Magyar gimnazisták a tudományos világbajnokságon az Egyesült Államokban A magyar gimnazisták nemcsak a hazai versenyeken, hanem nemzetközi szinten is megállják a helyüket. Az amerikai tudományos világbajnokságon való részvételük igazi büszkeség számunkra


Bálint az akkumulátorok teljesítményének fokozásával, míg Ákos a 3D nyomtatás új dimenzióinak felfedezésével tűnt ki a hazai innovációs versenyeken, ezzel pedig megnyitotta az utat a nemzetközi szintű megmérettetés felé. Az International Science and Engineering Fair (ISEF) évente közel 1800 középiskolás fiatal számára biztosít lehetőséget a világ minden tájáról, hogy összemérjék tudásukat és kreativitásukat az értékes díjakért folytatott izgalmas verseny keretein belül.

Az Ohio állambeli Columbus városában elhelyezkedő Greater Columbus Convention Center ad otthont annak a rangos innovációs világversenynek, amely immár 75 éve vonzza a fiatal tehetségeket. A rendezvényen több mint 60 ország diákjai mérik össze tudásukat 22 különböző tudományos és mérnöki kategóriában.

A díjak összértéke meghaladja a 9 millió dollárt, és közöttük számos értékes ösztöndíj és különdíj található. Kiemelkedő a 75 000 dolláros Gordon E. Moore-díj, amely a leginnovatívabb projektet jutalmazza, valamint a legjobb kategóriagyőzteseknek járó 50 000 dolláros Regeneron Young Scientist Awards. Ezen kívül a különböző kategóriák győztesei 3 000 és 5 000 dollár közötti Grand Award díjakban is részesülhetnek. Továbbá, közel 50 szakmai szervezet is különdíjakat oszt ki. A fiatalok számára ezek a díjak hatalmas lehetőséget jelentenek, hogy belépjenek a nemzetközi innovációs színtérre.

A Magyarországot képviselő diákok lenyűgöző teljesítményt nyújtottak a Magyar Innovációs Szövetség által szervezett Országos Tudományos és Innovációs Olimpián, ezzel pedig lehetőséget nyertek a közelgő nemzetközi versenyen való részvételre.

Bálint és Ákos, a két tehetséges diák, kiemelkedő teljesítményt nyújtott a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpián (OTIO). Most felkészülten és lelkesedéssel vágnak neki a nemzetközi verseny kihívásainak, ahol a magyar fiatalok hagyományosan eredményesen szerepelnek. Izgalommal várjuk, hogy mit mutatnak be a következő megmérettetésen – fogalmazott Bőthe Csaba, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezetője, amely az Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát szervezi, és amely a nemzetközi verseny hazai előszobájának számít.

Raposa Bálint az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium diákja, a versenyen egy olyan innovációs projekttel vesz részt, amelyben az akkumulátorok teljesítményét növeli meg újszerű anyagok használatával.

A fiatal kutató új utakat keres a lítium-levegő akkumulátorok fejlesztésében, és hagyományos katódanyagok helyett innovatív aerogéleket alkalmaz. A pirolízis során létrehozott széngél, valamint ennek grafén-oxiddal gazdagított változata drámaian fokozza az akkumulátorok teljesítményét, összehasonlítva az aktívszenes cellákkal. Ez a megközelítés új távlatokat nyithat az energiatárolás terén.

Vida Ákos a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulója, a háromdimenziós (3D) nyomtatási technológiák fejlesztésével ért el hazai sikereket. A 3D nyomtatásnak gyakori problémája a nyomtatott rétegek közötti kötések gyengesége, mivel az előző réteg már általában kihűl és megszilárdul, mire a következő réteg rákerül.

Az Ákos által megalkotott innovatív módszer alapja a 3D nyomtató fúvókájának különleges mozgatási technikája. Ennek segítségével a fúvóka szinte "összenyomja" a két egymásra helyezett réteget, újra felmelegítve és ezáltal hatékonyabban összekapcsolva azokat.

A magyar delegáció élén Pazsák Zsófia áll, aki a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezetőigazgató-helyetteseként tevékenykedik, emellett pedig az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia egyik fő szervezője is.

A Magyar Innovációs Szövetség a versenyt követően részletesen bemutatja a magyar diákok versenytapasztalatait és elért eredményeit.

Related posts