Ez Kádár János legkedveltebb vicce volt, amely mindig megnevettette a munkatársait, és egyúttal lebilincselte őket.


Mi történik, ha Rákosi egy szobában ül Kádár Jánossal, miközben a háttérben Hofi mesél? Elvileg egy történelmi kerekasztal-beszélgetés, de gyakorlatilag inkább egy politikai thriller, ahol a nevetés kockázatosabb, mint egy nyílt vélemény a pártgyűlésen. Ez a korszak a magyar történelem egyik legabszurdabb fejezete volt, ahol a humor nem csupán szórakoztató eszköz volt, hanem egyfajta túlélési stratégia is - persze csak akkor, ha nem lett belőle politikai botrány. A szobában a feszültség és a nevetés határvonalán egyensúlyozva, a hatalom és a humor párharca bontakozik ki, ami mindkét fél számára élet-halál kérdésekké válhat.

Az 1950-es években, Rákosi Mátyás uralkodása alatt, a humor nemcsak szórakoztatott, hanem komoly kockázatot is jelentett. Egyetlen rosszkor elsütött viccért akár tíz körmöst is kaphatott az ember, de nem az iskolapadban, hanem a bíróság falai között. Ha valaki Mátyás nevét és egy pesti tréfát egy mondatba keverte, azonnal csomagolhatott is. Egy ügyes poén akár hét év börtönbüntetést is magával hozhatott, így a nevetés helyett sokan inkább csendben maradtak.

A rendszer nem szerette, ha a nép a saját módján dolgozza fel a nyomást. Aki mesélt, megjárhatta. Aki nevetett, szintén. Aki egy viccben említette Kádár János nevét, az jó eséllyel elesett a bónusztól - és ha nagyon rosszul járt, akár internálótáborba is kerülhetett.

A hatvanas évek beköszöntével Kádár János egy fokkal lazábbra vette a humorkordonokat. Kádár már nem gurult be minden tréfán, de csak akkor, ha azok nem róla szóltak.

A "baráti poén" műfaja igazán ekkor élte fénykorát... Minden, ami a "rossz Nyugatról" szólt, szabad utat kapott. Minden János "bácsiról" szóló anekdotát viszont érdemes volt titokban tartani. Pedig bőven akadt humorforrás - csak tudni kellett, mikor és hol érdemes megosztani a történeteket.

A kabaréban egyre több közéleti utalás jelent meg, de csak finoman. A politika ebben az időszakban már rájött, hogy jobb, ha engedi egy kicsit kifújni a szelet a társadalom tüdejéből. Egy kis nevetés nem árthat, ha a megfelelő irányból adagolják.

Related posts