Mindössze néhány ezer forintért megóvhatjuk magunkat a milliós nagyságrendű veszteségektől.


Amikor nyaralásra készülünk, általában a pihenés és a szórakozás képe lebeg a szemünk előtt. Ugyanakkor, ha téli sportokban gondolkodunk, fontos tudomásul venni, hogy a szórakozás mellett bizony balesetekkel is szembesülhetünk. A statisztikák szerint a téli sportok, mint a síelés, sífutás vagy akár a szánkózás, sokkal nagyobb baleseti kockázattal járnak, mint a tengerparton való lazítás. Éppen ezért, amikor a síelés költségeit tervezzük, nem szabad megfeledkezni arról, hogy az utasbiztosítás is része legyen a pénzügyi kalkulációnknak. Ezzel nemcsak a pénztárcánkat védjük, hanem a nyaralásunk élményét is biztonságosabbá tehetjük.

Törések, rándulások, zúzódások, sőt, akár súlyosabb balesetek is, mint a gerinc- vagy fej sérülések is előfordulhatnak síelés esetén. Ilyen esetekben a megfelelő biztosítás nemcsak a kezelés költségeit fedezi, hanem az orvosi segítség gyors elérhetőségét is biztosítja.

A biztosítás tehát komoly anyagi védelmet nyújt, miközben biztosítja a síelő számára, hogy bármilyen problémát is tapasztaljon, a szükséges orvosi ellátás és rehabilitáció ne legyen anyagi terhet jelentő kérdés.

Az Economx által felmért információk alapján az Invia utazási iroda statisztikái szerint...

A síelésre készülők körében körülbelül 99 százalék választ magának biztosítást, hiszen a síbalesetek kockázata jelentős. A speciális síbaleset-biztosítás sokkal átfogóbb védelmet nyújt, mint a megszokott utasbiztosítások, így célszerű alaposan megfontolni a választást, ha biztonságban szeretnénk élvezni a havas lejtőket.

Ez a biztosítási forma nem csupán a baleseti orvosi költségeket fedezi, hanem a sífelszerelés elvesztésével, sérülésével vagy lopásával kapcsolatos esetekben is védelmet nyújt. Továbbá, a választott csomagtól függően a mentőhelikopteres mentés, orvosi transzfer, valamint a kórházi ellátás költségei is általában benne foglaltatnak. A síelés során a hegyi mentés költségei rendkívül magasra rúghatnak, ezért ez a biztosítás lehetővé teszi, hogy ne kelljen a magas kiadásokat a saját zsebből fedezni.

Nézzük meg alaposan, milyen izgalmas opciók várnak ránk, ha elhatározzuk magunkat a síelésre!

Mi, magyarok, gyakran látogatjuk Ausztriát, Szlovákiát, Szlovéniát és Olaszországot, hogy élvezzük a téli sportok adta lehetőségeket. Ezek az országok, mint az Európai Unió tagjai, elismerik az itthon, immár online igényelhető európai egészségbiztosítási kártyát (EEK, EHIC), amely 36 hónapig érvényes. Ezzel a kártyával a magyarországi társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkező utasok jogosultak a szükséges egészségügyi ellátásokra.

Azonban fontos tudni, hogy csak a helyi társadalombiztosítással szerződött egészségügyi szolgáltatók kötelesek elfogadni az ilyen kártyával érkező betegeket, márpedig a betegszállítás-mentés esetén általában nem azt vizsgálják, hogy melyik az a kórház amelyik szerződött ilyen célra, hanem a legközelebbi helyre viszik a beteget - például helikopteres mentésnél csak az a kórház jöhet szóba, ahol van erre a célra kialakított leszállóhely.

Továbbá, fontos megjegyezni, hogy az EEK csupán az egészségügyi ellátás költségeit fedezi, míg minden más, a balesettel kapcsolatos kár rendezése a mi felelősségünkre hárul. Ez azt jelenti, hogy még a betegszállítás díját is külön tételként számíthatják fel nekünk.

arról pedig ne is álmodjunk, hogy a hegyi/helikopteres mentés költségeit téríti az egészségbiztosító.

Érdemes tudni, hogy a kártya nem fedezi azokat a költségeket, amelyeket az adott országban az ügyfeleknek maguknak kell állniuk. Ilyenek például az orvosi kezelések önrészei, valamint a gyógyszerek árának megtérítése.

Ráadásul ilyen esetekben a magyar tb utólag fizeti ki a költségeket számla ellenében. Vagyis ilyenkor nekünk kell kifizetni a számlát a szolgáltatónál, majd Magyarországra hozni a papírokat, ahol a tb az önrész levonása után elszámol velünk. Miután ez több tízezer eurós költség is lehet, ezért bizony minden évben akad emiatt olyan síelő, aki nyílt töréssel autózik haza és Sopronban vagy épp Győrben tér be a kórházba azért, hogy ellássák.

A fent említett okokból kifolyólag a szakértők határozottan hangsúlyozzák, hogy mindenki, aki a hegyi pályákra készül, feltétlenül köteles legyen utasbiztosítást váltani.

Az utasbiztosítás egyértelmű előnye az EEK-val szemben, hogy a legtöbb esetben, több mint 90%-ban, a biztosító közvetlenül állja a szolgáltatások költségeit, beleértve az önrészt is. Így nem kell várnunk a kifizetésekre, mivel a patikai költségeket később, utólag tudjuk elszámolni.

Emellett a betegség vagy baleset kapcsán felmerülő egyéb kiadásokra is segítséget nyújt – például arra, hogy a beteg családtagjai a közelében tartózkodhassanak (szállásdíj térítése), továbbá a hazautazást is megszervezik, és a beteg hazaszállításáról is gondoskodnak. Nem szabad elfelejteni, hogy egy utazás során nem csupán személyi, hanem tárgyi károk is keletkezhetnek, amelyekre az EEK nem biztosít fedezetet, ami érthető.

A nagy kérdés persze az, hogy milyen utasbiztosítást válasszunk.

Az utasbiztosítások világában, még a bankkártyához kapcsolódó termékek esetében is megállapítható, hogy a kórházi ellátás költségeinek fedezésére az ajánlott kártérítési limitek általában bőven elegendőek. Síbaleseteknél gyakoriak a törések, rándulások vagy ficamok, és ezek orvosi kezelése ritkán haladja meg azt a több tízmillió forintos összeget, amit a bankkártyák biztosítása jellemzően biztosít. Így tehát a megfelelő utasbiztosítás megkötése mellett a bankkártyás fedezet is jelentős védelmet nyújthat a váratlan események ellen.

Azonban vannak olyan részletek, amelyek miatt síelésre érdemes külön utasbiztosítást kötni - mindenképp érdemes megnézni, hogy bankkártya-biztosításunk nyújt-e és ha igen, mekkora fedezetet az alább taglalt tételekre.

Az utasbiztosítás kiválasztásakor a részletek kiemelkedő jelentőséggel bírnak. Például, ha egy 2 fős, 1 hetes ausztriai síelésre készülünk, a legnagyobb hazai online biztosításközvetítő, a Netrisk.hu ajánlatai között 8885 és 25910 forint közötti exkluzív utasbiztosításokat találhatunk. Azonban az ár mellett érdemes alaposan megvizsgálni, hogy a biztosító milyen költségeket és fedezeteket vállal magára, hiszen nemcsak a költség, hanem a biztosítási feltételek is alapvetően befolyásolják a választásunkat.

A téli sportok világában az egyik legfontosabb kérdés, ami mindannyiunkat foglalkoztat, hogy baleset esetén hogyan tudunk biztonságosan lejutni a hegyről. A mentés költségei akár milliós nagyságrendűek is lehetnek, még abban az esetben is, ha elkerülhető a helikopteres szállítás. A hegyi mentők feladata rendkívül összetett, hiszen a sérült síelőt nemcsak le kell hozniuk a pályáról, hanem gyakran komoly nehézségekkel is szembesülnek a terepviszonyok miatt. Ráadásul nem ritka, hogy a kijelölt pályáról letévedt síelők felkutatása is szükségessé válik, ami újabb kiadásokat von maga után, hiszen ilyenkor számos szakember és mentőcsapat mozgósítása válik elengedhetetlenné.

A helikopteres mentés már pusztán azzal is, hogy a gép elhagyja az állomáshelyét, több millió forintnyi költséget vonhat maga után.

Épp ezért a téli sportot űző utazóknak csak olyan utasbiztosítást érdemes választani, amelyekben a hegyi mentés és a helikopteres mentés is komoly, 10 millió forintos nagyságrendű fedezettel rendelkezik.

A kiadások fedezése is fontos. Érdemes olyan biztosítást választani, ahol baleset vagy betegség miatt meghiúsult síelés esetén a biztosítás fedezetet nyújt a síbérletre is. Ne felejtsük el, hogy a síbérletek ára már-már a szállások költségével vetekszik. Van biztosító, aki a meghiúsult sítanfolyam költségeit is hajlandó legalább részben visszatéríteni ilyen esetekben. (Extrém esetben egyébként a hóhiány miatt elmaradt tanfolyam/út költségeire is kaphatunk kártalanítást.)

Síeléskor általában autóval utazunk, így elengedhetetlen, hogy a biztosításunk fedezze a gépjármű asszisztencia szolgáltatásait. Különösen fontos, hogy a biztosítás legalább részben térítse a gépjármű gyorsszervizelésének és hazaszállításának költségeit baleset vagy műszaki hiba esetén, hiszen ezek a kiadások könnyen több százezer forintra rúghatnak.

Egyre komolyabb mértékben érdemes arra figyelni, hogy a sípályákon történhetnek olyan balesetek, amelyeket mi okozunk. Ebben az esetben fontos, hogy legyen megfelelő fedezet a harmadik személynek okozott dologi kár (például eltört síléc) megtérítésére, de még ennél is fontosabb a síelések esetén az, hogy hogy a síelő felelősségbiztosítással rendelkezzen.

Amennyiben a baleset következtében a másik fél sérülést szenved, jogosult arra, hogy tőlünk követelje a mentési és orvosi ellátási költségeket, amelyeket a sérült személy vagy annak biztosítója érvényesíthet (regresszálás formájában).

Manapság egyre gyakoribbá válik, hogy a balesetek áldozatai jelentős összegű kártérítési követeléssel lépnek fel a balesetet okozó féllel szemben. Különösen aggasztó lehet a helyzet, ha a baleset maradandó egészségkárosodást idéz elő, hiszen ilyenkor a vétkes fél akár életjáradék fizetésére is kötelezhető. Ezért kiemelten fontos, hogy a síbiztosításunk mögött olyan felelősségbiztosítási fedezet álljon, amely akár 10 millió forintot is meghaladhat.

Kiemelkedő szempont, hogy a poggyászunk milyen értékre van biztosítva az utazás során. Manapság elengedhetetlen, hogy mobiltelefonunk mindig velünk legyen, hiszen ezek az eszközök akár több százezer forintot is érhetnek. Az utasbiztosítás megkötésekor érdemes alaposan átnézni a poggyászkár fedezetét is: nézzük meg, milyen maximális kártérítést kínálnak egyes tárgyakra vonatkozóan. Ideális esetben olyan biztosítást válasszunk, ahol ez a limit legalább 150-200 ezer forint, hiszen így egy használt laptop és telefon értéke is biztonságban van.

A síbiztosítások általában speciális védelmet nyújtanak a sportfelszerelés ellopásával kapcsolatban. Ugyanakkor lényeges tisztában lenni azzal, hogy a biztosítók nem mindig térítik meg a hiányzó eszközök árát. Például, ha a síléceinket a hütték bejáratánál felejtjük, könnyen előfordulhat, hogy a biztosító elutasítja a kárigényünket.

Ha már a hütte szóba került: képzelj el egy olyan estét, amikor a sípályán egy fergeteges after ski buli hívogat, és miután teljesen elmerültünk a jókedvben, hirtelen a lefelé csúszás során baleset ér bennünket. Ilyenkor szembesülhetünk azzal a kellemetlen valósággal, hogy...

A biztosító nem vállal felelősséget a kártérítési fedezetért, ha a baleset alkohol vagy más tudatmódosító szerek hatása alatt történt.

Bár Ausztriában a zéró tolerancia nem érvényes, ez nem mentesít minket a felelősségteljes alkoholfogyasztás alól a sípályákon. Mindannyiunk dolga, hogy vigyázzunk egymásra, és biztosítsuk a biztonságos élményt a havas lejtőkön.

Ahogy az sem előnyös, ha a tudásunkkal akarunk felvágni, és a kijelölt nyomvonalakról letérve, a felvonók alatti meredek lejtőkön vagy az erdő mélyén keresünk izgalmakat, hogy növeljük az adrenalin-szintünket. Ha ilyenkor baleset ér minket, a biztosító könnyedén kibújhat a kártérítési kötelezettsége alól. Ezért érdemes ragaszkodni a sárga helyett inkább a kijelölt kék, piros és fekete pályákhoz – mindig a biztonságos úton haladjunk!

Összességében tehát a síelés megtervezésekor kell, hogy időt fordítsunk a megfelelő biztosítási védelem kiválasztására - több millió forintos extra költségtől mentesíthetjük magunkat pár ezer forintért.

Related posts