Kiemelkedő határidő közeleg: éppen ezért érdemes már most fontolóra venni a vállalatirányítási rendszer frissítését!

Az SAP vállalatirányítási rendszereket használó cégeknek jelentős változásokra kell felkészülniük, hiszen a jelenlegi SAP ECC és korábbi rendszerek támogatása 2027-ben véget ér. Az SAP új megoldására, a beépített AI funkciókkal is kiterjesztett SAP S/4HANA-ra ugyanakkor már most 2040-ig garantált támogatást nyújt a szoftveróriás. Az átállás az érintett vállalatok minden szegmensére hatással lehet, ezért érdemes minél előbb hozzákezdeni a stratégiai tervezéshez. Egy több ezer főt foglalkoztató vállalatnál a komplexitástól függően a tervezés a megvalósítással együtt akár 1-3 éves időtartamot is felölelhet, ami már kapacitáshiány figyelembevétele nélkül is nehezen megvalósítható 2027 végéig.
Globálisan az üzleti tranzakciók 77%-a valamilyen SAP rendszeren keresztül történik, a világ 100 legnagyobb vállalatából 99 az SAP ügyfele, és 85 használ SAP S/4HANA-t - ezzel világszerte az SAP a legnagyobb ERP szállító. Az SAP rendszer elterjedtsége Magyarországon is töretlen, hazánkban is több száz céget érint az újgenerációs ERP rendszer bevezetése.
Az SAP S/4HANA-ra való migráció kulcsfontosságú lépés a vállalatok számára, különösen azok számára, akik jelenleg az SAP ERP Central Component (ECC) és az SAP Business Suite 7.0 rendszereit alkalmazzák. Ez a váltás nem csupán technológiai frissítést jelent, hanem egy lehetőséget is arra, hogy a cégek modernizálják működésüket, és kihasználják az új funkciók által nyújtott előnyöket. A S/4HANA integrált, valós idejű adatelemzést és optimalizált folyamatokat kínál, ami elengedhetetlen a versenyképesség megőrzéséhez a folyamatosan változó piacon.
a szoftverfrissítések, frissítések és hibajavítások a támogatás megszűnését követően már csak külön díjazás ellenében lesznek elérhetők még 3 évig, azaz 2030-ig.
Az SAP Hungary nyári felmérése alapján Magyarországon a vállalatok körülbelül 10-15%-a már sikeresen áttért az új rendszerekre. Jelenleg a cégek 20%-a a tervezési fázisban tart, míg 25%-uk a megvalósítási szakaszban dolgozik. Érdekes módon azonban a cégek közel fele, 40-45%, még nem kezdett el konkrét lépéseket tenni az átállás érdekében.
Ahhoz, hogy az SAP S/4HANA transzformáció sikeres legyen, a meglévő rendszerrel rendelkező vállalatok közreműködésével együtt az előkészítő folyamatban meg kell vizsgálni a jelenlegi rendszert, megnézni a lehetőségek költség-, kapacitás-, időtáv-vonzatát, amely akár több hónapot is igénybe vesz. Egy több ezer főt foglalkoztató vállalatnál a tervezés a megvalósítással együtt akár 1-1,5, nagyon komplex esetben 2-3 éves időtartamot is felölelhet, ami már kapacitáshiány figyelembevétele nélkül is nehezen megvalósítható 2027 végéig.
Pintér Szabolcs, az SAP Hungary ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy az átállásra való felkészülés nem csupán a közelgő határidők miatt indokolt. „Az SAP S/4HANA bevezetése révén a vállalatok kézzelfogható előnyökhöz juthatnak. Ügyfeleink tapasztalatai azt mutatják, hogy az új rendszerre építve akár 60%-kal gyorsabb és hatékonyabb pénzügyi zárás érhető el. Emellett a felhőalapú transzformációt is határozottan javasoljuk, hiszen a felhő technológiának köszönhetően az üzemeltetési és hardver költségek akár 30%-kal alacsonyabb összköltséget (TCO) eredményezhetnek, amely az eszköz teljes életciklusára vonatkozik.”
Pintér Szabolcs kiemelte, hogy az SAP újgenerációs vállalatirányítási rendszere jelentős előnyöket kínál: sokkal egyszerűbb és rugalmasabb integrációt biztosít más platformokkal. Ez lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy könnyebben alkalmazkodjanak a változásokhoz és új fejlesztéseket, valamint innovációkat valósítsanak meg.
Az SAP felhőalapú beszerzési megoldásának és az Aribával való integrációnak köszönhetően az SAP S/4HANA használatával a vállalatok akár 20%-os megtakarítást érhetnek el, ami jelentős előnyt jelent a pénzügyi eredmények szempontjából.
Az átállás többféle módon történhet, attól függően, hogy a vállalat mióta, milyen érettséggel használja a rendszert, illetve mi a stratégiai tervezés eredménye.
A folyamat során a vállalatok három alapvető irányvonal közül dönthetnek:
A hatékony átállás példáira itthon is találhatunk szép számmal. Ilyen az a Boxy Logisztikai Zrt., amely három és fél éve indította el tevékenységét a raktározás, csomagolás és szállítás területén. Kamuthy László, a cég informatikai vezetője a Portfolio-nak hangsúlyozta: "Már az indulás pillanatában világossá vált, hogy a modern logisztika digitális alapok nélkül nem működhet. Egy vállalkozás számára nélkülözhetetlen, hogy már az első lépésektől kezdve rendelkezzen ERP-rendszerrel, hiszen a könyvelés és más háttérfolyamatok működtetése elengedhetetlen, még akkor is, ha a szolgáltatás még nem indult el."
A döntésük az SAP megoldásai mellett született meg, és a bevezetés folyamata rendkívül zökkenőmentesen, mindössze 3-4 hónap alatt lezajlott. A rendszert főként a könyvelési és háttérfolyamatok hatékony kezelésére kezdték alkalmazni, és azóta is ez a legmegbízhatóbb, legkevésbé problémás rendszer, amellyel dolgozunk. Az SAP értékesítési modulja biztosítja a számlázási folyamatokat, a vevőszámlák nyilvántartását, valamint a pénzügyi elemzések előállítását is.
A cég naponta 6-10 ezer csomagot állít össze, ami óriási mennyiségű csomagolóanyagot igényel. Ezen anyagok nyomon követése, szükségleteik előrejelzése és beszerzése az SAP beszerzési modul segítségével valósul meg. Ezen túlmenően a vállalatirányítási rendszer kulcsszerepet játszik a cég jövedelmezőségének elemzésében is, lehetővé téve a hatékony döntéshozatalt és a stratégiai tervezést.
A szöveg egyediségét az alábbiak szerint alakíthatjuk át: "A különböző ügyfélszegmensek és régiók elemzése révén részletes képet kapunk arról, hogy az egyes tevékenységek mennyire hozzájárulnak a nyereséghez. E megközelítés lehetővé teszi, hogy pontosan meghatározzuk, mely tényezők befolyásolják a profitabilitást, és hol rejlik a legnagyobb potenciál a fejlődésre."
Ezt az SAP kontrolling modulja támogatja, ami a cég számára rendkívül hasznosnak bizonyult a stratégiai tervezésben. A jövőben a Boxy további digitális fejlesztéseket is tervez, különösen a logisztikai rendszerek és az SAP közötti integráció terén.
Nem csak az újonnan létrejövő vállalatok számára jelenthet versenyelőnyt az SAP S/4HANA bevezetése: az OPUS ENERGETIKA is zöldmezős átállás mellett döntött az új ERP platform bevezetéséhez. A vállalathoz tartozik az OPUS TITÁSZ Zrt. villamosenergia-, az OPUS TIGÁZ Zrt. földgázelosztó és az OPTESZ OPUS Zrt. szolgáltatóközpont. Az SAP rendszer kiválasztását a cég növekedési tervei és az iparági szabványok is indokolták.
"Amikor az OPUS Global 2021-ben megszerezte a TITÁSZ-t az E.ON-tól, kulcsfontosságú döntésként fogalmazódott meg, hogy milyen informatikai megoldásokat implementáljunk" - emlékezett vissza Szatmári Johanna, a vállalat IT-vezetője. "Felmerült a kérdés, hogy a meglévő rendszert folytassuk, vagy inkább az új HANA platformra lépjünk. Végül az új rendszer mellett tettük le a voksunkat, mivel az érettsége és stabilitása meggyőző volt, és el szerettük volna kerülni, hogy olyan megoldást válasszunk, amelynek a jövője pár éven belül kérdésessé válhat" - tette hozzá.
A vállalat számára 2021-től 2023 őszéig terjedő időszakban egy átfogó fejlesztési folyamat vette kezdetét, amelynek célja az SAP S/4HANA ERP rendszer és az iparági SAP S/4HANA ISU megoldás létrehozása volt.
Az ISU rendszer kiemelkedő szerepet játszik a hálózati engedélyesek életében, mivel lehetőséget biztosít a hálózati szolgáltatások, ügyféladatok és számlázási folyamatok hatékony kezelésére. "A mi vállalatunk, az OPUS TITÁSZ, már 2023 ősze óta éles környezetben alkalmazza az SAP S/4HANA alapú ISU rendszert; ezzel az egész villamosenergia-szektorban az elsők között valósítottuk meg ezt az innovációt" - mondta Szatmári Johanna.
Az éles indulás egy alaposan megtervezett ütemezés mentén valósult meg: 2023. január 1-jén elindult az ERP-rendszer az OPUS TITÁSZ és az OPTESZ OPUS cégek számára, majd ősszel az ISU rendszer is bekapcsolódott a folyamatba. Az átállás során az adatok migrálása bizonyult az egyik legkomplexebb kihívásnak. "A törzsadatok tisztítása és átvitele mindig kulcsfontosságú lépés. Az új rendszer zökkenőmentes és időben történő indulása érdekében elengedhetetlen a migráció gördülékenysége" - hangsúlyozta az IT vezető, aki azt is megjegyezte, hogy az új rendszer nemcsak a vállalati folyamatok hatékonyságát és átláthatóságát növelte, hanem megalapozta a jövőbeli bővítések és innovációk lehetőségeit is.
A következő mérföldkő a vállalat életében az OPUS TIGÁZ SAP rendszereinek átállása lesz. Jelenleg azt elemzik, hogy milyen módszertani megközelítéssel és időkerettel lehetne sikeresen végrehajtani az OPUS TIGÁZ integrációját az SAP S/4HANA környezetébe.
Az SAP kutatásának eredményei alapján a hazai vállalatok különböző szakaszaiban tartanak az átállási folyamat során. Az a tény, hogy a cégek 40-45%-a még mindig nem kezdett el foglalkozni a kérdéssel, arra utal, hogy a magyar piac előrehaladása jelentősen elmarad Nyugat-Európa ütemétől. Valószínű, hogy azok a vállalkozások, akik az utolsó pillanatban próbálnak átállni az SAP S/4HANA rendszerre, időben és költségekben nehézségekbe ütköznek, ráadásul a rendelkezésre álló erőforrások is szűkössé válhatnak.
A felmérés rávilágít arra, hogy a következő években az SAP S/4HANA bevezetéséhez szükséges tanácsadói kapacitások szűkösek lehetnek. A partnerek szerint a tanácsadók egyre nagyobb része külföldi projektekre koncentrál, ahol magasabb honoráriumok érhetők el.
A vállalatok számára kiemelten fontos, hogy a lehető leghamarabb nekilássanak az előkészítő feladatoknak, így időben rendelkezésre állhatnak a szükséges erőforrások.
Az átállás egyik kulcstényezője a felhőmegoldások iránti bizalom és nyitottság. Míg a középvállalatok 80%-a már felhőalapú megoldásokat választott, addig a nagyvállalatoknál és bizonyos szektorokban, például a bankszférában továbbra is óvatosság tapasztalható. A felhőmegoldások elfogadottságát ugyanakkor növeli az a felismerés, hogy ezek a rendszerek magasabb biztonsági szintet és alacsonyabb fenntartási költségeket kínálnak, miközben támogatják az innovációt.
Az átállás kulcsfontosságú mozgatórugói közé tartozik az üzleti folyamatok hatékonyságának fokozása, a valós idejű adatelemzés lehetősége, valamint a mesterséges intelligencia által támogatott funkciók, mint például az SAP Business AI integrálása. Az új rendszer segítséget nyújt a vállalatoknak abban, hogy rugalmasan alkalmazkodjanak a gyorsan változó piaci környezethez, miközben maximálisan kiaknázzák a felhőalapú technológiák előnyeit, mint például a könnyű skálázhatóságot és a költséghatékonyságot.
Az SAP S/4HANA-ra való átállás nem csak technológiai, hanem üzleti transzformációs projektként is értelmezhető. Azok a vállalatok, ugyanis amelyek tudatosan újragondolják folyamataikat és alkalmazzák az iparági legjobb gyakorlatokat, hosszú távon jelentős versenyelőnyhöz juthatnak. Az átállás hatására nemcsak hatékonyságnövekedést érhetnek el, hanem fenntarthatósági céljaik eléréséhez is hozzájárulhatnak.