Mi a kapcsolódási pont Budapest és Alicante között? - Az MTÜ 2024-es évértékelője.

Több szempontból is figyelemre méltó, hogy a közvetlen légi járatok száma mellett 2024-ben Budapest és Alicante egyaránt az első helyen végzett a világ városai közötti versenyben a látogatók számát tekintve. Ezt az izgalmas hírt Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) elnöke osztotta meg a sajtó munkatársaival egy hétfői évértékelő szakmai tájékoztatón. Az esemény során részletesen bemutatta a 2024-es hazai turisztikai teljesítmény főbb mutatóit is.
A 2024-es év minden szempontból rekordokat döntött, hallhattuk. Guller Zoltán hangsúlyozta, soha nem érkezett még ennyi külföldi turista Magyarországra, és a hazai vendégéjszakák száma is minden eddigit felülmúlt.
A vendégéjszakák számának emelkedése Magyarországon a uniós átlagot 150 százalékkal felülmúlta.
Így Magyarország turisztikai teljesítménye minden európai versenytársát felülmúlta a mutatók alapján.
Az év folyamán Magyarországot összesen 18 millió turista látogatta meg, ami 11 százalékos emelkedést jelent a 2023-as évhez viszonyítva. Ebből a számából 9,3 millió hazai vendég, míg 8,7 millió nemzetközi látogató érkezett az országba.
2024-ben soha nem tapasztalt látogatottságot élvezhetünk, hiszen még soha ennyi külföldi vendég nem érkezett hozzánk, és a hazai turisták száma is rekordszámot döntött. Az itthoni szálláshelyek bevétele is soha nem volt ilyen magas, ami igazán biztató a jövő szempontjából.
A beutazó forgalom szintén kiemelkedően teljesített. A rekordévet nemcsak a látogatók száma, hanem a bevételek és az általános turisztikai teljesítmény is fémjelezte. Magyarország pozíciója tovább erősödött az európai turisztikai térképen, és olyan eredményeket mutatott, amelyek hosszú távon is meghatározhatják az ágazat jövőjét.
A beutazó forgalom hirtelen megugrott.
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) friss előzetes adatai szerint új csúcsot döntöttünk: a látogatók száma 17%-kal emelkedett, így idén már 8,7 millió vendég látogatott el hozzánk. Az általuk hozott...
A vendégéjszakák száma 2023-hoz képest közel 10 százalékos növekedést mutatott, így túllépte a 22 milliót.
A kiváló eredményekhez jelentős mértékben járultak hozzá a szintén grandiózus méreteket öltő légiforgalmi adatok. November végéig a járatok számának közel 17 százalékos bővülése mellett 16 millió utas fordult meg a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, ami megközelítőleg ötödével múlja felül a megelőző évi adatokat.
Budapest a csúcsformájában! A fővárosunk vibráló kultúrával, lenyűgöző építészettel és gazdag történelemmel büszkélkedhet. A Duna partján elterülő város számos csodát rejt, legyen szó a híres Lánchídról, a lenyűgöző Parlament épületéről vagy a gyönyörű Andrássy útról. Budapest nemcsak a látványosságok, hanem a pezsgő életérzés és a gasztronómiai élmények városa is. Fedezd fel a rejtett kincseket, élvezd a termálfürdőket, és merülj el a helyi ízek világában! Budapest valóban a topon van, és mindenki számára tartogat valami különlegeset.
Ahogy azt már említettük, a 2024-es év kiemelkedő eredményeihez a főváros teljesítménye jelentős mértékben hozzájárult.
Budapest tavaly minden korábbit meghaladó módon, 24 százalékkal több, csaknem 6 millió külföldi turistát vonzott, 14 milliós külföldi szálláshelyi forgalma pedig közel 15 százalékkal emelkedett.
Ezzel a budapesti szálláshelyek körülbelül 60 százalékát teszik ki az ország összes nemzetközi vendégéjszakájának.
Elhangzott még, hogy az NTAK által mért 24 százalékos éves növekedéssel Budapest holtversenyben világbajnok lett a vendégszám növekedésének tekintetében. A jelenleg rendelkezésre álló, 1-10. havi nemzetközi adatok szerint
Októberben Budapest a legjobbnak bizonyult, egyenlő eredménnyel osztozkodva Alicantéval a dobogó legfelső fokán. A fővárosunk így megelőzte olyan népszerű városokat, mint Miami, Los Angeles, Athén, Madrid és Barcelona.
Az MTÜ elnöke a világbajnok növekedés okainak boncolgatása során kiemelte vállalatuk adatvezérelt működésének fontosságát. Említést nyert a tavaly májusi influenszer trip, amely számos kritikát kapott, valamint az a jelentős esemény, hogy a Budapest Airport újra magyar tulajdonba került.
A tájékoztató során kiderült, hogy az MTÜ a főváros 23 pontján figyeli a mobilcellák adatait.
Ez alapján azt állapították meg, hogy az Országház, a Margitsziget, a Szent István Bazilika, a Nagyvásárcsarnok és a Széchenyi Fürdő a legnépszerűbb attrakció a hozzánk látogató turisták körében. A social media területén pedig a legtöbb pozitív kommentet az Opera kapta, számolt be megfigyeléseikről Guller Zoltán.
Hozzátette, hogy tavaly vidéki településekre is jelentős számú külföldi látogató érkezett. Különös figyelmet fordított Debrecenre, amely a nemzetközi hivatásturizmus szempontjából kiemelkedő növekedést mutatott, hiszen itt a vendégéjszakák száma közel 18 százalékkal emelkedett, ezzel pedig még a főváros impresszív adatait is túlszárnyalta.
A gazdaságra gyakorolt pozitív hatások sokrétűek és jelentőséggel bírnak. A növekvő befektetések, az innovációk elterjedése és a munkahelyteremtés mind hozzájárulnak a gazdasági fellendüléshez. A fenntartható fejlődés elősegítése, a helyi vállalkozások támogatása és a közösségi kezdeményezések erősítése mind-mind olyan tényezők, amelyek révén a gazdaság nemcsak rövid távon, hanem hosszú távon is stabilizálódik és fejlődik. A pozitív gazdasági hatások nemcsak a számokban, hanem a mindennapi élet minőségében is megmutatkoznak, hiszen a jóléti szint emelkedése, a jobb szolgáltatások és a szélesebb lehetőségek mindenki számára előnyösek.
A beutazó forgalom kiugró növekedése a folyó fizetési mérlegre is jelentős pozitív hatást gyakorolt. A 2024-re várható, 5 milliárd euró körüli aktívum közel 80 százaléka turizmusból származik majd - hangsúlyozta az MTÜ elnöke.
Belföldön is egyre több látogató érkezett.
A belföldi turizmus dinamikus fejlődésen ment keresztül, hiszen közel 5 százalékkal nőtt, és ezáltal a hazai utazók száma elérte a lenyűgöző 9,3 milliót. Ez a szám valóban példaértékű, hiszen a magyarországi szálláshelyeken összesen 22 millió vendégéjszakát töltöttek el a turisták, ami egyértelműen tükrözi a belföldi pihenés iránti növekvő érdeklődést. Érdekes megjegyezni, hogy sokan nemcsak belföldön, hanem a határokon túl is üdültek, amit a charterjáratok számának emelkedése és az utasforgalom növekedése is jól szemléltet.
Az EU statisztikai hivatalának legfrissebb, az első tíz hónapra vonatkozó adatai szerint Magyarország a vendégforgalom tekintetében a 6. helyen áll, míg a vendégéjszakák számának növekedése alapján a 9. legjobb eredményt könyvelhette el. Ezen felül, ha a környező országok teljesítményével vetjük össze, a magyar turizmus kiemelkedő eredményeket mutatott fel.
Tavaly a hazai turizmus színterén a fürdővárosok kiemelkedő teljesítménye volt a meghatározó. Az öt leglátogatottabb vidéki település között Siófok, Hajdúszoboszló, Hévíz, Balatonfüred és Zalakaros szerepelt, mindegyikük sikeresen növelte vendégéjszakái számát a tavalyi évhez viszonyítva. Az eredmények alapján jól látható, hogy ezek a városok továbbra is népszerű célpontok a pihenni vágyók körében.
A Balaton töretlen népszerűségét mutatja, hogy a térség szálláshelyei adták a hazai vendégforgalom közel egyötödét.
A magyar tenger 2024-ben lenyűgöző, több mint 3 millió látogatót vonzott, ami közel 7%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A vendégéjszakák száma is rekordot döntött, tavaly már meghaladta a 9 milliót.
A SZÉP-kártyás kiadások is emelkedésnek indultak.
A szakértő hangsúlyozta, hogy a SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus egyik fő hajtóereje.
A feltöltések összegének mértéke már 454 milliárd forintra rúg, míg a turisztikai célú kiadások több mint 9%-os növekedést mutatnak az előző évhez viszonyítva.
A legfrissebb újságírói információk szerint évente körülbelül 100 milliárd forintnyi összeg ragad be a SZÉP-kártyákon, ami azt jelenti, hogy ennyi pénz marad fel nem használtan. Ebből kifolyólag a már korábban bevezetett élelmiszervásárlásra fordítható keret mellett új lehetőség is megjelenik: 2025. január 1-től a kártyára érkező összeg felét lakásfelújításra, építőanyagokra, festékekre vagy más szükséges eszközökre lehet felhasználni. Sőt, bútorvásárlásra is fordítható ez az összeg. Fontos megjegyezni, hogy ez a változtatás nem érinti a turizmusra szánt költéseket, tehát a turisztikai szektor szereplői számára nem lesz hátrányos hatása 2025-ben.