Még a Fidesz támogatóinak zöme is úgy véli, hogy Rogán szankciós ügye káros hatással van Magyarországra.


A kormánypárti és ellenzéki szavazók között viszonylag hasonló álláspont figyelhető meg a Rogán-ügy kapcsán - állapítja meg az Euronews megbízásából készült közvélemény-kutatás, amelyet az Europion végzett el.

A 16 évnél idősebb felnőtt lakosság körében a válaszadók majdnem háromnegyede (74%) már hallott a Rogán Antal által kirobbantott szankciós botrányról. Ugyanakkor csupán a lakosság egyharmada (35%) nyilatkozott úgy, hogy alaposan ismeri a részleteket. A válaszadók 39%-a csupán a szalagcímek szintjén van tisztában az üggyel. Ezek az eredmények a január 10. és 12. között végzett adatgyűjtés során születtek, az Europion mobilapplikációs és kiegészítő webes felületének segítségével.

A statisztikák alapján megfigyelhető, hogy a kormánypárti szavazók körében az ügy iránti érdeklődés alacsonyabb, mint az országos átlag: míg 31% nem ismerte a történteket, csupán 27% rendelkezik a részletekkel. Ezzel szemben a Tisza-párti támogatók sokkal inkább tájékozottak, hiszen 69% jól informált a részletekről, és mindössze 8% nem hallott az ügyről.

A friss közvélemény-kutatás érdekessége, hogy az ügy megítélésében viszonylagos egyetértés van arról: árt Magyarország megítélésének (51%) és csak 21% gondolja, hogy nem árt, mert csak "egy amúgy is leköszönő kormány politikai húzása ez" az USA részéről - írja az Europion összefoglalója. Még a kormánypárti táboron belül is az előbbi vélemény van tehát relatív többségben (41%) az utóbbival szemben (37%).

Természetesen teljesen másképp ítélik már meg a kormánypárti és az ellenzéki válaszadók a döntés vélhető okait. A relatív többség szerint (43%) "egy jogállami normáknak megfelelő intézkedésként" írható le a történet az amerikai hatóságok részéről, de egy jelentős kisebbség (30%) inkább politikai bosszút lát a történtek mögött.

Hasonló arányban tudják be a történteket a Rogánhoz kapcsolódó korrupciós kockázatoknak (34%), mint ahányan geopolitikai tényezőket (pl. a magyar kormány túlzott oroszbarátsága) látnak a döntés mögött (31%) - derül ki a felmérésből. A kormánypárti táboron belül sokkal nagyobb hangsúllyal jelenik meg a politikai bosszú magyarázata (60%), és az ő táboruk a geopolitikai magyarázatot tartja valószínűbbnek (37%) a korrupciós tényezőkhöz képest (15%).

Érdekes megfigyelni, hogy még a kormánypárti szavazók között is csupán a kisebbség, mindössze 41%, tartja szükségesnek Rogán azonnali levételét az amerikai szankciós listáról. Összességében a válaszadók csak egyötöde várja, hogy Trump beiktatása után a miniszter rögtön eltávolításra kerüljön a listáról. A relatív többség, 45%, úgy véli, hogy a helyzet lassan feledésbe merül, míg 34% elhúzódó jogi eljárásokra számít.

Mint arról beszámoltunk, a kabinetminiszter, Orbán Viktor bizalmasa múlt hét kedden került fel az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma alá tartozó Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) szankciós listájára. A távozó amerikai nagykövet szerint azért szankcionálták Rogán Antalt, mert a terebélyesedő magyarországi kleptokrácia fenyegetést jelent a demokráciára.

Az OFAC indoklása alapján Rogán Antal szerepe közvetlenül kapcsolódik különféle korrupciós gyakorlatokhoz, amelyek közé tartozik az állami javak jogellenes eltulajdonítása, a magántulajdon jogszerűtlen kisajátítása saját anyagi előnyök érdekében, a közbeszerzési eljárásokkal való visszaélés, a természeti erőforrások kiaknázása, valamint a vesztegetés.

Related posts