Kritikus tévedés: Trump üres atomtámaszpontokat támadott meg.


Donald Trump elnök állítása szerint az Egyesült Államok sikeres légicsapásokat végzett Irán három nukleáris létesítménye ellen, és hangsúlyozta, hogy ezek a létesítmények "megsemmisültek". Ezzel szemben Irán azt állítja, hogy a támadás során már korábban kiürített atombázisokat célba vettek.

Izrael szerint a támadások tervezésében "teljes mértékben együttműködtek" az Egyesült Államokkal. Az iráni tisztviselők megerősítették, hogy a létesítményeket megtámadták, de tagadták, hogy azok súlyos károkat szenvedtek volna. Állításukat nem lehet egyelőre ellenőrízni.

A támadások jelentősen fokozzák az Irán és Izrael között folyó háborút.

Az egyik kiemelt célpont Fordo volt, egy távoli hegyi lejtőn megbúvó urándúsító létesítmény, amely döntő szerepet játszik Irán nukleáris ambícióinak megvalósításában. A létesítményben keletkezett károk mértéke egyelőre nem áll rendelkezésre.

Az Egyesült Államok szerint két másik nukleáris létesítményt is megtámadtak - Natanzban és Iszfahánban.

A Teherántól délre, egy hegyoldalban elrejtett Fordo állítólag mélyebben fekszik a föld alatt, mint az Egyesült Királyságot és Franciaországot összekötő Csatorna-alagút. Fordo föld alatti mélységének köszönhetően csak az Egyesült Államok rendelkezik olyan "bunkerromboló" bombával, amely elég nagy ahhoz, hogy elpusztítsa a létesítményt. Ez az amerikai bomba a GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP) nevet viseli. Súlya 13 000 kg (30 000 font), és szakértők szerint képes áthatolni körülbelül 18 m (60 láb) vastag betonon vagy 61 m (200 láb) vastag földrétegen, mielőtt felrobban.

A Fordo alagutak mélye miatt a MOP sikere nem biztosított, de ez az egyetlen eszköz, amely ténylegesen megközelítheti a célt.

Jelenleg még nem világos, hogy az Egyesült Államok által végrehajtott támadás milyen mértékű károkat idézett elő a nukleáris létesítményekben, illetve hogy történt-e sérülés vagy áldozat.

Az iráni atomenergia-hatóság álláspontja szerint a három nukleáris létesítmény bombázása a nemzetközi jog súlyos megsértésének minősül, amelyet barbár cselekménynek tartanak.

Szaúd-Arábia és az ENSZ nukleáris felügyeletéért felelős testülete, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) megnyugtató híreket közölt a legutóbbi támadást követően, miszerint nem tapasztaltak sugárzás szintjének emelkedését. Rafaelle Grossi, az IAEA elnöke rendkívüli ülést hívott össze a szervezet kormányzótanácsának, amelyre hétfőre került sor.

Hassan Abedini, az iráni állami televízió politikai igazgatóhelyettese nyilatkozott, miszerint Irán "már egy ideje" végrehajtotta három nukleáris létesítményének evakuálását. Az állami műsor keretében kifejtette, hogy az ország "nem tapasztalt jelentős károkat, mivel az anyagokat időben elszállították".

Trump televíziós beszédében kijelentette, hogy "a nukleáris dúsító létesítményeket teljesen és végérvényesen megsemmisítették". A BBC News Channel műsorában azonban Mark Kimmitt, az Egyesült Államok volt politikai-katonai ügyekért felelős külügyminiszter-helyettese óvatosabb volt:

"Nem lehet kijelenteni, hogy végleg eltűnt volna."

- fogalmazd meg a saját szavaiddal - javasolta.

Irán külügyminisztere figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy a Fordo, Iszfahán és Natanz elleni támadásnak "örökké tartó következményei" lesznek. Abbas Araghchi szerint Irán "minden lehetőséget" fenntart magának szuverenitásának védelmére.

Related posts