A mai naptól kezdődően a Budai alsó rakparton a megengedett sebesség 70 km/h-ról 50 km/h-ra csökkent.


Péntektől 50 kilométer/óra lesz a megengedett legnagyobb sebesség a Budai alsó rakpart csaknem teljes hosszán, a Tímár utca és Rákóczi híd között, vagyis azokon a szakaszokon is, ahol eddig 70 kilométer/óra volt a legnagyobb megengedett sebesség - tájékoztatta a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-t.

A sebességhatárok egységesítése és csökkentése szorosan összefonódik a Fővárosi Közgyűlés által jóváhagyott közlekedésbiztonsági stratégiában megjelenített intézkedésekkel. Ezen intézkedések végrehajtását a BKK és a Budapest Közút végzi, mindezt a közlekedés biztonságának növelése érdekében. A cél nyilvánvaló: csökkenteni a közutakon bekövetkező súlyos balesetek és halálos sérülések számát - olvasható a közleményben.

Az intézkedés értelmében január 10-től, péntektől kezdődően a 8 kilométer hosszú útszakaszon a 70 kilométer/órás és az 50 kilométer/órás sebességhatárok váltakozása megszűnik.

- tették hozzá.

A sebességhatár felülvizsgálatát és módosítását több tényező indokolta. Az érintett útszakaszon 2019 és 2023 között összesen 51 olyan közúti baleset történt, amelyek személyi sérüléssel zárultak; ezek közül egy halálos, 15 súlyos, és 35 könnyű sérülést okozott. Emellett a turisztikai látványosságok, mint például az Angelo Rotta rakpart és az A38 Hajó környéke, jelentős gyalogosforgalmat vonzanak, ami szintén hozzájárul a sebességhatár felülvizsgálatához.

Azt írták, hogy az egyes útszakaszok kapacitását és a közlekedők menetidejét a megengedett sebesség érdemben nem befolyásolja, azt elsősorban a csomópontok áteresztő képessége és a forgalom nagysága határozza meg. Ráadásul a Budai alsó rakparton a 70 kilométer/órás sebességet a gyakorlatban eddig is csak éjszaka vagy a hajnali órákban lehetett elérni, mivel napközben hosszabb szakaszokon is jellemző a torlódás.

- hozzáfűzték.

Végül hangsúlyozták, hogy az intézkedést gondos előkészítés előzte meg. Bevezetése a legvédtelenebb úthasználók, így a gyalog közlekedők biztonságát is szem előtt tartja, vagyis a sebességhatár-csökkentés életeket menthet.

A tervek kidolgozására a BKK munkatársainak segítségére volt a társaság által kifejlesztett úgynevezett prediktív modell, amely értékeli, hogy melyik útszakaszokon van kifejezetten nagy szerepe a megengedett sebességnek az ütközések előidézésében. Az adatalapú, mesterséges intelligencia-modell segítségével a szakemberek 5 év adatainak értékelésével még jobban megbizonyosodhatnak arról, hogy hol van szükség beavatkozásra a biztonságos közlekedés érdekében - olvasható a közleményben.

Related posts