Fénykorát éli a napelemes energia Magyarországon – az ország a globális élvonalba lépett!

2024-ben a napelemes rendszerek hazai elterjedése meghaladta az 1,5 gigawattot, ami figyelemre méltó teljesítmény, hiszen mindössze 20-30 ország tudta ezt a szintet elérni világszerte. Magyarország ezzel a teljesítménnyel immár harmadik egymást követő évben bizonyította elkötelezettségét a megújuló energiaforrások iránt.
A MAVIR hétfőn közzétett adatai a napenergia-hasznosítás jelentős térnyerését jelezték az elmúlt évben is. A napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye 2025 elejére meghaladta a 7550 megawattot. Az Energiaügyi Minisztérium Facebook-bejegyzésében közölte: a korábbi 2030-as célszámot a határidő előtt hat évvel nemcsak szimplán teljesíteni sikerült, hanem egynegyedével felül is múlták.
A tavalyi év során elért gyarapodás meghaladta az 1,5 gigawattot, ami azt jelenti, hogy 2024-re hazánkban közel annyi új kapacitás jött létre, mint a 2010-es évek összesítve. A bejegyzésben hangsúlyozzák:
A világon csupán 20-30 ország tudott elérni egy gigawatt feletti bővülést, és Magyarország 2022 óta immár harmadik éve folyamatosan túlteljesíti ezt a szintet, ráadásul jelentős ráhagyással.
A legfrissebb közlemény alapján hazánkban már 293 ezer háztartási méretű kiserőmű üzemel. Ez a szám 2010-hez viszonyítva hihetetlen mértékben, ezerszeresére emelkedett, miközben a beépített teljesítmény is drámaian megnövekedett: az egy megawattos szintről közel 2700 megawattra ugrott. A minisztérium optimista előrejelzése szerint a Napenergia Plusz Program keretében végrehajtott fejlesztések révén néhány hónapon belül akár a 300 ezres küszöb is elérhetővé válhat.
A Nemzeti Energia- és Klímaterv legújabb, felülvizsgált verziója szerint az Energiaügyi Minisztérium 2030-ra már 12 gigawattnyi napenergia kapacitásra számít. A zöld energia további elterjedését a tárca számos intézkedéssel támogatja, beleértve az áramhálózat modernizálását, az energiatárolási beruházások ösztönzését, valamint a nem időjárásfüggő megújuló energiaforrások, mint például a földhő és a biogáz, fokozottabb hasznosítását.