Íme a pofátlanság csúcsa: négyszeres áron próbálják eladni ugyanazt a repülőjegyet!


Szeretnék megosztani az olvasókkal egy történetet, ami rávilágít arra, mennyire nem mindegy, hogy hol foglaljuk a repülőjegyet, és mennyire fontos, hogy mindig alaposan nézzünk körül. Mert előfordulhat, hogy ugyanaz a jegy az egyik helyen olcsóbb, több szolgáltatást tartalmaz, míg a másik oldal ugyanazért csaknem háromszoros árat kér. És a pofátlanság még csak itt kezdődik...

Mielőtt alaposabban belemerülnénk a részletekbe, fontos hangsúlyozni, hogy az árak nem mindig egyformák; előfordulhat, hogy egy jegy ára egyik helyen kedvezőbb, míg máshol drágább. Vannak időszakok, amikor a közvetítőoldalak nyújtanak a legjobb ajánlatokat, míg máskor a légitársaságok közvetlen ajánlatai bizonyulnak vonzóbbnak. Mindkét lehetőségnek megvannak a saját előnyei, és mindkettőre szükség van a piacon. Érdemes figyelni azokra az oldalakra, amelyek tisztességes módszerekkel dolgoznak, de sajnos akadnak olyanok is, amelyek minden apróságért jelentős felárat kérnek - olyasmiért is, ami a légitársaságoknál alapvető szolgáltatásnak számít, extra költség nélkül.

A minap egy januári utazásra kerestem jegyet, több várost érintő opciót (Budapestről Kuala Lumpurba, majd Bangkokból Dohába és onnan Budapestre). Előbb megnéztem egy gyűjtőoldalt, ahol elkeserítő árakat láttam, 1100 euró volt a jegy ára. Sebaj, megnézem a légitársaság oldalát, mit kínál - az ár 283 700 forint (mivel budapesti az indulás, a helyi pénznemben kell fizetni), ami kb. 693 euró. 25 kg-os csomaggal, módosítási lehetőséggel, ügyfélszolgálattal. A légitársaság felajánlotta, hogy ha szeretném, tartják az árat, 30 dollárért 72 órán át, ha még szükségem van időre a döntéshez - nem kellett, foglaltam, fizettem.

Kíváncsiságból utánanéztem, hogy mennyibe kerülne ugyanez a jegy egy foglalási oldalon - alig akartam elhinni, amit láttam!

Az alapár 768 270 forint (1878 euró), de ebben még nincs csomag, csak kézipoggyász. Tegyük hozzá azt is, annak az ára további 49 365 forint (ez csak 20 kg, szemben a légitársasági ingyenes 25 kilogrammal), azaz 121 euró. Ez az oldal is felajánlja, hogy tartják az árat, ami itt nem 30 dollár (kb. 28 euró), hanem 76 829 forint, azaz 188 euró.

Ahhoz, hogy az árak összehasonlíthatók legyenek, célszerű lenne, ha a jegy rugalmasságot kínálna. A közvetítő cég ezt a lehetőséget biztosítja, azonban ha az utas nem él ezzel a választással, akkor a kommunikációs lehetőségei is jelentősen korlátozottak. Az e-mailes kapcsolatfelvétel nem elérhető számára, a telefonos támogatás pedig azt jelzi, hogy az ügyfél alacsony prioritást élvez. Olyan érzése van az embernek, mintha azt sugallnák, hogy talán fel fogják venni a telefont, ha éppen úgy alakul, de jobb, ha nem számítunk erre...

Válasszuk hát a köztes alternatívát, ahol már lehetőségünk van e-mailben és telefonon is kapcsolatba lépni a jegyet értékesítő céggel. Ennek a szolgáltatásnak az ára 192 068 forintot, vagyis 470 eurót tesz ki! Ha alaposan összevetjük a két lehetőséget, akkor észrevehetjük, hogy míg a légitársaságnál a jegy költsége 283 700 forint (696 €), addig a másik szolgáltatónál a végső ár több mint egymillió forint, pontosan 1 009 703 forint (2469 €)! Csak az olyan „kiegészítőkért”, amelyek a légitársaság alapcsomagjában szerepelnek, 241 433 forintot (590 euró) kérnek el, ami majdnem annyi, mint a fuvarozónál a teljes jegy ára, minden egyéb szolgáltatással együtt...

Ha valaki először a foglalóoldalra látogat, és nem szeretne túl sok időt tölteni a jegykereséssel, könnyen egy csapdába eshet, ahol a repülőjegy ára négyszeresére ugrik. Ez az eset jól példázza, mennyire fontos alaposan átnézni a lehetőségeket, és a végső költséget, valamint az összes szolgáltatást összehasonlítva megtalálni a legkedvezőbb ajánlatot. Ellenkező esetben brutális áron juthatunk ugyanahhoz az élményhez, amit néhány kattintással sokkal olcsóbban is megszerezhetnénk.

Related posts