Csehországban is elindult a nagy atomenergia körüli viták sorozata - a középpontban pedig az áll, hogy milyen típusú létesítmények valósíthatók meg a jövőben.

A bíróság ideiglenesen blokkolta a Dukovany atomerőmű bővítéséről szóló szerződés aláírását.
A brünni kerületi bíróság ideiglenesen megakadályozta a Dukovany atomerőmű két új blokkja megépítésére vonatkozó szerződés aláírását. A megállapodást a cseh állam és a dél-koreai KHNP vállalat szerdán tervezte aláírni, de a francia EDF energiavállalat által benyújtott kereset alapján hozott bírósági döntés ezt ellehetetleníti. A tilalom addig marad érvényben, amíg az ügyben jogerős ítélet nem születik. Dél-Korea számára ez lehetett volna az első külföldi atomerőmű-építési szerződés 2009 óta, és az építkezés becsült költsége 16 milliárd euróra rúg.
A dél-koreai vállalat tavaly nyáron diadalmaskodott az EDF ellen a beruházási verseny során. A francia cég azonban nem hagyta annyiban a dolgot, és a cseh versenyhivatalhoz fordult, hogy megtámadja a közbeszerzési eljárást. Miután a hivatal elutasította a fellebbezést, az EDF jogi lépéseket tett, kérve egy előzetes intézkedést, amely végül megakadályozta a Dukovany II erőmű és a KHNP közötti szerződés aláírását. A brünni kerületi bíróság döntése mögött az állt, hogy a francia cég súlyos hátrányba kerülhet, ha a szerződést megkötik, hiszen ebben az esetben véglegesen elveszítené a lehetőséget arra, hogy elnyerje a közbeszerzést, még akkor is, ha a bíróság később az ő javára döntene.
A bíróság elismerte, hogy döntésének lehetnek negatív következményei, például a Dukovanyban tervezett új blokkok építésének késlekedése, de álláspontja szerint fontosabb a törvény betartása és a hatékony bírósági ellenőrzés biztosítása. A Dukovany II erőmű - amely a beruházásért felelős, és amelyben a cseh állam most már 80 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik - már tavaly értékelte a beérkezett ajánlatokat, és júliusban a kormány döntése alapján a KHNP-t hirdette ki preferált pályázónak, majd megkezdte a végső szerződésről szóló tárgyalásokat.
Csehország történetének legnagyobb állami beruházása zajlik, amelyet nemcsak a francia EDF, hanem az amerikai Westinghouse is megkérdőjelezett, miután mindketten alul maradtak a versenyben. A versenyhivatal néhány hónapos vizsgálódás után mindkét panaszt elutasította. A Cseh Energetikai Művek (ČEZ) határozottan hangsúlyozta, hogy a pályázati folyamat minden egyes lépése teljes mértékben átlátható volt. Emellett arra kérte az EDF-et, hogy tegye közzé saját ajánlatát, ezzel is eloszlatva a kételyeket azzal kapcsolatban, hogy a KHNP ajánlata valóban kedvezőbb volt.
Lukáš Vlček cseh ipari és kereskedelmi miniszter kijelentette, több alkalommal is meggyőződhetett arról, hogy a dél-koreaiak ajánlata minden tekintetben a legjobb, ezért szükségesnek tartja a szerződés aláírását, melynek késleltetése további költségeket von maga után. A ČEZ korábbi közlése szerint az építkezés várhatóan 2029-ben kezdődik, az első új reaktort pedig 2036-ban helyezik próbaüzembe.
A Dukovany atomerőmű az ország legnagyobb munkaadója a régióban, közvetlenül több mint háromezer ember dolgozik ott. Csehország célja, hogy 2040-re az atomenergia részesedése az ország energiafogyasztásában 68 százalékra emelkedjen, míg a szénalapú energiatermelést 2033-ra teljesen megszüntetné.