A kiberfelügyeleti díjak várhatóan hatalmas terhet jelentenek a gazdaságok számára, és a költségek milliókra rúghatnak - Agrárágazat.

Kétévente auditot kell végeztetni, ami 1,5-től akár 140 millió forintig is terjedhet, továbbá évente kiberbiztonsági felügyeleti díjat köteles fizetni, ami 10 millióig terjedhet.
A hazai törvényhozás már 2008 óta kockázatos ágazati besorolást alkalmaz a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektorra, amely a teljes élelmiszerláncra kiterjed. E döntés mögött több tényező áll, beleértve a fogyasztók egészségének védelmét, az agrár- és élelmiszeripari vállalatok stratégiai érdekeit, valamint a különféle élelmiszerbiztonsági, állatjóléti, járványvédelmi és környezetvédelmi megfontolásokat, amelyek egyre nagyobb hangsúlyt kapnak.
A 2023-ban meghozott, a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló törvény már továbbment. A nagyobb és stratégiai ágazatokban működő vállalkozások elektronikus információs biztonsága, a digitális fenyegetettség mérséklése céljából szabályozta e területet.
A kiberbűnözés elterjedésével egyre inkább valósággá válik a fenyegetettség, amely mindennapi életünket befolyásolja. A mezőgazdasági termelők és gazdaságok rengeteg érzékeny adatot kezelnek, legyen szó akár kertészeti vagy szántóföldi információkról, mint például az inputanyagok vagy a növényegészségügyi adatok, vagy az állattenyésztés digitális nyilvántartásairól. Az okosfarmok és a digitális irányítású rendszerek esetében a kibervédelem különösen fontos, hiszen egyetlen kibertámadás is képes néhány perc vagy óra leforgása alatt komoly károkat okozni, megzavarva vagy akár leállítva a műszaki rendszerek működését. A fenyegetések elleni védekezés tehát elengedhetetlen a modern mezőgazdasági gyakorlatban.
Tavaly nyáron már beszámoltunk róla, hogy a kiberbiztonsági tanúsítással és felügyelettel kapcsolatos 2023. évi XXIII. törvény értelmében 2024. június 30-ig minden közepes és nagyméretű élelmiszer-vállalkozásnak, amely több mint 50 főt foglalkoztat, önazonosítást és nyilvántartásba vételt kell kezdeményeznie, kivéve a mikro- és kisvállalkozásokat. Az érintett élelmiszer-előállítóknak és -kereskedőknek, függetlenül főtevékenységüktől, a biztonsági osztályokba történő besorolásukat követően védelmi intézkedéseket kellett volna hozniuk, valamint felügyeleti díjat kellett volna fizetniük már tavaly októberig. Azonban a kiberbiztonsági audit lefolytatásához szükséges rendelet késlekedése miatt ez a feladat idénre tolódott. Az első auditálásra, amely a kiberbiztonság érdekében kialakított védelmi rendszer ellenőrzését célozza, 2025. december 31-ig kerül sor. Tavaly az érintett szervezeteknek emellett szerződést is kellett kötniük a kijelölésre kerülő auditorokkal.
A kétévente esedékes audit díja az 1/2025. (I. 31.) SZTFH-rendelet szerint az alábbi táblázatból kiolvasható. A díj maximum 1,57 millió forint lehet, a legkomplexebb szorzók esetén azonban a felső határ a 140 milliót is elérheti.
Emellett fizetni kell majd évente a kiberbiztonsági felügyeleti díjat. Ennek mértéke, ha a szervezet előző évi árbevétele kevesebb mint 20 milliárd forint, akkor a bevétel 0,00015%-a, ha több mint 20 milliárd forint, akkor a bevétel 0,0015%-a, de maximum 10 millió forint.
Amennyiben a szervezet vállalatcsoport tagjaként vagy egy konszolidációs kör keretein belül működő vállalkozáscsoport részeként tevékenykedik, akkor egy elektronikus űrlapon kell nyilatkozatot tennie. Ezt a nyilatkozatot legkésőbb a tárgyév január 31-ig kell benyújtani. Fontos megjegyezni, hogy az idei évben ez a határidő 2025. március 31-re módosult.
A Hatóság az érintett szervezetet a 2024. és 2025. évre fizetendő kiberbiztonsági felügyeleti díj mértékéről és megfizetésének módjáról 2025. május 31-ig tájékoztatja, amelynek megfizetését 2025. július 31-ig kell teljesíteni. A 2024. évre vonatkozó kiberbiztonsági felügyeleti díjat a 2024. október 18-tól 2024. december 31-ig terjedő felügyeleti időszakra kell megfizetni - írja a Nemzeti Agrárkamara.