Az Egyesült Államok alaposan megvizsgálja a kínai félvezetőipar növekvő befolyását és dominancia iránti törekvéseit.


A vizsgálatot a korábbi Trump-adminisztráció által létrehozott "301-es szakasz" keretében folytatják, amely lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy vizsgálja a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat. A Biden-kormányzat január 1-jén már ötven százalékos vámot vezetett be bizonyos kínai félvezetőkre, emellett szigorította azok exportját is. A vizsgálat arra is kiterjed, hogy a kínai eredetű, régebbi technológiával készült ("legacy") chipek hogyan jelentenek veszélyt az amerikai iparra. A vizsgálat kimutatta, hogy ezek a chipek gyakran megtalálhatók amerikai termékekben, beleértve a védelmi, az autóipari és az orvostechnikai eszközöket is -- írja a Reuters.

A kínai kormány a vizsgálatot protekcionista lépésnek minősítette, amely hátrányosan érintheti az amerikai vállalatokat és megzavarhatja a globális ellátási láncokat. Az Egyesült Államokban egyre inkább előtérbe kerül a hazai félvezetőgyártás fejlesztése. A Biden-adminisztráció jelentős anyagi forrásokat biztosít a chipgyártás támogatására, a kutatások elősegítésére és a munkaerő-képzésre, mindezt azzal a céllal, hogy csökkentse az ország függőségét a külföldi chipellátástól. A vizsgálat eredményei alapvetően befolyásolhatják a globális kereskedelmet és az amerikai-kínai viszonyokat. A folyamat várhatóan egy évig tart, és a végső jelentés alapján az Egyesült Államok újabb kereskedelmi korlátozások bevezetésére készülhet.

Kína a világ félvezetőiparának egyik kulcsszereplője, és Peking célja, hogy a hazai piacon mind a kínálat, mind a kereslet oldaláról olyan intézkedéseket vezessen be, amelyek biztosítják a "független és ellenőrizhető" félvezetőtermelést. Különösen aggasztóak a nemrégiben megfogalmazott kínai álláspontok, amelyek az amerikai chipek beszerzésének szigorítására irányulnak. Ezen felül olyan állításokat is megfogalmaztak, miszerint az amerikai chipek "már nem biztonságosak vagy megbízhatóak" – állítja az amerikai Félvezetőipari Szövetség (Semiconductor Industry Association) közleménye.

Related posts