Mikor válhat Ukrajna az Európai Unió teljes jogú tagjává? Merz véleménye szerint 2034-ig nem valószínű, hogy ez megtörténik, míg az Európai Bizottság elnöke más nézőpontot képvisel. | ma7.sk

Friedrich Merz, a német kancellár, kifejezte kételyeit azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna valaha is csatlakozhat az Európai Unióhoz 2034 előtt. Ezt a megjegyzést pénteken Berlinben tette, amikor Nicusor Dan új román elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatót.
Az orosz invázióval szembeni ellenállás jegyében Ukrajna, mióta 2022 februárjában elkezdődtek a harcok, prioritásként kezeli az Európai Unióhoz és a NATO-hoz való csatlakozás lehetőségét.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke februári kijevi látogatása alkalmával kijelentette, hogy Ukrajna 2030 előtt csatlakozhat az európai közösséghez, amennyiben folytatja a reformok gyors ütemű végrehajtását.
„Tedd különlegessé a szövegedet!” – javasolta Merz.
- tette hozzá, megjegyezve, hogy valószínűleg nem fogja érinteni az EU jelenlegi középtávú pénzügyi keretét 2034-ig.
Ursula von der Leyen ezzel szemben februárban optimistán beszélt Ukrajna esetleges uniós tagságáról.
- mondta akkor.
2022. február 24-én, alig néhány nappal az orosz inváziót követően, Ukrajna hivatalosan is benyújtotta uniós tagsági kérelmét. A folyamat gyorsan haladt, és már 2022 júniusában megkapta a tagjelölti státuszt. Az Európai Bizottság 2023 decemberében javasolta, hogy induljanak meg a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával, amit az EU tavaly júniusban el is indított. António Costa, az Európai Tanács elnöke pedig februárban Kijevben hangsúlyozta, hogy az uniós tagság a legfontosabb biztonsági garanciát jelenti Ukrajna jövője számára.
Moszkva határozottan elveti azt a lehetőséget, hogy a NATO kiterjeszkedjen a közvetlen szomszédságában lévő országok irányába. Eközben Oroszország ukrajnai inváziója következtében Finnország és Svédország feladta eddigi semlegességét, és belépett az észak-atlanti szövetség soraiba.