Új irányt vesz a történelem, hiszen egy új muszlim miniállam létrehozását tervezik Európában. Milyen következményekkel járhat ez a lépés? - Pénzcentrum


Albánia szuverén muszlim miniállamot hoz létre Tiranában a bektási rend követői számára a vallási tolerancia megőrzése és előmozdítása érdekében - jelentette be szombaton Edi Rama miniszterelnök az albán fővárosban.

"A szúfisták enklávéja a világ egyik legkisebb állama lenne, amely saját közigazgatással rendelkezik, de nem lenne adórendszere és rendőrsége, valamint nem kérdőjelezné meg Albánia szuverenitását felette" - jelentette ki Rama.

"A bektásik múltja már önmagában is elegendő indok arra, hogy a Bektasi Világközpont szent helye hasonló elismerést nyerjen, mint a Vatikán" - nyilatkozta Rama azon a jeles eseményen, amelyet a székhely Törökországból Albániába való áthelyezésének 95. évfordulója tiszteletére szerveztek. Hangsúlyozta:

A szimbolikus állam nem rendelkezik majd falakkal, rendőrséggel, hadsereggel vagy adóbevételekkel; viszont egy olyan spirituális közösségként fog működni, amely az emberek belső értékeire és összetartozására épít.

Az állam megalakulásának konkrét időpontjára vonatkozóan nem szolgáltattak információt, mivel a javaslat jelenleg a parlamenti jóváhagyásra vár.

A bektási rend története egészen a 13. századra, az Oszmán Birodalom korai időszakára nyúlik vissza. A Török Köztársaság 1923-as megalakulását követően Kemal Atatürk, mint az ország államalapítója és első elnöke, számos vallási intézményt betiltott, amelynek következtében a bektási muszlimok Albániába kényszerültek. Ott nemcsak hogy új otthonra leltek, hanem a politikai életben is aktív szerepet vállaltak. Kiemelkedő tagja volt ennek a rendnek Ismail Qemali, aki az albán nemzeti mozgalom egyik fontos vezetője volt, és 1912-ben ő hirdette meg Albánia függetlenségét.

Rama tavaly indította el a különálló állam létrehozásának koncepcióját, amely potenciálisan spirituális központként funkcionálhat a Koszovóban, Észak-Macedóniában és Albániában szétszórt bektási muszlim közösségek számára. A legfrissebb népszámlálási statisztikák alapján Albánia lakosságának körülbelül 10%-a bektási muszlim identitással rendelkezik.

Related posts