Karácsony Gergely pert indít a szolidaritási adóval kapcsolatos kártérítés ügyében.

Budapestnek 89 milliárd forintnyi szolidaritási adót kellene átutalnia az államkasszába.
50 milliárd forint – ez a varázsszám. Ennyiért kívánta a kormány eladni Rákosrendezőt egy arab milliárdosnak. De ez nem minden; ennyi pénzt tervez a kormány elvonni Budapesttől az idei évben. Ám mi nem hagyjuk! Visszaszerezzük a budapestiek pénzét a város javára. Megkezdjük a kártérítési pert – tette közzé Budapest főpolgármestere egy szerdai Facebook-bejegyzésében.
Karácsony Gergely bejegyzésében arra a kormányrendeletre reagált, amely szerint a városnak 89 milliárd forintot kellene szolidaritási adóként befizetnie az államnak.
Nagy Márton legújabb rendelete nyilvánosságra került, amelyben részletezi a települések által fizetendő szolidaritási hozzájárulás összegét.
A városvezető számításai szerint Budapest ebben az évben körülbelül 39 milliárd forint támogatást kap az államtól különböző jogcímeken. Ez azt jelenti, hogy a főváros ténylegesen 50 milliárd forintos hiányt kénytelen elkönyvelni. A főpolgármester felidézte, hogy Tarlós István hivatali ideje utolsó évében csupán 5 milliárd forintot kellett befizetniük, míg idén már 89 milliárd forintot követelnek tőlük.
Szerinte ez a típusú elvonás semmiképpen sem tekinthető "szolidaritásnak", mivel nincs kapcsolata Budapest bevételeivel vagy kiadásaival; inkább a kormány Budapest-ellenes politikájának újabb megnyilvánulása. Úgy gondolja, hogy a kormány által tervezett elvonás mögött politikai motivációk állnak, és "nincs annál félrevezetőbb", mint ha ezt a gyakorlatot szolidaritásként aposztrofálják.
Sára Botond szerint Budapest nem kapja vissza a szolidaritási adóval elvett milliárdokatJogerősen Budapest nyerte a pert az Orbán-kormány szolidaritási adója ügyében
Karácsony Gergely emlékeztetett rá, hogy az Alkotmánybíróság korábban már megállapította, hogy az elvonás alaptörvény-ellenes. "Az ítélőtábla határozata alapján 28 milliárd forintot kell visszaszolgáltatni a városnak. Amint megkapjuk az írásos döntést, azonnal megkezdjük a kártérítési eljárást, hogy a budapestiek pénzét visszaszerezzük a kormánytól. A 2024-re vonatkozó ügy jelenleg is folyamatban van, és annak tétje már 40 milliárd forintra rúg. A város pénzügyi függetlenségét is meg fogjuk védeni" - tette hozzá a főpolgármester.