A világ legnagyobb jéghegye ismét útra kelt, és sodródni kezdett a végtelen óceánon.


A világ legnagyobb jéghegye, az A23a, újra aktívvá vált, és észak felé tart a Déli-óceán vizein. A Brit Antarktiszkutató Intézet (BAS) szakértői szerint a jelenség figyelemre méltó, és a CNN híradása szerint érdemes követni a jégmozgás alakulását.

A közel 4000 négyzetkilométer kiterjedésű A23 jéghegy háromszor akkora, mint New York városa, és a Föld legrégebbi jéghegyei közé tartozik. Ez a hatalmas jégblokk az Antarktisz Filchner-selfjég táblájáról vált le 1986-ban, és területén a nyolcvanas években egy szovjet kutatóállomás működött. A levált jéghegy azonban megakadt, alja a Weddell-tenger medrében ragadt, és hosszú időn keresztül mozdulatlan maradt. Egészen tavalyig, amikor a műholdas felvételek tanúsága szerint elkezdett sodródni az Antarktiszi-félsziget északi csücske mellett, új életre kelve a jég vastag öleléséből.

A tudósok előrejelzése szerint a jéghegy a tengeri áramlatok hatására egyre közelebb sodródik Déli-Georgia szigetére. Ott valószínűleg a melegebb vizek hatására darabokra fog szakadni, majd végül teljesen elolvad. Noha ennek a jéghegynek a leválása valószínűleg a jégtakaró természetes növekedési ciklusának része, és nem növeli a tengerszintet, az éghajlatváltozás következtében bekövetkező aggasztó változások a kontinensen mégis komoly hatással lehetnek a globális tengerszint-emelkedésre.

A kutatók továbbra is figyelemmel kísérik majd az A23a vándorlását, és remélik, hogy új ismereteket szerezhetnek a jéghegy óceáni ökoszisztémákra gyakorolt hatásáról.

Related posts