Klaus Iohannis román elnök bejelentette, hogy lemond posztjáról, hogy megakadályozza, hogy hazája "nevetségessé váljon" - számolt be a PestiSrácok.
Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement Lemond Klaus Iohannis román államfő, hogy országa "ne váljon nevetség tárgyává" PestiSrácok.hu 2025-02-10
Hétfőn Klaus Iohannis román elnök bejelentette lemondását, miután a parlament megszavazta az ellenzék által benyújtott javaslatot, amely az elnök felfüggesztésére irányult.
A Maszol.ro portál híradása szerint a román köztársasági elnök bejelentésében hangsúlyozta, hogy az ellenzék által kezdeményezett felfüggesztés teljesen felesleges, megalapozatlan, sőt kifejezetten káros lépés. A parlament pedig napirendre tűzte az indítványt, amelyet ő egyértelműen elutasított. Az elnök kiemelte, hogy soha nem sértette meg az alkotmányt, és szerinte a felfüggesztésből senki sem profitál, sőt, végső soron mindenki veszít.
Figyelmeztetett, hogy amennyiben a parlament megszavazza a felfüggesztését, úgy azt követően 30 napon belül népszavazást kell tartani a hivatalából való eltávolításáról. Véleménye szerint ennek a referendumának jelentős káros következményei lennének, nemcsak az országon belül, hanem külföldön is.
Belföldön többen aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a referendum megosztó hatással lesz a társadalomra. A májusban esedékes államelnök-választások iránti figyelem csökkent, és a jelöltek nehezen tudják majd bemutatni elképzeléseiket. Külföldi színtéren pedig Románia megítélése romlik, hiszen a nemzetközi partnerek nem értik, miért lenne szükség egy államelnök felfüggesztésére, amikor nem sokára új államfőt választanak.
Arra hivatkozott, ezt a forgatókönyvet akarja megelőzni azzal, hogy önként távozik a hivatalából, és február 12-én lemond. Ezzel meglátása szerint, megmenti az országot attól, hogy "köznevetség tárgyává" váljon.
Crin Antonescu, a kormánykoalíció államelnök-jelöltje korábban kijelentette, hogy amennyiben Iohannis lemond, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Ilie Bolojan hajlandó lenne ideiglenesen átvállalni az elnöki feladatokat. Mint tudható, ha az államelnök nem képes ellátni a hivatalát, akkor a szenátus elnöke lép a helyére, hogy biztosítsa a vezetés folyamatosságát.
A román elnökválasztás első körére március 23-án, míg a második körre április 6-án kerül sor.
Természetesen! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás minta: "🌟 Csodás napunk van! 🌞 A napfény szinte hívogat, hogy kimenjünk a szabadba és felfedezzük a természet csodáit. 🏞️ Ti mit terveztek mára? Osztjátok meg velem a legjobb tippjeiteket a szabadidős programokhoz! 💬✨ #Természetjárás #PozitívVibes" Használj bátran saját stílusodban!
Klaus Iohannis román elnökválasztása egy olyan esemény, amely jelentős hatással van Románia politikai tájára. Az elnök személyisége és politikai irányvonala nemcsak a belföldi politikai diskurzusra, hanem az ország nemzetközi kapcsolataira is kihat. Az elnökválasztás során felmerülő kérdések és témák, mint a gazdasági fejlesztések, a jogállamiság és az európai integráció, mind-mind kulcsszerepet játszanak a választók döntésében. Románia jövője szempontjából érdemes figyelemmel kísérni, hogyan alakulnak a politikai erőviszonyok és milyen kihívásokkal kell szembenéznie az újonnan megválasztott elnöknek.