Somogyban egy igazán különleges látványra bukkantak: egy babos vadmalacot, amely külsejében a házi disznóra emlékeztet. Ez a ritka és színes állatka igazi szenzációt keltett a helyiek körében, hiszen szokatlan megjelenésével és aranyos pofájával sokak szí

Ritka, hogy sikerül lencsevégre kapni egy ilyen példányt.
Jelenleg a vaddisznók ellési időszaka zajlik, és a kocák most hozzák világra apró malacaikat. Ebben az időszakban az anyaállatok mindent megtesznek azért, hogy nyugodt körülményeket biztosítsanak maguknak és utódaiknak. A sűrű, bozótos területeken úgynevezett "vaddisznó vackokat" alakítanak ki, ahol biztonságban tarthatják kicsinyeiket. Az utódok világra jötte után a kocák rendkívüli odafigyeléssel őrzik a kis malacok életét, hogy azok egészségesen növekedhessenek.
Régebben, amikor az erdőkben bőséges makktermés volt, és a házisertés szabadon kószált, gyakran előfordult, hogy a házi- és vaddisznók "találkozása" izgalmas eredményekkel járt. Ma is megesik, hogy az ilyen párosításokból különleges fehér-fekete foltos malacok jönnek a világra. Ezeket az utódokat a vadásznyelvben babos disznóknak hívják, mivel a megszokott barna sörték közé fehéres-rózsaszínes foltok keverednek, ezzel egyedivé téve megjelenésüket.
A közelmúltban Pesti Tamás különleges megfigyelési élményben volt részes.
A fotó vasárnap készült a festői Somogy vármegyében, a varázslatos Kaszó tájegységben. Hajnalban érkeztem a helyszínre, ahol egy négy irányba néző leshelyen foglaltam helyet. Hamarosan észrevettem, hogy az erős ammónia szag terjeng a levegőben, ami arra engedett következtetni, hogy a konda közeledik. Nem sokkal később meg is érkezett: egy fiatal süldő lépett ki a fák közül, majd gyorsan visszavonult az erdőbe. Amint mélyebbre hatolt az erdőbe, hirtelen három dám tehenet riadóra alkottam. Pár perccel később még két süldő bukkant fel, de ők sem időztek sokáig. Aztán megjelent a koca, és tudtam, hogy a malacok is követik majd. Nem tévedtem: először két csíkos kicsi tűnt fel, majd egy csodás, pöttyös malacka is megjelent az egyik testvérével. Kicsit távolabb váltottak át, de az élmény így is rendkívül közel volt, és örökre megmarad az emlékeimben.
Tamás így mesélte el élményét a Sokszínű vidékkel kapcsolatban:
Az alábbi galériában Tamás gyönyörű fotóiban gyönyörködhetünk, amin a vaddisznók kapnak szerepet.
A vaddisznók párzási időszaka novembertől januárig terjed, ami különleges esemény a természet körforgásában. A vemhesség hossza 16-21 hét, és a koca február-márciusban hozza világra utódait. A malacozás előtt a koca gondosan készít egy kis mélyedést, amelyet puha levelekkel és gazzal bélel ki, hogy kényelmes fészket alakítson ki. A malacok születésükkor csíkos mintázattal rendelkeznek, melynek világos és sötét árnyalatai segítik őket a rejtőzködésben. Születésük után alig pár perc telik el, és máris követik anyjukat, felfedezve a világot, ami körülöttük van.
A kis malacok különleges rejtőszíne a csíkos szőrzetük révén szinte észrevétlenné teszi őket a levéltelen ágak árnyékában. Ezek a foltos egyedek, bár túlélési esélyeik az átlagos vaddisznókéhoz hasonlóak, mégis genetikailag rontják a vadon élő állomány jellemzőit. Emiatt a vadásztársaságok rendszeresen végeznek állományszabályzó vadászatokat, amelyek során célzottan lőnek ki ezeket a különleges, babos malacokat. Ezért nagy eseménynek számít, ha valaki sikeresen megörökít egy-egy példányt a fényképezőgépével.
Az erdő mélyén barangolva a vaddisznóval való találkozás esélye meglehetősen csekély, hiszen ezek az állatok általában tartanak az emberektől. Amikor észlelik a közeledésünket, ügyesen eltűnnek a fák között, messzire kerülve az emberi zajt. Azonban a sűrűbb erdőrészletekben, különösen március és május környékén, érdemes óvatosnak lenni, mivel ilyenkor a kocák, akik védik kicsinyeiket, esetleg agresszívebbé válhatnak. Érdemes tehát a természet csodáit felfedezni, de mindig tartsuk szem előtt a vadon élő állatok biztonságát is!
Ahogy arról portálunkon korábban beszámoltunk, a Bakony erdőségeiben egy igazán különleges őz került lencsevégre, amelynek megjelenése messze eltért a megszokottól.