Az Európai Unió jogi lépéseket tett Nagy-Britannia ellen.

Az Európai Bizottság jogi lépéseket tesz Nagy-Britannia állítólagos jogsértései miatt - értesül az Independent brit napilap. A bizottság a korábbi tagállammal szemben az Európai Unió Bíróságához fordult, hogy érvényt szerezzen a jogszabályoknak.
Brüsszel két fontos ügyben indított jogi eljárást: a bizottság álláspontja szerint London 2020 végén nem tartotta be az uniós polgárok szabad mozgására vonatkozó jogszabályokat, miután Nagy-Britannia hivatalosan kilépett az EU-ból. Emellett a brit kormány azt is elmulasztotta, hogy felmondja a hat uniós tagállammal kötött kétoldalú beruházási megállapodásokat, amelyek ütköznek az uniós joggal - adta hírül a Reuters.
A per különösen fontos Keir Starmer miniszterelnök számára, aki az utóbbi hónapokban fáradhatatlanul törekedett a Brüsszellel való kapcsolatok szorosabbra fűzésére. Starmer ambíciója, hogy egy új megállapodást érjen el, amely mérsékelné a Brexit óta fennálló bürokratikus nehézségeket, és ezzel ösztönözné a gazdasági fejlődést.
Az ügy különlegessége, hogy a legfrissebb kiszivárgott információk alapján az Európai Unió azon dolgozik, hogy Nagy-Britanniától elvárja az uniós jogszabályok betartását, mindezt a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése érdekében. Ennek részeként a tervek között szerepel az Európai Unió Bírósága joghatóságának elfogadása bizonyos ügyekben.
Az Európai Bizottság és Nagy-Britannia közötti tárgyalások várhatóan 2025 elején kezdődnek meg, amikor az első csúcstalálkozóra is sor kerül Ursula von der Leyen bizottsági elnök és Keir Starmer részvételével.