Európa komoly kihívások elé nézhet, mivel a tárolókban lévő gázkészletek drasztikusan csökkennek.


Az Európai Unió gáztárolói az elmúlt három év leggyorsabb ütemében ürülnek, ami aggodalomra ad okot az energiaellátás biztonsága és a jövő évi árak tekintetében. A hidegebb időjárás és a csökkenő tengeri import miatt a kontinens fokozottan támaszkodik a tárolt gázkészletekre - számolt be a Financial Times.

A Gas Infrastructure Europe legfrissebb statisztikái alapján szeptember végére az Európai Unió gáztárolóiban tárolt mennyiség körülbelül 19 százalékkal mérséklődött. Ez a tendencia jelentős eltérést mutat az elmúlt két évhez viszonyítva, amikor az azonos időszakban csupán egyszámjegyű csökkenés volt megfigyelhető.

Natasha Fielding, az Argus Media európai gázárképzésért felelős vezetője szerint

Európa ezen a télen eddig jelentősen nagyobb mértékben támaszkodott a földalatti tárolókra, mint korábban.

"Az elmúlt két év tapasztalatai alapján a cél az, hogy kompenzáljuk a csökkentett cseppfolyósított földgázimportot, miközben reagálunk a fokozódó keresletre."

Az LNG-import ütemének csökkenését főként az a tény magyarázza, hogy Európának egyre élesebb versenyre kell számítania az ázsiai vásárlókkal. Ennek következményeként a tárolt készletek felhasználása jelentősen megnövekedett.

Jelenleg az Európai Unió tárolási szintje 75 százalékon tartózkodik, ami csupán néhány tizeddel haladja meg az elmúlt egy évtized átlagos értékét. Ez a szám jelentős visszaesést tükröz a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva, amikor a tárolók szintek majdnem elérték a 90 százalékot.

A gyors kiürülés másik tényezője az időjárási viszonyok alakulása.

A hűvösebb időszakok, valamint a Dunkelflaute jelensége – amikor a napelemek és a szélturbinák egyaránt képtelenek energiát termelni – jelentősen fokozta a gáz iránti keresletet az energiatermelés terén.

Anne-Sophie Corbeau, a Columbia Egyetem kutatója rámutatott, hogy az ipari gáz iránti kereslet egyre növekvő tendenciát mutat. A kilenc északnyugat-európai országban a január és november közötti időszakban 6%-os éves növekedést regisztráltak.

Az egyes országok között kiemelkedő eltérések figyelhetők meg a gázkészletek felhasználásában. Hollandiában a tél beálltával 33%-kal csökkent a tárolt gáz mennyisége, míg Franciaország esetében ez az arány 28%-ra rúg.

A jövő kihívásai közé tartozik, hogy 2024 végén várhatóan leáll az Ukrajnán át Európába érkező orosz gáz szállítása, mivel a tranzitmegállapodás határideje lejár. Jelenleg ez az útvonal az Európai Unió gázimportjának körülbelül 5 százalékát biztosítja.

Andreas Guth, az Eurogas főtitkára kifejtette, hogy bár "jelenleg nem látszik komoly aggodalom" az ukrán gáztranzit esetleges leállásával kapcsolatban, "még a legkisebb mennyiség is jelentős hatással lehet a töltési szezonra".

A jelenlegi helyzet komoly hatással bír a következő év gázárainak alakulására. A kereskedők már most magasabb árakat kérnek a jövő nyári gázszállításokért, mint a téli szállításokért, ami arra utal, hogy a készletek feltöltésének költségei várhatóan növekedni fognak. Ez a trend figyelmeztető jel lehet a piaci szereplők számára, és előrevetíti a gázárak lehetséges emelkedését.

Related posts