Felcsuti Péter kifejti, hogy Orbán Viktor és Donald Trump kapcsolatának nincsenek kézzelfogható gazdasági előnyei.

Annak, hogy ki az Egyesült Államok elnöke, mindig van hatása arra, hogy mi történik Magyarországon vagy milyenek lesznek a pozíciói vagy mozgástere a világban - mondta a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Felcsuti Péter, aki összefoglalta az amerikai gazdaság Magyarországra gyakorolt hatását. Hozzátette, ebben az értelemben nem kell lebecsülni Orbán Viktor és a megválasztott amerikai elnök viszonyát, de vannak a kőkemény tények.
Magyarország külgazdaságának 80 százaléka az Európai Unióval bonyolódik és nem az Egyesült Államokkal, de minden, amit az amerikai elnök az Európai Unióval tervez, azok nem barátságos dolgok, azok sújtják a magyar gazdaságot is, mert ha Trump védővámokat vezet be, erre válaszul az unió is ezt fogja tenni, és ezt a gazdasági együttműködés megsínyli. Alapértelmezésben a Trump-féle tervek és retorika nagyon rossz hatással lesznek a magyar gazdaság kilátásaira - fogalmazott a Magyar Bankszövetség korábbi elnöke.
Felcsuti Péter véleménye szerint a gazdasági semlegesség fogalma a magyar miniszterelnök számára elsősorban Ázsiát, különösen Kínát jelenti. A szakértő hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államok határozottan fellép azokkal szemben, akik esetleg eltérnének a Kína-politikától, amely – és ez a demokraták esetében is igaz – egyértelműen konfrontatív irányvonalat képvisel. "Be kell állni a sorba, mert az Egyesült Államok Kínát a legfőbb veszélyforrásnak tekinti" – szögezi le. A közgazdász Trump mosolydiplomáciáját is kritikus szemmel nézi, megjegyezve, hogy a kínai elnök beiktatására való meghívása és a Párizsba való látogatás csupán szimbolikus gesztusok.
A magyar gazdaság problémái alapvetően belső eredetűek, amelyeket Amerika nem tud orvosolni.
Felcsuti Péter kifejtette, hogy Trump nem képes növekedést generálni, csökkenteni az inflációt, vagy kezelni a költségvetési hiányt és az adósságot – mindezekhez a magyar gazdaságnak saját erőfeszítéseivel kell eljutnia. Bár a két politikai vezető, Orbán és Trump kapcsolata kommunikációs és politikai szempontból fontos, gazdasági szempontból nem találhatóak kézzelfogható előnyök – tette hozzá.
Egy rendkívül alacsony alapértékről várhatóan 2,5-3%-os növekedésre számíthatunk, ahogyan azt az OECD, az IMF és az Európai Bizottság szakértői is megállapítják. Ez azonban messze elmarad a 3 és 6 százalékos tartománytól. Bár valószínűsíthető, hogy a költségvetési hiány javulni fog, ez nem jelenti azt, hogy minden problémánk azonnal megoldódik - hívta fel a figyelmet a közgazdász.
A forint árfolyama körüli kérdéskör kulcsfontosságú, ám jelenleg nincs olyan tényező, amely megerősítené, hogy 2025-re a valuta erősödésére számíthatunk.
Felcsuti Péter rámutatott, hogy Varga Mihály új feladata már nem csupán a gazdaság irányítása, hanem jegybankelnökként a forint stabilitásának megőrzése lesz. Érdekes módon, mostanra világossá vált, hogy az euró bevezetése is a szándékai között szerepel. "Korábban Varga soha nem utalt erre, de most, mint a jegybank vezetője, elismerte, hogy érdemes lenne a szükséges feltételeket teljesíteni. Mindazonáltal, bármilyen lépést is tesz, hogy támogassa a kormány politikáját, ha a forint értéke drámaian csökken, akkor ezzel a saját karrierjének ássa alá a fundamentumait."