Bár a kormány jelentős összegeket fektetett a vidéki fejlesztésekbe, a külföldi befektetők figyelme még mindig Budapest körül forog.
A magyar lakosság jelentős része október hónapban nem engedhette meg magának, hogy kedvére utazgasson. Persze, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiban érdemes kételkedni, hiszen nem mindenki tapasztalja ugyanazt a valóságot.
Már november elején lehetett tudni, hogy viszonylag jó hónapot zárt a hazai turizmus októberben, mert a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) sietett közölni: kiemelkedő utazási kedvet hozott hazánkban az október 26. és november 3. közötti időszak, a vendégek száma a félmilliót is meghaladta, 16 százalékkal túlszárnyalva a tavalyi iskolai szünetben mért értéket is. Az MTÜ a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adataiból dolgozik, és a KSH is innen kapja az információkat. Így nem okozott túl nagy meglepetést, hogy a KSH csütörtök reggel publikálta: a vendégéjszakák száma 8,5, a vendégeké 15 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit októberben.
Az adatok Központi Statisztikai Hivatal (KSH) általi elemzése nem mindig ad megbízható képet a valós helyzetről. Ismételten hangsúlyozzuk, hogy a problémák forrása az NTAK, amely egy online regisztrációs platform, és az utóbbi időszakban gyakorlatilag minden lehetséges szálláshelyet összekapcsoltak vele. Ennek következtében a papíralapú statisztikák szerint drámaian megnőtt a nyilvántartott szálláshelyek száma. Például tavaly októberben 13 260 magánszálláshely vendégeit számolták, míg idén októberre már közel 16 ezer magánszálláshelyről érkeztek adatok. Ez körülbelül 3000 új szálláshelyet jelent, amelyek valószínűleg eddig is fogadtak vendégeket, csupán a KSH nem volt róluk informálva. Így amikor a tavalyi adatok alapján próbáljuk megérteni a hazai turizmus alakulását, a kapott százalékos mutatók mögött rejlő valóság meglehetősen kétséges.
Ha ezt a kis részletet félretesszük, akkor elmondhatjuk, hogy a KSH legfrissebb statisztikái alapján októberben a külföldi látogatók összesen 1,2 millió éjszakát töltöttek el budapesti szálláshelyeken. Ez a szám gyakorlatilag megegyezik a tavaly nyári időszak forgalmával, ami azt jelzi, hogy a főváros szeptemberben és októberben is nyári szintű látogatottságot produkál. Tavaly az ősz második hónapjában a vendégéjszakák száma már alig haladta meg az egymilliót. A kellemes őszi időjárás pedig szinte garantálta, hogy az év tizedik hónapjában is jelentős növekedés várható a külföldi vendégek éjszakáinak számában. Az ország többi része azonban nem vonzza a külföldieket, hiszen a Balaton az egyetlen helyszín, amelynek sikerült 100 ezer éjszakát meghaladó teljesítményt elérnie.
Októberben a szektor fő motorját a külföldi turisták jelentették, hiszen a látogatók száma 22,8%-kal, míg a vendégéjszakáké 12,5%-kal emelkedett az előző évhez képest. Ez a növekedés figyelemre méltó, és tovább erősíti azt a tendenciát, hogy egyre több látogató érkezik Magyarországra, azonban az átlagos tartózkodási időjük sajnos csökken.
- reagált az adatokra Molnár Dániel.
A Makronóm Intézet szakértője rámutatott, hogy a külföldi turizmus fellendülése elsősorban a koronavírus-járvány utáni fokozatos helyreállásra vezethető vissza. Ugyanakkor hazánk vonzó árképzése és turisztikai attrakciói is jelentős hatással vannak a növekedésre. Október hónapban a legfontosabb küldő régiók közül Észak-Amerika irányából tapasztalható volt a legkisebb, mindössze 7,8 százalékos bővülés, míg Ázsia és Európa esetében a növekedés meghaladta a 10 százalékot. Különösen figyelemre méltó, hogy Csehországból érkező vendégek száma több mint egyharmaddal nőtt, így a turisták részben kompenzálták a szeptemberi csökkenést, amelyet a súlyos árvízhelyzet okozott. Továbbá, a román, a spanyol és az orosz turisták létszáma is érdemben emelkedett, bár az orosz látogatók száma még mindig jelentősen elmarad a háború előtti szinttől.
Érdekes statisztikai adat, hogy október hónapban a külföldi és belföldi turisták száma szinte egyenlő volt, mindkét csoport esetében körülbelül 740 ezer főt regisztráltak. A magyar látogatók összesen 1,6 millió éjszakát töltöttek el az ország területén, míg a külföldi vendégek 1,8 millió éjszakát választottak. Az, hogy a 740 ezer belföldi utazó soknak vagy kevésnek számít, szubjektív megítélés kérdése. Az viszont egyértelműen megállapítható, hogy a magyar lakosság jelentős része októberben sem rendelkezett elegendő idővel vagy anyagi forrással ahhoz, hogy utazgatásokra adja a fejét.