Úgy tűnik, mintha Kína asztalt terített volna, de a kereskedelmi tárgyalások továbbra is folytatódnak.

He Lifeng kínai miniszterelnök-helyettes szombat délután a svájci Genfben folytat tárgyalásokat Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel, ez az első próbálkozás a vámháború enyhítése érdekében - írja a Reuters. Bár megjelentek a közösségi médiában olyan hírek, amelyek szerint Lifeng váratlanul távozott a tárgyalásokról, a kínai állami média azt közölte, hogy ebéd után folytatódnak az egyeztetések.
A svájci diplomáciai központban folytatott megbeszélések helyszínét nem hozták nyilvánosságra, szemtanúk azonban látták, hogy mindkét küldöttség ebédszünet után visszatért Svájc ENSZ-nagykövetének rezidenciájára, Cologny külvárosába.
A délelőtti órákban körülbelül két órás megbeszélés zajlott. A Reuters jelentése alapján Bessent és Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője, vidám arccal, piros nyakkendőt viselve, valamint amerikai zászlóval díszített hajtókával léptek ki szállodájukból, hogy részt vegyenek a tárgyalásokon. Bessent azonban nem kívánt nyilatkozni az újságíróknak.
Abban az időszakban sötét üvegezésű Mercedes furgonok gördültek ki a szálloda elől, ahol a kínai delegáció a gyönyörű Genfi-tó partján tartózkodott.
Washington célja, hogy mérsékelje a Pekinggel szembeni kereskedelmi hiányt, és meggyőzze Kínát arról, hogy váljon el a merkantilista gazdasági modelljétől, amelyet az Egyesült Államok kifogásol. Emellett arra törekszik, hogy ösztönözze a kínai hozzájárulást a globális fogyasztás növeléséhez, ami azonban politikailag kényes belföldi reformokat követelne meg Kínától.
Peking ezzel szemben azt szeretné, ha Washington mérsékelné a vámokat, világosan meghatározná, mit vár el ahhoz, hogy Kína többet vásároljon, és egyenrangú partnerként tekintene rá a globális gazdasági porondon.
Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke pénteken kijelentette, hogy...
A kínai termékekre kivetett 80%-os vám "racionális döntésnek számít,"
Ezek után először egy konkrét alternatívát javasolt a korábban a kínai importtal kapcsolatban említett 145%-os vámok helyett.
Trump utalt arra, hogy a megbeszélések Kína kezdeményezésére zajlanak, míg Peking világossá tette, hogy az Egyesült Államok volt az, aki kezdeményezte a tárgyalásokat. Emellett Kína hangsúlyozta, hogy vámellenes politikájuk továbbra is változatlan marad.
Kína a tárgyalások keretén belül a már korábban más országoknak nyújtott 90 napos vámmentességet igényelheti. Ez a lépés a befektetők számára kedvező jelzés lenne, hiszen bármilyen vámcsökkentés és tárgyalási folyamat pozitív hatással bírna a piaci hangulatra.
Guy Parmelin, Svájc gazdasági minisztere, pénteken Genfben ült asztalhoz mindkét érintett féllel. Már önmagában az is eredménynek számít, hogy a felek hajlandóak voltak tárgyalni egymással.