Újabb szankciók léptek életbe Oroszország ellen, amelyek most már kínai és észak-koreai tisztségviselőket is érintenek.

Az Európai Unió Tanácsa zöld utat adott a legújabb, 15. szankciós csomag jóváhagyására, amely összesen 84 jogi és természetes személyt érint Oroszország ellen. A frissített szankciós listán nem csupán orosz entitások, hanem kínai cégek és észak-koreai hivatalnokok is megtalálhatók.
Az uniós testület, amely a tagállamok kormányait képviseli, legfrissebb közleménye alapján újabb büntetőintézkedések lépnek életbe. Ezek az intézkedések összesen 54 természetes és 30 jogi személyt érintenek, mindezt Ukrajna területi integritásának, szuverenitásának és függetlenségének védelme érdekében.
Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hangsúlyozta, hogy az újonnan bevezetett intézkedés célja az orosz hadsereg erejének csökkentése, valamint azoknak a vállalatoknak, többek között a kínaiaknak a meggyengítése, amelyek hozzájárulnak az ukrajnai konfliktus fenntartásához.
A szankciók célkeresztjébe került többek között az a katonai egység, amely a kijevi Ohmadit gyermekkórház ellen végrehajtott rakétatámadást végrehajtotta, továbbá az energiaipar vezetőtisztjei, valamint azok a személyek, akik felelősek az ukrán gyermekek deportálásáért. Emellett két észak-koreai tisztségviselő is érintett a büntetőintézkedésekben.
A listán elsősorban azok a vállalkozások szerepelnek, amelyek kapcsolatban állnak az orosz védelmi iparral, valamint azok a hajózási társaságok, amelyek gyanúja szerint részt vesznek az orosz nyersolaj és olajtermékek tengeri szállításában. E tevékenységek révén jelentős bevételekhez juttathatják az orosz kormányt.
A szankciós listán helyet kapott egy vegyi anyagokat előállító üzem, valamint egy orosz polgári légitársaság, amely az orosz hadsereg kiemelkedő logisztikai támogatójaként ismert.
Emellett első alkalommal ró ki teljes körű szankciókat - egyebek között utazási tilalmat, vagyoni eszközök befagyasztását - olyan kínai személyekre, amelyek "drón -és mikroelektronikai alkatrészekkel támogatják Oroszország Ukrajna elleni háborúját".
A Tanács újabb 52 hajót sorolt fel azon járművek listáján, amelyek a kikötőkbe való belépési tilalom alá esnek. Ezek között olyan tartályhajók is szerepelnek, amelyek nem EU-tagországokban vannak bejegyezve, és a hírhedt orosz "árnyékflotta" részét alkotják. Ezek a hajók adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül hajóznak, miközben megkerülik az olajár-korlátozási intézkedéseket.
A legutóbb elfogadott szankciók eredményeként a büntetőintézkedésekkel érintett hajók száma immár 79-re nőtt - áll a közleményben.
A testület emellett bejelentette, hogy 32 jogi entitást soroltak fel azon vállalatok között, amelyek közvetlen támogatást nyújtanak Oroszország haderejének és ipari szektorának az Ukrajna ellen zajló konfliktushoz.
Kiemelték, hogy a szóban forgó cégek közül néhány nem csupán az Európai Unió területén működik, hanem más országokban is, például Indiában, Kínában, Iránban, Szerbiában és az Egyesült Arab Emírségekben is bejegyezték őket.