Bálint gazda emléke – öt éve távozott közülünk a nemzet kertésze, akinek tudása és szeretete a természet iránt örökre velünk marad. Az ő szellemisége tovább él a kertekben és a szívünkben, inspirálva minket arra, hogy ápoljuk a földet és értékeljük a term


Pontosan öt évvel ezelőtt, ezen a különleges napon távozott közülünk Bálint György, a magyarok szívében "Bálint gazdaként" élő, rendkívüli kertészmérnök, újságíró, tudós és politikai személyiség. Életműve és elhivatottsága máig inspirálja a kertészkedés iránt érdeklődőket, akiknek szaktudása és szeretete a növények iránt maradandó nyomot hagyott.

Az elmúlt évtizedek során Magyarországon ritka kiválóságok tűntek fel a közéletben, de talán kevesen hagytak maguk után olyan sokszínű és értékes örökséget, mint ő. Tevékenysége nem csupán a mezőgazdaság területén volt figyelemre méltó, hanem a közgondolkodás formálásában is jelentős hatással bírt.

Bálint György, születési nevén Braun György, a kertészmérnöki pályán indította el életét. Tanulmányait a Kertészeti Akadémián kezdte még a második világháború előtti időkben, majd az Agrártudományi Egyetemen szerzett diplomát, amikor már harminc éves volt. Szakmai pályafutása során hosszú időn át a Fejér megyei Állami Gazdaságok főkertészeként tevékenykedett, ahol elméleti tudását és gyakorlati tapasztalatait egyaránt kamatoztatta. Később a szakmai közéletben is aktív szerepet vállalt, több évtizeden keresztül dolgozott újságíróként, a "Kertészet és Szőlészet" folyóirat főszerkesztőjeként, ez idő alatt neve a szakma körében már széles körben ismertté vált.

A televízió a lakások szívébe és az emberek lelkébe is belopja magát.

A nagyközönség számára 1981 után vált ismertté, amikor nyugdíjba vonulása után televíziós karrierbe kezdett. Előbb a "Gazdaképző" című műsorban, majd az "Ablak" péntek délutáni tévémagazinban szerepelt, ahol okos tanácsaival és barátságos személyiségével az ország egyik legkedveltebb médiaszereplője lett. Népszerűségét és társadalmi megbecsülését jól mutatja, hogy 1994-ben országgyűlési képviselőnek is megválasztották.

Hosszú volt az út, míg a kisgyermek Bálint Györgyből Bálint gazda lett, de ez formálta jellemét, világlátását. Öröksége tovább él a kertekben, a gazdák és kiskerttulajdonosok tudásában, az oktatásban és a közösségi gondolkodásban egyaránt - Forrás: Facebook

Tudományos és közéleti munkásság

Kevesen tudják, hogy a televíziós szereplései mögött egy gazdag és sokszínű életmű rejlik. Mezőgazdasági tudományok kandidátusaként több mint 25 könyvet írt, szakmai munkásságát pedig az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia is elismerte, amikor tagságot adott neki. A növények és állatok iránti szenvedélye nemcsak hivatásként, hanem életformaként is megjelent életében – fiatal korában kiváló lovasversenyzőként is nagy hírnévnek örvendett.

Emberként is példakép

Bálint gazda közel állt az emberekhez: közérthetően és türelmesen magyarázta el a növénygondozás alapjait, a kertészkedés örömeit és nehézségeit. Még százéves korához közel is aktívan részt vett a közéletben, előadásokat tartott, cikkeket írt, közösségi oldalán rendszeresen osztotta meg gondolatait. Százegy éves korában hunyt el; öröksége tovább él a kertekben, a gazdák és kiskerttulajdonosok tudásában, az oktatásban és a közösségi gondolkodásban. Az általa közvetített értékek - a természet szeretete, a tudás tisztelete, a közösség iránti felelősség - időtálló üzenetként hatnak ma is.

Indexkép: Facebook/Bálint gazda kertje

Related posts