A brit jegybank kamatdöntése során három eltérő véleményformálódás figyelhető meg.

A Bank of England (BOE) csütörtökön 25 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre, így az alapkamat 4,25%-ra mérséklődött - írja a Bloomberg.
Bár a döntés összhangban állt a várakozásokkal, a monetáris tanács (MPC) három különböző irányvonalra oszlott:
Öten a kamatcsökkentés mellett foglaltak állást, ketten a 50 bázispontos mérséklést preferálták, míg ketten a jelenlegi kamatszint fenntartása mellett döntöttek.
A jegybank közleménye szerint a döntés mögött elsősorban a csökkenő inflációs nyomás áll, ugyanakkor kiemelték, hogy a globális kereskedelmi bizonytalanság - különösen az Egyesült Államok vámpolitikája - jelentős kockázatot jelent a brit gazdaságra.
A döntéshozatal pillanatában a pénzpiacok vegyes reakciót mutattak: a font árfolyama 0,3%-kal erősödött, így 1,33 dollár fölé emelkedett, míg az állampapírok hozamai a rövid lejáratú szegmensben növekedtek, ami a kamatpolitikával kapcsolatos óvatos megközelítést tükrözi.
A részvénypiacokon kedvező, de mégis mérsékelt emelkedéseket tapasztalhattunk: a FTSE 100 index 0,2%-kal, míg a közepes kapitalizációjú vállalatokat tömörítő FTSE 250 index 1,1%-kal növekedett. Ezzel szemben a házépítési szektor indexe visszaesett, miután a befektetők újraértékelték az ingatlanpiaci kamatok csökkenésének ütemét, így a korábbi nyereségeikből jelentős részt elveszítettek.
A BOE friss gazdasági előrejelzése szerint a 2025-ös GDP-növekedés várhatóan 1% lesz, míg 2026-ra a korábban várt 1,5% helyett 1,25%-kal számolnak.
Az inflációval kapcsolatos előrejelzések azt mutatják, hogy a 2%-os célértékhez való visszatérés csak 2027 első negyedévében várható. A bank véleménye szerint a jelenlegi inflációs növekedés csupán átmeneti, és egyedi tényezők hatásának tudható be. Ezen kívül a hazai ár- és bérnyomás fokozatosan csökken, ami kedvező jel a jövőbeni stabilitás szempontjából.
Andrew Bailey, a Bank of England elnöke a legutóbbi sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a jelenlegi intézkedés nem tekinthető trendváltásnak. A jegybank folytatja a "fokozatos és óvatos" monetáris politikáját, és továbbra is figyelemmel kíséri a gazdasági környezet változékonyságát.
Bailey azt is hangsúlyozta, hogy
Bár örömmel üdvözli az Egyesült Államokkal tervezett kereskedelmi megállapodást, fontos hangsúlyozni, hogy ez csupán egy lépés a szükséges intézkedések sorában. A globális kereskedelmi környezet átfogó stabilizálása nélkül a gazdasági fellendülés lehetőségei korlátozottak maradhatnak.
A Bank of England szakértői úgy vélik, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámintézkedések eddig nem gyakoroltak jelentős közvetlen hatást. Ugyanakkor a helyzet körüli bizonytalanság már önmagában is káros hatással van a vállalatok beruházási kedvére és a fogyasztói bizalomra. A bank elemzései alapján a globális kereskedelmi feszültségek hosszú távon gyengíthetik az exportpiacokat, torzíthatják az árakat, és súlyosbítják az ellátási láncokkal kapcsolatos nehézségeket.