Peruban lemondott a miniszterelnök, ami jelentős politikai átalakulásokat indíthat el az országban.

A perui kongresszus tagjai bizalmatlansági szavazást követeltek Gustavo Adrianzén ellen a 13 bányász elrablása és meggyilkolása után, amely sokkolta az országot.
Adrianzén lemondása újabb csapás a nehéz helyzetben lévő elnökre, Dina Boluarte-ra, akinek népszerűségi mutatói zuhanórepülésben vannak, miközben az országban megugrott a bűnözés. A miniszterelnök - aki a harmadik Boluarte alatt szolgált - lemondása arra kényszeríti az elnököt, hogy leváltsa a teljes kabinetjét, ami tovább fokozza Peru politikai zűrzavarát.
Peru alkotmánya értelmében, amennyiben a miniszterelnök távozik posztjáról, minden miniszternek is le kell mondania.
Bár az elnök jogosult ugyanazokat a személyeket visszahelyezni azokra a pozíciókra, amelyekről lemondtak, ezt csak új miniszterelnök kinevezése esetén teheti meg - tájékoztat a BBC.
A kabinet összeomlása az amúgy is nehéz időszakát élő perui politikai időszakban történt. Röviddel azelőtt, hogy Adrianzén miniszterelnök bejelentette volna lemondását, Boluarte átalakította meglévő kabinetjét, és új pénzügy-, belügy- és közlekedési minisztert nevezett ki.
Most azonban mindhármuknak le kell mondaniuk, mindössze néhány órával azután, hogy az elnök letette az esküt.
Boluarte elnök - akit az előző elnök, Pedro Castillo megbuktatása során iktattak be - amúgy is alacsony népszerűségi mutatója tovább csökkent, mivel a peruiak egyre türelmetlenebbek amiatt, amit az elnök bűnözés elleni intézkedései kudarcának tartanak.
Az utóbbi hónapok során több száz ember vonult a város utcáira, hogy hangot adjon tiltakozásának a zsarolás egyre súlyosbodó problémája ellen. A bűnszervezetek egyre inkább a legkisebb vállalkozásokra, köztük a szállítmányozási dolgozókra is kiterjesztették követeléseiket, ezzel félelemben tartva a közösséget.