GyártásTrend – Innováció a Debreceni Egyetem szívéből a biztonságosabb közlekedés érdekében.


A közúti biztonság, a közlekedési rendszerek hatékonysága, valamint a balesetek és a forgalmi dugók megelőzése érdekében egy innovatív digitális iker keretrendszert fejlesztenek a Debreceni Egyetem Informatikai Karának szakértői. E projekt során a floridai és a szöuli egyetemekkel együttműködnek, hogy elősegítsék a modern közlekedési megoldások kialakítását. A Fraternity névre keresztelt tudományos kezdeményezést a HU-rizont program négyszáz millió forinttal támogatja, így hozzájárul a jövő közlekedési kihívásainak kezeléséhez.

A modellváltó felsőoktatási intézmények nemzetközi léptékű kutatásaihoz kapcsolódó HU-rizont programban 12 milliárd forintból harminc pályázat valósul meg. Ennek egyik eleme a Fraternity cooperatív környezet kialakítása az autonóm járművek tesztelésére elnevezésű projekt, melynek fejlesztését a Debreceni Egyetem Informatikai Kara (DE IK) végzi.

Hajdu András, a fejlesztési projektek szakmai irányítója és a Debreceni Egyetem Informatikai Karának dékánja, a hirek.unideb.hu portálnak kifejtette, hogy az intelligens közlekedési rendszerek (ITS) keretében gyűjtött valós idejű információk és a járművezetők számára nyújtott támogató üzenetek hatékony továbbítása jelentős mértékben hozzájárulhat a közlekedés biztonságának és dinamikájának javításához.

Ez a projekt hiánypótlónak számít, mivel jelenleg nincsenek olyan platformok, amelyek lehetővé tennék az automatizált járművek kollektív együttműködésén alapuló intelligens közlekedési rendszerek (ITS) tesztelését. Célunk egy innovatív digitális keretrendszer kidolgozása, amely biztosítja a járműhasználók és az intelligens közlekedési megoldások számára egy skálázható tesztkörnyezet létrehozását. Itt bármilyen új forgalmi helyzetet modellezni lehet, és az eredmények alapján továbbfejleszthetjük az autonóm járműveket támogató algoritmusokat, amelyek hozzájárulnak az intelligens rendszerek megbízhatóbb működéséhez - emelte ki a kari vezető.

Hajdu András hangsúlyozta, hogy a városi és gyorsforgalmi közlekedés terén egyaránt alkalmazható ez a keretrendszer, amely lehetőséget biztosít különféle megoldások tesztelésére. Ezen megoldások segítségével időben megelőzhetőek a jelentős torlódások, miközben a gyalogosok, rolleresek és kerékpárosok biztonságára is nagyobb figyelmet fordíthatunk. Az ITS-szenzorok számára nem csupán egy tesztkörnyezetet kínál a rendszer, hanem az IK autonóm járműve révén lidar adatokon alapuló saját teszteredmények előállítására is képes lesz, ami lehetővé teszi a keretrendszer helyszíni alkalmazását is.

Van egy különleges jármű, amely számos izgalmas funkcióval rendelkezik, és ennek szoftverét az autógyártó folyamatosan frissíti. Ez a keretrendszer különösen vonzó azok számára, akik az autonóm járművezetés fejlesztésén dolgoznak. A céljuk, hogy a hatékony szoftverfrissítések révén biztonságosabbá tegyék a közlekedést, ezért minél többféle forgalmi helyzetet kívánnak modellezni, így még intelligensebb járművek létrehozására törekednek. A platformunk kezdetben egy általános, formális programozási nyelvet alkalmaz, de a jövőben lehetőség nyílik arra, hogy minden szükséges forgatókönyvet leírjunk benne, lehetővé téve ezzel bármilyen közlekedési helyzet alapos tesztelését - részletezte a dékán.

A projekt másik kulcsfontosságú szakértője, Do Van Tien, aki a Debreceni Egyetem Informatikai Karának tudományos tanácsadójaként tevékenykedik, úgy véli, hogy a közeljövőben lehetőség nyílhat arra, hogy az intelligens szoftverek fejlesztésével foglalkozó vállalatok az IK keretrendszer keretein belül végezzék el a szükséges tesztelési folyamatokat.

- Sok iparvállalat dolgozik az intelligens közlekedés támogatását célzó innovatív megoldásokon, a gyártók pedig ezeket a szoftvereket integrálják az autonóm járművekbe. Ezek minden esetben olyan komplett eszközök, amelyeket nagy hatékonysággal és biztonsággal lehet használni. A projektünk egyik célja a költségcsökkentés, ami a fejlesztő cégeket együttműködésre sarkallja. Nem arra törekszünk, hogy feltaláljuk a spanyolviaszt, sokkal inkább lehetőségeket szeretnénk kínálni arra, hogy a meglévő információt feldolgozó szoftvereket még pontosabban és biztonságosabban lehessen használni. Ezzel a közlekedésben résztvevők járnának a legjobban - hangsúlyozta a szakember.

A projekt keretében két nemzetközi partner működik együtt az Informatikai Karral. Az egyik partner a Floridai Egyetem, amelyet a legjobb öt állami intézmény között tartanak számon. Főbb szakterületeik közé tartozik a mesterséges intelligencia, az algoritmusok fejlesztése, a megerősítéses tanulás és a nagyszabású nyelvi modellek alkalmazása. A másik együttműködő fél a Szöuli Egyetem, amely jelentős tapasztalattal rendelkezik az intelligens közlekedési rendszerek fejlesztésében, az új technológiák integrálásában, és szoros együttműködést ápol a Magyar Közút Nonprofit Zrt.-vel is.

Related posts