Mariah Carey, Wham! és más ikonikus előadók: ők azok, akik a legnagyobb bevételt termelik karácsonyi slágereikkel - Világgazdaság

November tájékán már szinte mindenhol hallani őket: a karácsonyi popslágereket. Ajándékvásárlás közben pedig szinte lehetetlen elkerülni, hogy ezek a fülbemászó dallamok ne ragadjanak ránk, hónapokig tartó dallamtapadást okozva. Sokan talán ellenszenvvel tekintenek rájuk, mégis, ezek a zenék mára elválaszthatatlan részévé váltak az ünnepi időszaknak, akárcsak a halászlé, a töltött káposzta, a bejgli, vagy éppen olyan klasszikus filmek, mint a Reszkessetek, betörők! A zenei palettáról sem hiányozhatnak a Mennyből az angyal és a Csendes éj sem. Érdekes kutatást végeztünk, hogy kiderítsük, mely előadók keresik a legnagyobb összegeket évente karácsonyi dalaik révén.
A karácsonyi zenei palettán természetesen Mariah Carey a műfaj igazi ikonja, aki az "All I Want for Christmas Is You" című slágerével már három évtizede uralja a téli slágerlistákat. Azóta a dal nem csupán egy ünnepi klasszikussá vált, hanem mémesedett is: sokan viccesen azt állítják, hogy Carey valójában hibernálva várja az évet, november táján pedig "kiolvasztják", hogy varázslatos hangzásával elhozza az ünnepi hangulatot. A karácsonyi időszak végén pedig újra elvonul, hogy a következő évig pihenjen.
Ez persze csak vicc, de az énekesnő aligha bánja, hogy rendkívül népszerű száma egyben poénforrás lett, hiszen az Associated Press számításai szerint csak ezzel a dallal körülbelül 100 millió dollárt keresett az évek során 2023-ig bezárólag, évente pedig 3-4 millió dollár körül hoz neki a konyhára a The Economist adatai alapján. Kétségtelenül nem rossz, főleg, ha azt vesszük, hogy a legenda szerint Mariah Carey és szerzőtársa, Walter Afanasieff mindössze 15 perc alatt hozták össze a számot 1994 nyarán.
A nótát azóta számos világhírű előadó feldolgozta, Justin Bieber Carey-vel közösen énekelte el 2011-es Under the Mistletoe című karácsonyi albumán, de készített belőle saját verziót Michael Bublé vagy Barry Manilow is.
A Slade "Merry Christmas Everybody" című dallama 1973-ban debütált, és azóta is a karácsonyi időszak egyik legnépszerűbb slágere. Az energikus ritmus és a vidám szöveg az ünnepi hangulatot idézi meg, egy igazi rocksláger, amely minden évben felcsendül a karácsonyi ünnepségeken. A dal üzenete a közös örömről és az ünneplés örömeiről szól, ami lehetővé teszi, hogy mindenki együtt énekelje a refrént. Az évek során több feldolgozást is kapott, de az eredeti verzió megmaradt a karácsony elengedhetetlen részévé.
A második helyezett büszke képviselője az angol rockzene, a Slade, amely 1973-ban megjelent Merry Xmas Everybody című dalával hódította meg a közönséget. Ez a szám különösen népszerű az Egyesült Királyságban, ahol szinte elengedhetetlen része az ünnepi készülődésnek. Mint ünnepi klasszikus, évről évre jelentős bevételt generál a szerzők számára: Noddy Holder, az énekes, és zenésztársai évente körülbelül 650 ezer és 1,2 millió dollár közötti jogdíjat zsebelnek be, különféle források szerint.
A "Fairytale of New York" egy ikonikus dal, amit a Pogues és Christy McColl ad elő, és amely 1984-ben jelent meg. A dal egy melankolikus, ugyanakkor ünnepi hangulatú történetet mesél el, amely a karácsonyi időszakban játszódik New Yorkban. A lírai szövegben a vágyakozás, a szerelem és a csalódás keveredik, miközben a város éjszakai élete és a karakterek küzdelmei kerülnek a középpontba. A dallam és a vokális teljesítmény egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a dal egy örök klasszikussá váljon, amely minden évben újra és újra megérint minket.
A dobogó harmadik fokán egy keserédes, melankolikus klasszikus áll, a kelta punk műfajának egyik ikonjától, a The Pogues-tól és Kristy McColl énekesnőtől. Ez a közös alkotás, a Fairytale of New York, elengedhetetlen része minden olyan zenekedvelő karácsonyi válogatásának, aki a cukormázas, csilingelő popslágereket inkább elkerüli, és helyette valami karcosabb, érzelmekkel teli dallamra vágyik, hogy igazán ünnepi hangulatba kerüljön.