Ferenc pápa esetleges lemondása a közeljövőben felvet egy sor izgalmas kérdést. A katolikus egyház történetében nem szokatlan, hogy egy pápa önként távozik a trónról, de a jelenlegi helyzet rendkívül figyelemre méltó. Az egyház jövője, a hívek reakciói és

Ferenc pápa már két hete kórházi ellátásra szorul, és sajnos az állapota válságos. Az egyházfő egészségéről mindössze szűkmarkú információk látottak napvilágot, amit feszültség és aggodalom kísér. Ezzel párhuzamosan elindultak a spekulációk arról, hogy a pápa, akárcsak XVI. Benedek, esetleg lemondhat a pápai tisztségről. Az egyház jövője és Ferenc pápa öröksége most bizonytalan időszak előtt áll.
A katolikus egyház élén álló pápa az utóbbi évek folyamán többször is megpendítette lemondásának lehetőségét. Bár számos álhír terjedt el ezzel kapcsolatban, néhány komolyabb megnyilatkozás is napvilágot látott. 2022-ben például elárulta, hogy – akárcsak elődei – ő is írt egy levelet, amelyben felajánlotta lemondását arra az esetre, ha cselekvőképtelenné válna. Azonban a kérdés továbbra is nyitott marad: vajon milyen feltételei vannak Ferenc pápának a cselekvőképtelenség mértékére vonatkozóan?
A Vatikán naponta friss sajtóközlemények keretében tájékoztatja a közvéleményt Ferenc pápa egészségi állapotáról. Ugyanakkor sokan aggódnak, hogy a 88 éves egyházfőval kapcsolatos információkat a katolikus egyház nem feltétlenül osztja meg teljes mértékben a hívőkkel, ami kétségeket ébreszt a nyilvánosság transzparenciáját illetően.
A pápa nyilvános nyilatkozatai alapján egyértelmű, hogy nem áll szándékában lemondani posztjáról, függetlenül a körülményektől. Egy kongói jezsuita közösségnek tartott beszédében határozottan kifejezte, hogy a pápaságot életre szóló elkötelezettségnek tekinti, és határozottan így fogalmazott: "Nem találok okot arra, hogy ez másképp legyen."
A kételkedők most főként a pápa önéletrajzában keresnek olyan utalásokat, amelyek arra engednének következtetni, hogy az argentin egyházfő esetleg hajlandó lenne lemondani posztjáról. Érdekes módon, Austen Ivereigh, a pápa életrajzi könyvének szerzője is hasonló véleményen van, hiszen jól ismeri Róma gyengélkedő püspökét. Ivereigh a New York Timesnak adott interjújában óvatosan fogalmazott, ami további találgatásokat ébresztett a pápa jövőjével kapcsolatban.
Kiemelte, hogy "fogalmam sincs, hogyan cselekedne Ferenc pápa", de úgy véli, hogy ha a lemondása az egyház javát szolgálná, akkor valószínűleg megfontolná azt. "Ahogy ismerem, nem kívánja, hogy mindenki a betegségére összpontosítson, sokkal inkább a pápaságra" - mondta a szerző, aki a "Sebesült pásztor: Ferenc pápa küzdelme a katolikus egyház megújításáért" című életrajzi mű alkotója. Ez a könyv bemutatja, hogyan igyekezett az első latin-amerikai pápa az egyházat a modern emberek számára érthető és befogadó intézménnyé formálni.
Egy olasz lap szerint a pápa körül most beindult egy olyan folyamat, mint tavaly nyáron a korábbi demokrata elnök, Joe Biden körül. Vagyis a hozzá közelállók próbálják győzködni arról, hogy mondjon le a politikai szerepvállalásról, és vonuljon végre nyugdíjba, az egyház (Biden esetében a demokrata párt) érdekében. Az olasz sajtóval kapcsolatban azonban érdemes megemlíteni, hogy hajlamos légből kapott történeteket legyártani, és könnyen felül álhíreknek. Például, két hete - amikor a pápa kórházba került - az olasz lapok főszerkesztői össze-vissza telefonálgattak egymásnak, hogy megerősítsék azt a valahogyan szárnyra kapó, kacsát, hogy Ferenc pápa meghalt.
Érdekes fejlemények zajlanak a Vatikánban: a múlt héten két magas rangú vatikáni tisztviselő titkos látogatást tett Ferenc pápánál a kórházban. Kezdetben a Vatikán azt állította, hogy nincs tudomása erről a találkozóról, ám később megerősítette a hírt. Az Apostoli Szentszék tájékoztatása szerint a püspökök a pápa aláírását kérték az új szentek jóváhagyásának folyamatához. Valószínűleg a két tisztviselő a közelgő konzisztórium, vagyis a bíborosi találkozó előkészületeit végzi.
A konzisztórium egy olyan különleges esemény, amely során a pápa, valamilyen fontos ügy tárgyalása érdekében - például szentté avatások megvitatására - összehívja a Bíborosi Kollégium tagjait. Érdekesség, hogy Ferenc pápa elődje, XVI. Benedek éppen 12 évvel ezelőtt egy ilyen alkalom keretében jelentette be lemondását. Ennek következtében természetesen felröppentek olyan pletykák, miszerint a jelenlegi egyházfő is a bíborosok gyűlésén fogja bejelenteni, hogy visszalép. Azonban érdemes megjegyezni, hogy Ferenc már korábban is hívott össze konzisztóriumokat, így ez a lépés önmagában még nem jelentené, hogy lemondásra készül.
"Ez az egész rendkívül szokatlan" - így reagált Andreas Englisch, a Vatikánnal több mint 40 éve foglalkozó német újságíró a találkozóra. A szakértő véleménye szerint a látogatás azonnal vészjelzéseket váltott ki sokakban, hiszen a pápát felkereső tisztviselők közül egyik sem foglalkozott eddig szentté avatási ügyekkel. Ezért felmerül a kérdés, hogy a Vatikán által adott magyarázat mennyire tükrözi a valóságot.
Pietro Parolin, a Vatikán államtitkára - ez az egyik legfontosabb politikai pozíció a pápa után - korábban "hasztalan spekulációnak" nevezte a pápa lemondása körül kialakult diskurzust. A Szentszék egyik vezető tisztviselője azt is hozzátette, hogy jelenleg csak a Szentatya egészségére, felépülésére, és Vatikánba való visszatérésére gondolnak "csak ezek a dolgok számítanak". Egyébként Parolin volt az egyik, aki a múlt héten titokban meglátogatta a pápát, azóta az államtitkár nem szólalt meg nyilvánosan.
Hasonló tartalmú nyilatkozatot tett a pápa közeli barátja és tanácsadója, Víctor Manuel Fernández bíboros, aki egyben szintén argentin. Az egyházi vezető kifejtette, hogy "teljesen érthetetlen, miért gyakorolnak bizonyos csoportok nyomást a pápára, hogy mondjon le". Emellett megemlítette, hogy "az ilyen típusú nyomásgyakorlás Ferenc pápával szemben már korábban is megfigyelhető volt".
A bíborosi kollégiumban azonban eltérő nézetek ütik egymást. Gianfranco Ravasi bíboros a múlt héten hangsúlyozta, hogy "nem kérdés", Ferenc pápa lemondásának lehetősége, amennyiben képtelenné válik arra, hogy a számára kedvelt módon "szoros kapcsolatot ápoljon a hívekkel, és azonnali, világos, közvetlen üzeneteket tudjon közvetíteni feléjük". Ezzel szemben Jean-Marc Aveline, a franciaországi Marseille érseke, aki gyakran említést nyer a lehetséges pápák között, a múlt héten úgy fogalmazott, hogy "minden lehetőség nyitva áll", beleértve a pápai visszavonulás lehetőségét is.
2013-ig sokak számára szinte elképzelhetetlen volt, hogy egy pápa lemondhat a posztjáról. XVI. Benedek volt az első pápa közel 600 év elteltével, aki önként visszavonult, ezzel alapjaiban formálva a pápaság hagyományos képét: az életre szóló elköteleződés helyett egyfajta földi hivatássá változtatva azt.
Ha Ferenc is úgy döntene, hogy lemond, azzal elősegítené a pápai lemondások normalizálódását. XVI. Benedek pápa lemondása, amely egészségügyi problémákra vezethető vissza, után még kilenc évig élt, és 95 éves korában hunyt el.