BAON - A bátor kecskeméti vadászpilóta szembenézett a végzettel, mint egy igazi hős, nem riadva vissza a halál kihívásától.


Múltidéző írásunkban Szeverényi Kálmán, a híres kecskeméti katona életének és pályafutásának emléke előtt hajtunk fejet. Ez a fiatal repülőtiszt 1944 nyarától kezdve a magyar légtérben harcolt a legendás 101. "Puma" Vadászrepülő Osztály kötelékében, bátran szembeszállva a sokszoros túlerejű amerikai bombázó- és vadászgépekkel. Hősi halálával a vadászpilóta öröksége máig él a hírös város szívében, ahol emlékét mély tisztelettel őrzik.

A Kecskemét városában született Szeverényi Kálmán repülő hadnagy a második világháború viharos éveiben számos légi győzelmet aratott a szovjet és amerikai repülőgépekkel folytatott harci összecsapások során. A híres vadászpilóta életútját Kenyeres Dénes nyugállományú alezredes örökítette meg, amely lehetőséget ad arra, hogy az olvasók bepillanthassanak az 1940-es évek közepének háborús frontvonalaira. Az írás nem csupán egy ember történetét meséli el, hanem betekintést nyújt a légi harcok izgalmas és küzdelmes világába is.

Tehetségével hamar kitűnt

A repülés iránti szenvedély már fiatal korában magával ragadta Szeverényi Kálmánt, aki 1920. február 25-én, egy kilencgyermekes család legifjabb tagjaként látta meg a napvilágot. Kecskeméten, a Piarista Gimnázium falai között tanulta meg az élet alapjait, ahol érettségijét jeles eredménnyel abszolválta. Ezt követően beiratkozott a frissen alakuló "Horthy Miklós" Nemzeti Repülő Alap repülőtanfolyamára, ahol szenvedéllyel és elszántsággal sajátította el a repülés tudományát. Kecskemét városának támogatásával 20 évesen felvételt nyert a Magyar Királyi "Horthy Miklós" Honvéd Repülő Akadémiára. Itt nemcsak szorgalmasan tanult, hanem a gyakorlati repülések során is kiemelkedett teljesítményével. 1942. december 6-án Kassán ünnepélyesen repülő hadnaggyá avatták, ezzel megkezdve hivatásos katonai pályafutását.

A vadászpilóta már légi bevetéseken is megmutatta rendkívüli képességeit.

Később, mint a legelismertebb tisztek egyike, átképzést kapott vadászpilótaként. 1943 júniusában a Magyar Királyi 5/2. Önálló Vadászosztály kötelékében a keleti frontra, a Szovjetunió területére irányították, ahol számos harci akcióban részt vett. Több ízben is légi győzelmet aratott. 1943. október 7-én, a Dnyeper folyó környékén egy Lag-5 típusú vadászgépet lőtt le. Sajnos 1944 tavaszán Beljgorod légterében, az egyik bevetése során, a sors nem kedvezett neki, és lelőtték. Repülőgépével a magyar frontszakaszon kényszerleszállást végzett, majd gyógykezelésre hazaszállították.

Sérüléséből felépülve, a Veszprémben szerveződő 101. Vadászrepülő Osztály kötelékébe került, amely később legendássá vált. Kovács József százados parancsnoksága alá került, és miután az ezredszervezetre átszervezték az egységeket, Szeverényi hadnagy a 101/III. osztály 7. vadászrepülő századának tagja lett. Így a fiatal tiszt már a hazánk légterének védelmében vehetett részt a harcokban.

Légies diadalok sorozata

1944 augusztusában egy ismeretlen típusú szovjet repülőgépet sikerült megsemmisítenie. Ezt követően, október 28-án Boston felett, majd november 11-én Kecskemét térségében két Il-2-es harci repülőt is lelőtt. Ezen a napon mindkét Il-2-es esetében légigyőzelmet könyvelhetett el. 1945. február 21-én pedig Téstől északkeletre egy B-17-es bombázót kapott le. Az ő teljesítményét azonban vitatják, mivel csak az egyik légi győzelmét hitelesítették hivatalosan. Összességében a 159 légi bevetése során 5 szovjet és 2 amerikai gép megsemmisítését jelentette.

Related posts