Természet üzenete - DELMAGYAR A természet mindig is fontos szerepet játszott az ember életében, hiszen az ősi idők óta tanít és inspirál minket. A DELMAGYAR lapjain keresztül most felfedezhetjük, hogyan közvetíti üzeneteit a körülöttünk lévő világ. Legye


Jelenleg még nincs egyértelmű válasz arra, hogy mi okozza a térségben tapasztalható őzpopuláció csökkenését.

A dél-alföldi drámai őzpusztulás okainak felderítése már javában zajlik, és a szakértők számos lehetséges magyarázatot vetettek fel az utóbbi hetek során. Talán megnyugtató lenne, ha a vérminták elemzése egyértelmű választ adna: gombatoxinok, a sakálpopuláció robbanásszerű növekedése, fertőzések, az időjárás szélsőséges változásai, vízhiány vagy akár a mezőgazdasági vegyszerek használata. Ha ezek az okok külön-külön merülnének fel, talán kevésbé tűnne aggasztónak a helyzet a közeljövő és a távoli jövő szempontjából. De miért is lenne ez így?

A Maros-Csongrád Tájegység fővadászának szavaiból az derült ki számomra, hogy a természet mintegy tükörként áll előttünk, amelyben saját tetteinket és hatásainkat láthatjuk viszont. Sajnos, ez a tükör egy meglehetősen szomorú képet mutat. A Dél-Alföld gyönyörű tájain az őz először az 1970-es években bukkant fel, és fokozatosan birtokba vette a mezőgazdasági földeket, ahol látszólag jól érezte magát hosszú évtizedeken keresztül. Azonban az utóbbi két évben drámai mértékben, 20-30 százalékkal csökkent az őzállomány, amit a szakemberek is súlyos fordulatként könyvelnek el. Ez a változás figyelmeztet bennünket: a természet egyensúlya könnyen felborulhat, ha nem figyelünk oda.

Úgy tűnik, a helyzet rendkívül bonyolult: nem csupán egyetlen ok húzódik meg a háttérben, hanem a felsorolt problémák összefonódása jutott most csúcspontjára. Ha alaposan végiggondoljuk, akkor nem nehéz kirakni az aggasztó képet. A jelenlegi, hónapok óta tartó nyári hőség önállóan is megnehezíti az életet, a légköri aszály és a vízhiány pedig csak fokozza a gondokat. Emellett ott vannak a klímaváltozás következtében megjelenő új gombafajok ártalmas toxinjai, valamint az a tény, hogy a forróságban alkalmazott növényvédő szerek nem képesek megfelelően felszívódni, így azok nagymértékben felhalmozódnak az állatok szervezetében. A fertőzések és bélgyulladások különösen sújtják az amúgy is legyengült immunrendszerű, rossz kondícióban lévő vadállatokat. Az összefüggések sorát pedig még hosszasan lehetne folytatni.

Gondoljunk csak bele, nem ez történik-e velünk, emberekkel? A környezeti terhelés, a táplálkozás, a klímaváltozás hatása pontosan így rendezi át az életünket.

Related posts