteles bevételnek minősül. Ennek következtében a károsult fél 15 százalékos SZJA-t, míg a bank 13 százalékos SZOCHO-t köteles megfizetni. Ugyanakkor a méltányosság keretein belül a bank vállalja az SZJA terheinek rendezését az adóhatóság felé, így a kedvezményezettek számára a teljes 70 százalékot jóváírják.

Tompos a posztjában emellett azt is felvetette, hogy az MBH az elmúlt hetekben többször is leállította és fejlesztette az online és applikációs felületeit, és arra utalt, hogy a bank hiányos kiberbiztonsága miatt volt szükség erre, ami miatt "nem tudták megvédeni az ügyfelek pénzét a csalóktól". Az MBH szerint ez is téves információ, ugyanis csak a szokásos informatikai fejlesztésükről van szó, vagyis a karbantartások és a május végi bankszünnapok nincsenek összefüggésben a csalásokkal.

Nagy Gábor Bálint, a frissen kinevezett legfőbb ügyész, tájékoztatása szerint június 11-ig az MBH Bank károsultjainak ügyeiben összesen 757 nyomozás indult az ország területén. A károsultak között magánszemélyek, vállalkozások és egyesületek is szerepelnek, és a kár mértéke már az ügy kezdetén is meghaladta a százmillió forintot – azóta pedig valószínűleg tovább nőtt.

Related posts