Franciaországban olyan lenyűgöző kincsekre akadtak, amelyek igazi történelmi értéket képviselnek.


Az egyik kard díszítésének szvasztika motívuma a kelta hagyományok mély gyökereiből ered.

Egy 7000 négyzetméteres feltáráson, a francia Creuzier-le-Neuf város közelében régészek valóságos "vasból készült luxustárgyakat" találtak - két olyan kardot, melyeket a Kr. e. 4. században készítettek a kelta mesterek. Az egyik kard annyira díszes, hogy akár egy múzeum ékköve is lehetne: rézből készült hüvelyét drágakövek és különleges szemformájú minták borítják, rajta pedig több szvasztika is látható - írja a popularmechanics.com.

Bár a szvasztika, köznyelvi nevén horogkereszt, napjainkban főként negatív kontextusban jelenik meg, eredete jóval pozitívabb üzenetet hordoz. Sok ősi kultúrában a nap mozgását, a szerencsét és a spirituális erőt jelképezte. A kelták is ezt a szimbolikát használták, amikor fegyvereik díszítésére alkalmazták ezeket a motívumokat, így egyfajta erőt és védelmet sugallva.

A kard a vaskorban egyfajta "státuszszimbólumként" funkcionált, hasonlóan ahhoz, ahogy manapság egy prémium okostelefon vagy egy különleges sportautó a társadalmi rangot tükrözi. A markolat és a hüvely gazdag díszítésekkel büszkélkedett, így a fegyver nem csupán harci eszköz volt, hanem a rang és tekintély kifejeződése is.

A másik kard, amelyre rábukkantak, sokkal visszafogottabb megjelenésű volt, de cserébe rendkívül praktikusnak bizonyult. Hosszabb kialakításának köszönhetően kényelmesebben használható volt, és a derékra gyűrűkkel rögzítették, ami megkönnyítette a hordozását. Hüvelyében textilmaradványokat is felfedeztek, ami arra enged következtetni, hogy a fegyver valóban aktív használatban állt.

A lelet nem csupán egy történelmi kuriózum, hanem egy figyelemfelkeltő emlékeztető is arra, hogy az emberiség mindig is vágyott az egyéni kifejezésre - legyen szó fegyverekről, ruházatról vagy innovatív technológiákról. Ami ma a modern dizájnú okoseszköz, az több mint kétezer éve egy művészien kidolgozott kard volt.

Related posts