Kataszterkóma: Hitelkérelmek pangása, ingatlanpiaci mozdulatlanság, és a kolaudációs eljárások elmaradása – Dunaszerdahely és Galánta szakértőivel beszélgettünk a helyzet hátteréről.


"Hétfőn kaptunk egy e-mailt, melyben tájékoztattak, hogy van valamilyen probléma és be lesznek zárva a kataszteri hivatalok. Benne szerepelt, hogy várjuk a további utasításokat" - árulta el érdeklődésünkre Rudický Norbert, a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal elöljárója.

A legfrissebb események és információk az elmúlt napokban a következőképpen alakultak:

Rudický Norbert érdeklődésünkre elmondta, helyi szinten nincs értelme a Biztonsági Tanács összehívásának, mivel sem az emberek életét, sem a vagyonukat nem veszélyezteti semmi. A kataszteri hivatalhoz a szavai szerint egyébként beadványokat be lehetne adni, csak nincs értelme.

"Jelenleg nem áll módunkban bekapcsolni a számítógépeket, és egyelőre semmilyen intézkedést nem tudunk tenni. Ilyen mértékű helyzet még sosem fordult elő. Mindenki türelmesen várja a további utasításokat, a többi hivatali főosztály pedig készen áll a szükséges lépésekre" - mondta.

A kataszteri nyilvántartás nem csupán egyetlen főosztályt érint a hivatal keretein belül; valójában a földhivatali, erdészeti és környezetvédelmi főosztályok számára is elengedhetetlen. Az ezen osztályoknál zajló eljárások szintén korlátozott keretek között valósulhatnak meg.

Feltettük a kérdést, mi történne, ha a nyilvántartás huzamosabb időn át vagy akár teljesen elérhetetlenné válna. Az elöljáró elmondta, hogy minden szükséges információ papír alapú térképek és dokumentumok formájában rendelkezésre áll, azonban ezek átvizsgálása jelentős időt venne igénybe.

A kolaudáció esélyei gyakorlatilag nullára redukálódtak.

Az építésügy az egyik legfontosabb terület, amelyet a kataszterkóma súlyosan érint. Hervay György, a dunaszerdahelyi Közös Építésügyi Hivatal vezetője kifejtette, hogy az új engedélyezési kérelmek feldolgozására ezen a héten sajnos nem tudnak sort keríteni.

"Az olyan beadványok esetében, amelyekhez még nem készült el a kataszteri térkép és a tulajdonlapok, sajnos nem tudunk foglalkozni, mivel ezekhez nincs hozzáférésünk. Így nem áll módunkban megvizsgálni a szomszédokat sem, ami megnehezíti az eljárásban érintettek értesítését" - hangsúlyozta.

Amennyiben a szükséges információk már rendelkezésre állnak egy korábbi fázisból, a kolaudációs eljárás megkezdődhet. Fontos azonban megjegyezni, hogy ebben a folyamatban más szakemberek is részt vesznek, például a geodéták, akik a geometriai terveket állítják össze.

Nem tudják elhelyezni az épületeket a térképen

Blazsek Csaba galántai geodéta kifejtette, hogy munkájuk 80%-ban kötődik a kataszteri geodéziát jelenti, melynek lényege, hogy az ingatlanokat bemérjék, és az adatok alapján bejuttassák a kataszteri nyilvántartásba.

Ebből a nyilvántartásból tudunk hozzáférni az ingatlanokkal kapcsolatos részletes információkhoz, térképekhez és tulajdonlapokhoz, az egyedi azonosítónk segítségével olyan adatokhoz, amelyek az átlagemberek számára nem elérhetők. Jelenleg azonban ezek az információk teljesen elérhetetlenek, mivel az érintett oldalak le vannak blokkolva. Ez a helyzet nemcsak a laikusok, hanem a szakemberek számára is problémát jelent - emelte ki a szakértő. Van azonban egy alternatív rendszer, amelyet a Geodéziai és Kartográfiai Intézet üzemeltet, ez pedig az SKPOS, azaz a Szlovák Térbeli Megfigyelő Szolgálat. Ez a rendszer a GNSS (Globális Navigációs Műholdrendszer) technológiájára épül, és a helymeghatározás támogatására szolgál. Ahhoz, hogy pontos méréseket végezhessünk, szükség van a csatlakozásra ehhez a rendszerhez, amely biztosítja a kapcsolatot a műholdak és a berendezéseink között. Jelenleg azonban ez a rendszer sem üzemel.

A geodéták feladatai közé tartozik az épületek méreteinek, például hosszának és szélességének precíz mérése. Azonban ezek az adatok önmagukban nem elegendőek a pontos térképi elhelyezéshez. "Bár léteznek régi módszerek, amelyek segítségével ezt is meg tudnánk határozni, és a megfelelő képleteket számítógépen is levezethetjük, a modern mérési technikák elkerülhetetlenné teszik az SKPOS rendszer alkalmazását" - hívta fel a figyelmet a szakértő.

Az általuk kidolgozott geometriai terv elengedhetetlen a használatbavételi (kolaudációs) engedélyek megszerzéséhez, valamint számos egyéb jogi eljáráshoz is, ezért ezek nélküle nem valósulhatnak meg. Hervay György hangsúlyozta, hogy a szükséges dokumentumokat a hiányzó adatok fényében csupán előkészíteni tudják, véglegesítési folyamatra azonban nem lesz lehetőség.

"Az ügyfél maga hozhatna térképet, de azt pedig csak a kataszteri hivataltól tud kikérni, ami pedig most nem működik. Állandóan kapcsolódunk a kataszteri portálokra, ellenőrizzük, nekünk ezekre az adatokra szükségünk van, és most nem jutunk hozzájuk" - hangsúlyozta.

Ingatlaneladások és hitelfelvételek: kihívások és megoldások Az ingatlanpiac manapság számos kihívással néz szembe, amelyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az eladási folyamatok során gyakran találkozunk különféle nehézségekkel, legyen szó az árazásról, a megfelelő vevő megtalálásáról vagy a jogi háttér rendezéséről. A hitelfelvételek terén pedig a banki követelmények, a kamatlábak ingadozása és a hitelképesség ellenőrzése jelenthetnek komoly akadályokat. A piaci környezet folyamatos változása miatt fontos, hogy a vásárlók és eladók is naprakészen követhessék a trendeket, és felkészüljenek a váratlan helyzetekre. A sikeres ingatlaneladás és hitelfelvétel kulcsa a megfelelő információk és szakértői tanácsok igénybevétele, amelyek segíthetnek a zökkenőmentes tranzakció lebonyolításában.

Az ingatlanokkal kapcsolatos adatok hiánya komoly kihívást jelent az ingatlanközvetítők és hitelügyintézők számára. Miške Tamás, a Bosen Group ingatlanközvetítő iroda vezetője, valamint a ČSOB biztosító dunaszerdahelyi kirendeltségének irányítója, hangsúlyozta, hogy csupán azokat az ügyleteket tudják lebonyolítani, amelyekhez a közelmúltban már benyújtottak vagy kinyomtattak tulajdonlapokat. Ez a helyzet megnehezíti a munkájukat és az ügyfelek kiszolgálását.

„Amikor egy új ingatlant integrálunk a rendszerünkbe, először is alaposan ellenőrizzük a kataszteri nyilvántartást, hogy tisztában legyünk a telek méretével, a hozzá tartozó telekrészekkel és a parcellaszámokkal. Jelenleg ezt a folyamatot csupán akkor tudjuk zökkenőmentesen lebonyolítani, ha az ügyfél rendelkezik friss tulajdonlappal. Ingatlaneladás esetén, az adásvételi szerződés kiállítása sajnos nem lehetséges, mivel nem állnak rendelkezésünkre a legfrissebb adatok. Jelenleg két ingatlanunk is érintett ebben a problémában, így az eladásuk folyamata csúszik" - tette hozzá.

Folytatta azzal, hogy a bankok nem nyújtanak hitelt az ügyfeleiknek anélkül, hogy a jelzálogszerződést ne jegyeztetnék be a kataszteri nyilvántartásba. Ugyanakkor sokak számára az ilyen típusú hitelek esetében szigorú határidők vonatkoznak a törlesztésre.

Hasonlóképpen vonatkozik a hitelek refinanszírozására is, amelyek egy adott időponthoz kapcsolódnak. Amennyiben a kamatrögzítés lejárta után nem érkezik információ az ingatlanról, amelyet a hitel biztosítékaként használnak, úgy a refinanszírozás nem végezhető el díjmentesen. Ez esetben a folyamat későbbi időpontban, illeték megfizetése mellett valósítható meg.

Érinti a leállás a biztosításokat is, noha nem olyan nagy mértékben, mint az előbbi területeket. Miške kifejtette, hogy egy lakásbiztosítás esetében előfordulhat, hogy az ügyfél nem tudja a lakása számát az adott lakóházon belül, ezt pedig a kataszteri nyilvántartásból nyerhető ki, ugyanakkor szükség esetén később is pótolható. "Káresetnél a likvidátor megnézi a tulajdonlapot, most ezt nem tudja. Nem tudok viszont olyasmiről, hogy a napokban ilyesmi miatt nem térített volna a biztosító kisebb károkat. Ha viszont például leég egy ház, akkor biztosan megvárnánk, míg a nyilvántartás helyreáll" - fejtette ki.

A kataszteri nyilvántartás hazánk egyik leglényegesebb információs rendszere, amely számos területet érint. A fent említett aspektusok csupán a jéghegy csúcsát képezik, hiszen a rendszer hatása és jelentősége jóval szélesebb körű, mint azt elsőre gondolnánk.

Related posts