A halál árnyékában: Ukrajnában már a harcok küszöbén is tragikus sors várhat rád.

A kényszersorozott magyar állampolgárt állítólag egy vasdoronggal bántalmazták. Hetekkel később, váratlanul hunyt el a beregszászi kórházban, miközben a hozzátartozóinak azt állították, hogy az állapota stabil és minden rendben van.
Ugyanezen a napon, július 6-án hunyt el Makszim Muzicska, a 31 éves lucki származású fiatalember, akinek tragikus sorsáról az Ukrainska Pravda is beszámolt. A lap tudósítása szerint Makszimot a kényszermobilizációját követően szállították a javorivi kiképzőtérre, ahol súlyos állapotban találtak rá, majd egy lembergi kórház intenzív osztályára került. Halálhírét felesége, Margarita osztotta meg a közösségi médián, megjegyezve, hogy "a szíve megállt a hosszú és nehéz napok után, amelyeket az intenzív osztályon töltött".
A fiatal volinyi férfi még júniusban került a lembergi kórház intenzív osztályára, de maga
A muzicskák gyűjtése az északnyugat-ukrajnai Luck városában zajlott, ahol a TCK-sok már az események kezdetén riasztógázt fújtak a szembesülő személyekbe. Állítólag ezt követően, anélkül, hogy hadorvosi bizottsági vizsgálatot végeztek volna, a kiképzőtérre irányították őket.
A neve alapján valószínűleg ugyancsak magyar kötődésű Szerhij Kanalast felesége elmondása szerint brutálisan megvertek a Munkácsi Járási Toborzási és Szociális Támogatási Központ szolyvai kirendeltségén. Erről az esetről az ukrán lapok, így a Szuszpilne Uzshorod beszámolt.
A férfi őszintén elmondta az asszonynak, hogy a központban bántalmazták.
A férfi még aznap kórházba is került Ungváron, vérömleny alakult ki a fejében; megműtötték, de szeptember 4-én így is elhunyt. A toborzó iroda természetesen mindent tagadott, szerintük csak rosszul lett a férfi, amikor a kiképzőközpontba küldték, innen került kórházba.
Tavaly május 23-án egy hasonló tragédia történt, amikor egy férfit katonai szolgálatra alkalmasnak minősítettek. Az eset részleteit a TCK osztotta meg Facebook-oldalán, ahol arról számoltak be, hogy az érintett egészségi állapota váratlanul romlott. Elsősegélyt nyújtottak neki, és mentőt hívtak, de sajnálatos módon az életét már nem tudták megmenteni.
2023 augusztusában országos felháborodást keltett, amikor...
A Kárpáti Igaz Szó tudósítása szerint a 29 esztendős Borisz Hlusak életútja különös nehézségekkel volt terhelve. Személyi igazolvány nélkül élt, gyermekkora óta különböző fogyatékosságokkal küzdött, epilepsziás rohamokkal kellett megküzdenie, emellett pedig alkoholfüggőség is súlytotta életét.
A beszámoló alapján a kelet-ukrajnai Mikolajevben, ahol a katonai szolgálatát teljesítette, az első éjszakáján súlyos rosszulléttel küzdött. Hányinger gyötörte, és a reggeli műszak során epilepsziás rohamot kapott, majd elájult. Este ismét rohamot szenvedett el, ami végzetesnek bizonyult, és az orvosi vizsgálatok során megállapították, hogy életét vesztette. A halál oka ismét agyi ödéma volt, amely gyakran fejsérülés következményeként alakul ki.
Figyelemre méltó, hogy az ügyészség a toborzóiroda ügyében nem csupán gondatlanság vádjával indított eljárást, hanem szándékos emberölés gyanúját is felvetette.
Egy másik, epilepsziás rohamai ellenére besorozott, kárpátaljai illetőségű férfi tavaly áprilisban hunyt el; a megyei TCK arról számolt be, hogy a kísérő tiszt elsősegélyt nyújtott és mentőt hívott, de a mentősök nem érkeztek meg időben.
A toborzás során elkövetett erőszak és a nyilvánosságra került halálesetek már olyan mértékeket öltöttek, hogy nem lehet őket figyelmen kívül hagyni. Ezt támasztja alá Szerhij Rohmanyin, az ellenzéki parlamenti képviselő nyilatkozata, amelyben a toborzótisztek mentalitásáról beszél. Ők hajlandóak megsérteni az állampolgárok alapjogait, csupán azért, hogy teljesíthessék a besorozottak számára vonatkozó terveiket; számukra a cél mindenek felett áll. Rohmanyin különösen aggasztónak tartja, hogy a brutális jogsértések többsége nem kerül kivizsgálásra az illetékes hatóságok által. Két régió, Odessza és Kárpátalja, kiemelkedően érintett az ilyen típusú erőszakban, és a panaszok legnagyobb része is innen érkezik.
Természetesen nem minden esetben zárul le tragikus módon egy verekedés vagy erőszakos cselekmény; az ehhez hasonló, kockázatos toborzási módszerek sokkal elterjedtebbek lehetnek, mint azt elsőre gondolnánk.
A két legutóbbi - S. József és Muzicska - halálesete azonban éppen ezek után az eljárások után történt, így kérdéses, mennyire hatékony a fellépés, és mennyire inkább látszatintézkedés.