Ennyit a "szigorítás" fogalmáról – az Andrássy úton tüntettek a különcök.

Az utóbbi hetekben Orbán Viktor nyilatkozatai komoly hullámokat vertek, amikor bejelentette, hogy a Pride szervezői idén nem kapnak engedélyt a vonulásra. Az indoklás mögött nehezen fedezhetjük fel az őszinte megfontolást, hiszen az elmúlt 15 évben miért nem foglalkoztak ezzel a kérdéssel? Kérdések sorozatát vetik fel a kormány valódi szándékai. Azonban egy újabb esemény arra utal, hogy talán mégsem lesz olyan egyértelmű a helyzet. Május 17-én, a "homofóbia, bifóbia és transzfóbia" ellenes világnapon Budapesten demonstrációt szerveztek, hogy felhívják a figyelmet a szexuális és nemi kisebbségek jogainak sérelmeire és az előítéletek ellen. A rendezvényt az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért közösen szervezte, és bár körülbelül száz résztvevőre számítottak, végül némileg kevesebben jelentek meg.
Természetesen! Kérlek, oszd meg velem a szöveget, amit szeretnél, hogy egyedivé tegyek, és én segítek neked átfogalmazni vagy átalakítani!
A deviánsok az Erzsébet térről indultak, majd az Andrássy úton keresztül vonultak el a Hősök teréig. A menet során szivárványszínű zászlókat vittek magukkal, ezzel is hangsúlyozva az LMBTQI-közösséghez tartozó emberek "láthatóságát és méltóságát". Mint mondják, a szervezők célja az volt, hogy rámutassanak azokra a kihívásokra és jogi korlátozásokra, amelyekkel a közösség tagjai ma Magyarországon szembesülnek. A demonstráció különösen beszédes annak fényében, hogy ez volt az első ilyen jellegű esemény azóta, hogy az Országgyűlés elfogadta azt a törvényt, amely megtiltja a "homoszexualitás és nemváltás népszerűsítését". A törvény értelmében a hatóságok akár 200 ezer forintos bírsággal is sújthatják azokat, akik szerintük megsértik ezt az előírást - ennek ellenére a rendőrség ezúttal tudomásul vette és biztosította a rendezvényt. Pedig a homoszexualitás népszerűsítése megtörtént, tekintve, hogy a homoszexuális zászlóval vonultak... Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója elmondta: ez a demonstráció nemcsak a jogegyenlőség melletti kiállást szolgálta, hanem precedenst is teremthet a jövőbeni rendezvények számára. Hangsúlyozta, hogy a békés gyülekezéshez való jog gyakorlása alapvető demokratikus érték, amelyet nem szabad politikai eszközökkel korlátozni. A Magyar Helsinki Bizottság társelnöke, Pardavi Márta szintén méltatta a demonstráció békés lefolyását és azt, hogy a hatóságok biztosították a rendezvényt. Véleménye szerint a felvonulás pozitív üzenetet közvetített arról, hogy az emberek kiállhatnak az alapvető jogok mellett anélkül, hogy retorzióktól kellene tartaniuk. Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője a demonstráció kapcsán arról beszélt, hogy a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a magyar társadalom fokozatosan nyitottabbá válik a szexuális kisebbségekkel szemben. Szerinte ez azt mutatja, hogy az évek óta tartó tájékoztató és érzékenyítő munka nem volt hiábavaló. A rendezvény szervezői már most a következő nagyobb eseményre, a június 28-ra tervezett Budapest Pride felvonulásra készülnek. Hogy mi lesz nyáron, azt még nem tudjuk, de azt már igen, most először kellett volna alkalmazni a törvényt, nem tették meg, s ismerjük az elmúlt 15 évből a fideszes kommunikációt és a gyakorlatot, szóval túl nagy reményeket senki ne fűzzön hozzá, hogy nem lesz idén Pride... Persze tiltakozni ellene megint a nemzeti oldal fog, ahogyan teszi azt évtizedek óta, egyes fideszesek részéről ezért maximum csak ócska "provokátorozást" kapott. Lantos János - Kuruc.info