Újabb korrupciós ügy robbant ki az Európai Parlament falai között.


Belgiumban és Portugáliában számos házkutatást végeztek egy újabb korrupciós ügy kapcsán, amely az Európai Parlamentet érinti. A gyanú szerint a Huawei, a kínai távközlési óriás, próbált befolyásolni az uniós döntéshozatali folyamatokat. Az RTBF belga közszolgálati rádió és televízió beszámolója alapján körülbelül 15 európai parlamenti képviselő lehet a botrány szereplője.

Két évvel ezelőtt kezdődött titkos nyomozásának nyomán csütörtök reggel több házkutatást tartottak Belgiumban és Portugáliában, melynek célja elektromos berendezések és dokumentumok felkutatása volt. A belga szövetségi ügyészség megerősítette, hogy a hajnali órákban összesen 21 házkutatásra került sor, mindez pedig egy, az Európai Parlamentet érintő korrupciós ügy kapcsán zajlott. A műveletek során számos dokumentumot és eszközt foglaltak le, és több személyt előállítottak, akiket kihallgatásra vittek.

A Follow the Money holland oknyomozó portál legfrissebb információi szerint a Huawei, a kínai telekommunikációs óriásvállalat, súlyos vádak kereszttüzébe került. A nyomozás során felmerült, hogy a cég lobbistái megpróbálták megvesztegetni európai parlamenti képviselőket, hogy befolyást gyakoroljanak az uniós döntéshozatalra. A belga szövetségi ügyészség a sajtó érdeklődésére nem erősítette meg a Huawei érintettségét, és a vizsgálat jelenlegi fázisában a potenciálisan érintett EP-képviselők nevét sem hozták nyilvánosságra. A hírek szerint a belga rendőrség házkutatásokat folytatott a Huawei brüsszeli irodájában, valamint a cég lobbistáinak lakóhelyein, a megvesztegetés, hamisítás, pénzmosás és bűnszervezetben való részvétel gyanújával. A hatóságok úgy vélik, hogy a Huawei lobbistái kenőpénzt kínáltak EP-képviselőknek, cserébe az EU-ban történő ügyeik támogatásáért. Jelenleg körülbelül 15 egykori és jelenlegi képviselő van a nyomozók látókörében, azonban az Európai Parlament irodáiban nem zajlottak házkutatások. Ez az ügy körülbelül két évvel a Katargate néven ismertté vált korrupciós botrány után robbant ki, amelyben gyanú merült fel arról, hogy Katar és Marokkó próbálta befolyásolni az Európai Parlament döntéshozatali folyamatait.

Related posts