Hétezer évnyi titok rejtőzik egy zalai település földjében, ahol a múlt nyomait részletesen feltárták (galéria)

Három évvel ezelőtt ünnepeltük a római kori emlékhely felavatását Bagodban. Most pedig egy izgalmas helytörténeti kiállítás nyitotta meg kapuit, amely a település gazdag múltját hivatott bemutatni.
Bagod, a zalai település, ritka kincsekkel büszkélkedhet, hiszen történelmi leletanyaga páratlan. Az ásatások már régen elkezdődtek itt, miután 1973-ban egy helybéli felfedezett egy római kori fehérmárvány sírkövet, amely a földből került elő. Azóta a régészek többször is visszatértek a faluba, hogy további titkokat tárjanak fel. Sipos Ferenc kiemelte, hogy a "Mozaikok Bagod évezredes történetéből" című kiállítás mérföldkő a település múltjának megőrzésében; a Göcseji Múzeum támogatásával készült összeállítás a település gazdag történelmét hivatott bemutatni. A tárlat középpontjában a római időszak áll, amelyet egy korabeli villa makettje is illusztrál. Eke István régész-muzeológus, a kiállítás egyik kurátora, különösen ajánlja a látogatók figyelmébe a tárlatot, míg Béres Katalin történész-főmuzeológus, a helytörténeti monográfia szerzője, érdekességekkel gazdagította a közönséget. Bagod nem csupán egy település, hanem egy élő történelmi szövet, amely felfedezésre vár.
Bagod történelmi öröksége páratlan szépséggel bír.
2020 elején a Zalai Hírlap különleges felfedezésről számolt be: a római kori temető feltárása során a kutatók olyan műszereket alkalmaztak, amelyek egy 7 ezer éves újkőkori település 43 házának nyomait tárták fel a föld mélyén. Két évvel később, 2022-ben, a Bagodi Történelmi Játékok keretében megnyitották a Bagodiumot, amely nem csupán egy szabadtéri bemutatóhely, hanem egyedülálló ókori római pihenőhely is. A következő évben, 2024-ben, újabb izgalmas felfedezések történtek: római kori halomsírok helyszíneit dokumentálták, és a hajdani Szentpál településrészén egy II. világháborús repülőgép lezuhanásának helyét is sikerült beazonosítani.